İrlanda Senatosundan İsrail yerleşimlerinden boykot tasarısına onay

AA |  12 Temmuz 2018 Perşembe - 16:27 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 16:27

Parlamentonun üst kanadı, İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı onayladı. Tasarı, parlamentonun alt kanadı tarafından onaylanırsa yasallaşacak.


İrlanda parlamentosunun üst kanadı, İsrail’in Filistin  topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı  onayladı. 
 
İrlanda Cumhuriyetinde parlamentonun üst kanadını teşkil eden Senato,  dün yapılan oylamada İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal  ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı 20’ye karşı 25 oyla geçirdi.
 
Tasarı, parlamentonun alt kanadının da onayını alması halinde  yasalaşacak.  Tasarının yasalaşması halinde İrlanda, İsrail yerleşimlerine  yönelik bu tür bir yasağı  getiren ilk AB ülkesi olacak.
 
İrlanda hükümetinin karşı olduğu tasarı, Senato’da Fianna Fail, İşçi  Partisi ve Sinn Fein üyeleri ile bazı bağımsız senatörlerin desteğiyle  onaylandı.
 
Tasarıyı hazırlayan bağımsız senatör Frances Black gazetecilere  yaptığı açıklamada “Eğer bazı malların savaş suçları işlenerek üretildiğinden  emin isek bunların ticaretini yapmamalıyız. Söylediğimiz tek şey bu.” ifadelerini  kullandı.
 
Tasarıda yer alan yasağın, adalet ve insan haklarına bağlı bir AB  ülkesi olmanın asgari şartı olduğunu vurgulayan Black, “Hem yerleşim yerlerini  yasa dışı, toprak ve kaynak hırsızlığı sayıp hem de bu suçun ürünlerinin  ticaretini nasıl yapabiliriz?” değerlendirmesini yaptı.
 
İsrail’in Dublin Büyükelçiliği ise tasarıyı kınayarak, “popülist ve  tehlikeli” diye nitelendirdi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, tasarının  yasalaşma sürecindeki gelişmelere göre İsrail'in bir karşılık vermeyi gündemine  alacağı kaydedildi.
 
Söz konusu tasarı, Senatonun gündemine ilk olarak ocak ayında gelmiş  ancak İsrail’in, İrlanda’nın Tel Aviv Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına davet  etmesi üzerine haziran ayına kadar askıya alınmıştı.