İran'da şehirlerden çıkışlar yasaklandı!

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 11:51 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 12:52

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, yeni tip corona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında şehirlerden çıkışların ve seyahatlerin yasaklandığını açıkladı.İran'da corona virüs nedeniyle ölü sayısı 2 bin 77'ye vaka sayısı da 27 bin 17'ye yükseldi.


Rebii, başkent Tahran'da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı  sonrasında devlet televizyonuna açıklama yaptı.
 
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin duyurduğu yeni kısıtlamaların tüm  kurumlara tebliğ edildiğini belirten Rebii, "Cumhurbaşkanı, yeni seyahatlerin ve  şehirlerden çıkışların yasaklanması talimatını verdi." dedi.
 
Rebii, "Bu katı bir karar ve bazı vatandaşlar bu karara razı olmayacak  ancak halkın can güvenliği için bu kararlar alınmalıdır." ifadelerini kullandı.
 
Kentlerden çıkabilme iznine sahip kişilerin niteliklerinin de  yayımlanacak yönetmelikte duyurulacağını aktaran Rebii, "Bu kurallara yönelik  ihlaller, adli merciler ve emniyet güçleri tarafından takip edilecektir." diye  konuştu.
 
Rebii, Nevruz Bayramı tatiline çıkan vatandaşların dönüş  yolculuklarının Kovid-19 vakalarında ikinci bir dalgaya yol açabileceğine işaret  ederek, kalabalığa engel olmak için bugünden itibaren dönüşlerin planlanması  gerektiğini vurguladı.
 
RUHANİ: İKİNCİ DALGA BAŞLAYACAK
 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) vakalarında birinci dalgayı aştıklarını ancak Nevruz Bayramı için  tatile çıkan vatandaşların dönmesiyle ikinci dalganın başlayabileceğini belirtti. 
 
Cumhurbaşkanı Ruhani, başkent Tahran'da kendisi dışında tüm kabine  üyelerinin koruyucu maskeyle katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme  ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Nevruz Bayramı tatiline çıkan vatandaşların dönüş yolculuklarında  Kovid-19 salgınının daha fazla yayılmasını önlemek için sert tedbirler  aldıklarını aktaran Ruhani, "Hastalığın ilk dalgasını aşmayı başardık ancak  önümüzde yeni bir dalga olabilir." uyarısında bulundu.
 
Ruhani, halkın can güvenliğinden hükümetin sorumlu olduğunu  vurgulayarak, "Parklar ve bahçeler kapatılabilir. 13 Ferverdin'deki geleneksel  törenler (Nevruz'un 13. gününde ailelerin pikniğe çıkarak yaptıkları kutlamalar)  önceki yıllardaki gibi olmayacaktır ancak salgının önüne geçmek için başka  çaremiz yok. Halkımız bu tedbirlerin onların menfaati için alındığını  bilmelidir." diye konuştu.
 
"Yarından itibaren kısıtlamalar artırılacak"
 
Bu doğrultuda Koronoyla Ulusal Mücadele Kurulu'nda, kısıtlamaların  artırılması yönünde karar alındığını ve hazırlanan planın bugün öğleden sonra  yürürlüğe gireceğini belirten Ruhani, "Halk yarından itibaren daha fazla  kısıtlamalara karşı hazırlıklı olmalıdır." dedi.
 
Vatandaşların temel ihtiyaçlarının temin edileceğini vurgulayan  Ruhani, "Halkın elektrik, su ve gıda gibi ihtiyaçlarını temin etmek zorundayız.  Bunun için şu anda gıda ve gerekli temizlik malzemelerini üreten tüm fabrikalar  üretim faaliyetlerini en yüksek seviyede sürdürmelidir." ifadelerini kullandı.
 
"Yaptırımların kaldırılması BMGK'nin gündemine alındı"
 
Ülkede yaklaşık 2 bin kişinin ölümüne yol açan bu salgınla ABD'nin  yaptırımları altında mücadele ettiklerini dile getiren Ruhani, şöyle devam etti:
 
"Şu anda koronavirüsle mücadele sırasında tüm yaptırımların  kaldırılması konusu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) gündeminde.  Ben de Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinden biriyle görüştüm ve bize  tasarıyı konseye sunmaya hazırlandıklarını söyledi. Bununla birlikte İran'ın ülke  dışında bloke edilmiş nakdi varlıklarınında da serbest bırakılmalısını  hedefliyoruz."
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER

iran corona korona