İlk açılan sandıkta Clinton 4, Trump 2 oy aldı

AA |  08 Kasım 2016 Salı - 11:44 | Son Güncelleme : 08 11 2016 - 12:16

ABD'deki başkanlık seçiminde, New Hampshire eyaletinin üç köyünden gelen sonuçlara göre, Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump burada yarışı Demokratların adayı Hillary Clinton'ın kaşısında 32-25 önde götürüyor.


New Hampshire'in Dixville Notch köyünde, 8 seçmenin oy kullandığı ve  40'a yakın gazeteci tarafından izlenen sandıktan, Demokrat Parti adayı Clinton'a  4, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Trump'a 2, Liberteryan (Özgürlükçü) Parti  adayı Gary Johnson'a ve bağımsız aday Mitt Romney'e birer oy çıktı.
 
 Gece yarısı oy kullanılan diğer iki seçim sandığından, Clinton'a 17,  Trump'a 14 oy çıkarken, Millsfield'da Trump 16 oy alarak 4 oy alan rakibine büyük  fark attı.
 
ABD'nin New Hampshire eyalet yasalarına göre, seçmen sayısı 100'ün  altında olan seçim bölgelerinde, gece yarısından sonra oy verme işlemi  başlayabiliyor ve tüm seçmeler oylarını kullandıktan hemen sonra seçim sonuçları  açıklanabiliyor.
 
  
SEÇİM İZLEME KLAVUZU
 
Farklı saat dilimlerine sahip ABD'de, doğu kıyısındaki eyaletlerin çoğunda seçim büroları kapılarını sabah 06.00'da açmış olacak. Yani seçmen Türkiye saatiyle 14.00'ten itibaren sandığa gidecek. Batı kıyısındaki eyaletlerde bu saat 17.00'yi bulacak.
 
İlk kapanan sandıklar ise yerel saatle 19.00'da Georgia'da. Türkiye'de bu süreçte saat gece 3'ü bulmuş olacak. Son sandıklar kapandığında ise Türkiye'de saatler sabah 7'yi gösterecek.
 
 
SALINCAK EYALETLER
 
ABD'de seçim sonuçlarında belirleyici rol oynayan eyaletlere 'salıncak eyaletler' veya 'anahtar eyaletler' ismi veriliyor.
 
Ülkede 50 eyalet ve başkent Washington’ın yer aldığı Columbia Bölgesi bulunuyor. Bu eyaletlerin sadece bir kaçında yapılan anketler ABD başkanının şimdiden kim olacağını anlamaya yetiyor.
 
Başkan adayları da aynı şekilde çabalarını salıncak eyaletler üzerinde yoğunlaştırıyor. Diğer eyaletlere ise kesin gözüyle bakılıyor, seçim öncesi anketler ve ön seçimlerde elde edilen sonuçlar genel olarak nihai kararı yansıtıyor.
 
Bu yıl en kritik salıncak eyaletlerin Florida, Ohio ve Pennsylvania olacağı tahmin ediliyor. Wisconsin, New Hampshire, Minnesota, Iowa, Michigan, Nevada, Colorado ve Kuzey Karolina yakından takip edilmesi gereken diğer salıncak eyaletler.
 
Seçim sisteminde eyaletteki yarışı önde bitiren aday eyaletteki tüm delegeleri alıyor. Delegeler ise daha sonra başkanı seçiyor.
 
 
SON GÜN MİTİNGLERİ
 
Başkan adayları Hillary Clinton ve Donald Trump, en çekişmeli eyaletlerden sayılan Kuzey Karolina, Pennsylvania ve Michigan'da seçimlere bir gün kala mitingler düzenledi.
 
Seçim anketlerine göre, Demokrat aday Clinton Cumhuriyetçi aday Trump'ın dört puan ilerisinde.
 
Yaklaşık 46 milyon Amerikalı, oy kullanma noktaları ya da posta yoluyla erken oy kullandı. Bu, Amerikalılar için rekor bir sayı.