İran, Esad'ı görevde tutmakta kararlı

06 Mayıs 2016 Cuma - 13:11 | Son Güncelleme : 06 05 2016 - 13:13

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın görevde kalması konusunda İran ve Rusya'nın kararlılığını vurgulayarak, bu konunun İran için "kırmızı çizgi" olduğunu belirtti.


Lübnan'ın El-Ahbar gazetesine konuşan Velayeti, bölgedeki gelişmeler  ve İran'ın Suriye politikasına dair açıklamalarda bulundu.
 
Esad'in iktidarda kalması için Rusya ile ortak hareket ettiklerini  belirten Velayeti, "Rus tarafı Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in kalması  konusunda ısrarlı. İran da Esad'in kalması konusunda kesin bir kararlılığa sahip.  Esad'in görevde kalması bizim için kırmızı çizgidir." dedi.
 
"İran ve Hizbullah meşru Suriye hükümetini fiilen destekliyor" diyen  Velayeti şunları söyledi:
 
"Rusların bu konuyla ilgisi bulunmuyor. Biz Rus dostlarımıza bu konuda  kararlı olduğumuzu ilettik. Ruslar da Esad'in yerine geçecek kimse olmadığı  fikrine ulaştı. Eğer Esad'in görevden alındığını farz edersek Suriye'deki durumun  Libya örneğinden daha zor olacağına inanıyorum."
 
Rusya-İran arasındaki görüş ayrılıkları
 
Rusya ile stratejik iş birliği içinde hareket ettiklerini ancak buna  rağmen bazı konularda "görüş ayrılıkları" yaşandığına dikkati çeken Velayeti,  "Biz ve Rusya bölgesel düzeyde ortak stratejik politikayı hayata geçirdik. Bunun  başlangıç aşamasındayız. İşin başında bazı meselelerde görüş ayrılıkları olabilir  ancak İran ve Rusya'nın iş birliği devam etmeli ve iki tarafın iradesi de bu  yöndedir." diye konuştu.
 
Velayeti ayrıca, Suriye'deki mevcut durumun rejim lehinde olduğunu  vurgulayarak, "Suriye'deki durum daha önce hiç bu kadar meşru Suriye hükümeti  lehinde olmamıştı." ifadelerini kullandı.
 
Irak'taki gelişmeler
 
Irak'ta son günlerde yaşanan olaylara ilişkin de görüş bildiren  Velayeti, Şii lider Mukteda es-Sadr yanlılarının meclisi basmalarının Başbakanı  Haydar el-İbadi hükümetine "darbe ve İran'ın nüfuzu yerine ABD'nin nüfuzunun  Irak'a geri dönmesi" olarak yorumlandığı yönündeki soruyu şu şekilde cevapladı:
 
"Nasıl bu kanıya vardınız? Ne darbesi? Haşdi Şabi kuvvetleri  parlamentoya girenleri birkaç saat içinde dışarı çıkardı. Bu sizin tabirinizle  eğer darbe ise başarılı olamadı. Bu yüzden ABD'nin Irak'taki nüfuzu geçen yıldan  daha zayıf durumdadır. Irak'ın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı gibi üst  düzey yetkilileri de ABD'nin hakimiyetine izin vermedikleri için görevlerini  sürdürüyor."
 
İran-Mısır ilişkileri
 
Velayeti, İran'ın Mısır'daki Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi  yönetimiyle ilişkilerine dair ise "Mısır'ın kimin tarafından yönetildiğiyle  ilgilenmiyoruz. Mısır halkı kimin kendisini yönetme liyakati olduğuna kendisi  karar vermektedir. İran'ın çıkarları Mısır'la iyi ilişkiler kurmaktan yana."  dedi.
 
Velayeti, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Mısır hakkında konuşmuyorum ancak bazı bölge ülkeleri İran'la  ilişkilerini 'açık artırmaya' koyuyorlar. Örnek olarak, Ürdün son haftalarda  aramızda bir gerginlik olmamasına rağmen İran'dan büyükelçisini çekti ve  ilişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirdi. Onlar böyle yaparak İran'a baskı  kuracaklarını düşünüyor. İran'la ilişkilerini (başka devletlerle) anlaşmalar  imzalamak için açık artırmaya koyuyorlar."

ETİKETLER

esad iran