İran liderinden ABD'ye fotoğraflı mesaj!

AA |  23 Mayıs 2019 Perşembe - 7:15 | Son Güncelleme : 23 05 2019 - 7:25

İran lideri Ali Hamaney, başlangıçta da nükleer anlaşmanın uygulanmasına dair çok fazla inancının olmadığını ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'e bu konuda uyarılarda bulunduğunu söyledi. Hamaney'in konuşması sırasında yan tarafında Nadir Mehdavi'nin fotoğrafının yer alması dikkat çekti.


İran liderinden ABD'ye fotoğraflı mesaj.Hamaney'in ofisinden yapılan açıklamaya göre başkent Tahran'da öğrencilerle bir araya gelen İran lideri, nükleer anlaşma ile ilgili  değerlendirmelerde bulundu.
 
"Nükleer anlaşmaya dair çok fazla inancım yoktu"
 
Hamaney, nükleer anlaşma ile ilgili olarak yetkililere yazdığı  mektupta bunun hangi şartlarda onaylanması gerektiğini belirttiğini ancak bu  şartların yerine getirilmemesi halinde bunun uygulanmamasını söylemenin kendi  görevi olmadığını ifade etti.
Nükleer anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili olarak İran "rehberlik  makamı"nın müdahil olmaması gerektiğini kaydeden Hamaney, "Rehberlik makamı,  uygulamaya karışmamalı ve önünü kesmemelidir ancak devrimin genel yapısını  ilgilendiren bir durum olursa o zaman müdahil oluruz." diye konuştu.
 
Hamaney, konuyla ilgili olarak düşüncelerini şöyle dile getirdi:"Nükleer anlaşma ilk yürürlüğe girdiğinde de çok fazla inancım yoktu.  Sayın Cumhurbaşkanı (Hasan Ruhani) ve Dışişleri Bakanı'na (Muhammed Cevad Zarif)  bu konuyu defalarca kez dile getirdim ve birçok konuda uyarılarda bulundum."
 
 
"Parlamenter sistemin sorunları başkanlık sisteminin sorunlarından  daha fazladır"
 
Anayasanın iyi bir yapıya sahip olduğunu ve bu konuda sorun  bulunmadığını belirten Hamaney, tüm ülkelerdeki gibi İran'da da yapıların zamanla  yerine oturacağını ve eksikliklerin giderileceğini kaydederek, geçmişte Düzenin  Maslahatını Teşhis Konseyi kurumunun olmadığını ancak daha sonra kurulduğunu  söyledi.Ülkenin yapısal açıdan sorunu bulunmadığına ancak uygulamada  eksiklikler, yetersizlikler ve sorunların olabileceğine dikkati çeken Hamaney,  parlamenter sistem ve başkanlık sistemiyle ilgili olarak da şunları kaydetti:
 
"Elbette ki sorumluluk makamında bulunan bizlerin yanlışları, normal  bir kişinin yapacağı hatalar gibi değildir ve toplum arasında büyük yarılmalara  yol açıyor. Parlamenter sistemin sorunları başkanlık sisteminin sorunlarından  daha fazladır. Bu konuyu anayasayı inceleme toplantılarında ele aldık ve bu  neticeye ulaştık."
 
 
Nadir Mehdavi'nin fotoğrafı
 
Hamaney'in konuşması sırasında yan tarafında, 24 Temmuz 1987'de Basra Körfezi'ndeki ABD deniz kuvvetlerine ve kruvazörlerine karşı savaşırken hayatını kaybeden Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Nadir Mehdavi'nin fotoğrafının yer alması dikkati çekti. Hamaney'in bu fotoğraf ile ABD'ye mesaj vermek istediği  belirtildi.
 
 
 

ETİKETLER

İran ABD Ali Hamaney