Hizbullah - PKK çatışması bitmeli!

11 Nisan 2013 Perşembe - 14:47 | Son Güncelleme : 11 04 2013 - 14:47

Dicle'deki olayların arkasında ne var?


Hizbullah’ın legal partisi Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, “Kürtlerin en önemli iki örgütü PKK ile Hizbullah en kısa sürede masaya oturup, barış anlaşması imzalamalı” dedi.

Dicle Üniversitesi'nde iki gün önce Hizbullahçıların Kürt öğrencilere saldırmasının ve polisin seyirci kalmasının ardından bugün Hizbullah’ın legal partisi HÜDAPAR Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz’dan bir açıklama geldi.


Hizbullahçılar ile Kürt öğrenciler arasında yaşanan çatışmalara atıfta bulunan Yılmaz, “Her iki tarafa da çağrıda bulunuyorum. Kürtlerin en önemli iki örgütlü gücü PKK ve Hizbullah arasında çatışmazlık sağlanmalı. Oturup bir anlaşma imzalasınlar ve bunu kamuoyuna ilan etsinler. Kürtler arasında barışın sağlanabilmesi için bu gerekli. Yoksa sık sık Dicle’de olduğu gibi provokasyonlarla karşı karşıya geleceğiz” şeklinde konuştu.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp’in haberine göre, aracılar vasıtasıyla PKK ve BDP çevresiyle görüşüldüğünü onlardan ‘Bir olay olmayacak’ sözü alındığını iddia eden Yılmaz: "Bu söz üzerine çoğunluğu İslami duyarlılığı yüksek olan ve Hizbullah’a yakın oldukları ileri sürülen gençler üniversiteye gitti. PKK sempatizanı olduğu ileri sürülen kişiler ise bu arkadaşlara pusu kurarak saldırdı. Bir öğrencinin durumu ağır, inşallah ölmez” dedi.

“Gerilimin ortadan kaldırılmasına yönelik adımlar atılmazsa yeni bir PKK- Hizbullah çatışmasının fitili ateşlenmiş olur mu? Sorusu üzerine Yılmaz şunları ifade etti:


“İnşallah eskisi gibi olmaz, inşallah kötüye gitmez. PKK yönetiminin gelinen noktada özür dilemesi gerekiyor. Çünkü 'Üniversite bizim çöplüğümüz. Biz ne istersek o olur' anlayışıyla gerçekleştirilen bir saldırı var. PKK yönetimi özür dilemeli ve üyelerine, sempatizanlarına sağduyu çağrısı yapmalı”

"Hizbullah özeleştiri vermişti, buradan uyarıyoruz"


Dicle Üniversitesi'nde yaşanan olaylardan sonra BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel BDP il binası önünde bir basın açıklaması yapmıştı. Tuncel konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:


"...Gerçekten, bu süreç ve Dicle Üniversitesi'ndeki saldırılarla ilgili özel bir şey ifade etmek istiyoruz. Hizbullah'ın yeniden böylesi provokatif bir saldırı içerisinde olması, özellikle 90'lı yıllarda Kürdistan'da yaşanan kirli savaşı, Hizbullah'ın yaptıklarını yeniden canlandırmaktadır. Kürt halkı açısından bu tarih, karanlık bir tarihtir ve büyük trajedilere neden olmuştur.

Hizbullah, yeni dönemde bir özeleştiri vererek Kürt halkı ile dayanışma içerisinde olacağını ifade etmiştir. Ama bugün farklı başka bir süreç içerisine girmiştir. Buradan uyarıyoruz onları; 90'lı yıllarda yaşananların bugün yeniden gün yüzüne çıkması, bunu Kürt halkına yeniden aynı acıları yaşatmanın hatırlatılması bile büyük bir zulümdür. Buna kimsenin hakkı yoktur. Bu çevreleri uyarıyoruz. Eğer bu gençler onlardansa, bunu bir an önce durdurmaları ve bir özeleştiri vermelerini, aksi durumda kendilerinin sorumlu olacaklarını ifade etmek istiyoruz."