HDP-CHP'den İstanbul ittifakı!

Kemal GÖKTAŞ / ANKARA |  21 Kasım 2013 Perşembe - 10:28 | Son Güncelleme : 21 11 2013 - 10:28

HDP-CHP ittifakı tartışmalarında yeni gelişmeler yaşanıyor


Sırrı Süreyya Önder’in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için isminin geçmesinden bu yana başlayan HDP-CHP ittifakı tartışmalarında yeni gelişmelerin yaşandığı anlaşıldı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün CHP’ye dönmesinin ardından CHP’nin ittifak konusuna mesafeli olduğu ileri sürülürken, Meclis’te CHP ve HDP yöneticilerinin birden çok defa ittifak konusunda görüşmeler yaptığı belirtildi.

3 ilçe belediyesi

Edinilen bilgiye göre, bu görüşmelerde CHP özellikle Önder’in Büyükşehir adayı olmaması üzerinde durdu. HDP ise ilk aşamada Önder’in CHP lehine adaylıktan çekilmesine uzak durmadı. HDP, bunun karşılığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde “yetkili başkan yardımcılığı” ile Esenler, Sultangazi, Maltepe ve Kartal ilçe belediye başkanlığı seçimlerinde CHP’nin HDP adaylarına oy vermesini istedi. Bu ilçelerdeki CHP seçmeninin HDP’ye oy vermekte çekinceli davranacağı göz önünde bulundurularak “HDP adaylarının CHP listesinden seçime girmesi” yöntemi bile konuşuldu. CHP’nin ise 4 değil, 3 ilçede HDP’nin desteklenmesi yönünde görüş bildirdiği ifade edildi.

Sarıgül’le de olur

İttifak görüşmelerinin kilit noktasını HDP’nin ittifakın “aleni ve şeffaf” yapılması, tüm tartışmaların kamuoyunu önünde yürütülmesi yönündeki ısrarı oluşturuyor. HDP’nin ayrıca ittifak yapılacak adayın “kente karşı suç işlememiş olması” şartını ileri sürdüğü, bu kapsamda Şişli Belediye Başkanlığı’ndaki bazı icraatlarını eleştirdiği Sarıgül yerine başka bir adayla daha kolay ittifak yapılacağı görüşünde olduğu ifade edildi. Ancak buna rağmen, HDP’nin karşı tarafa “aday zorlaması” yapmayacağı ve “ilkesel bir ittifak” olması kaydıyla Sarıgül ismi üzerinde de birleşilebileceği görüşünün ağırlık kazandığı belirtildi.
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • ceyda alpsakın yapmayın haberi bile kötü.. oyuna gelmeyin. bu akp pkk nın bir oyunu..lütfenn21.11.2013 03:21
  • doğan eroğlusakın deneme SARIGÜL.seni sevenler ATATÜRKE neder?21.11.2013 01:21
  • kadir etiİstanbul getirdiğini yine İstanbuldan gönderecek hepsi hukuksuzluklarının ve harami zenginliklerinin hesabını verecek21.11.2013 11:21
  • timur çakırMALTEPEDE CHP NİN KAZANMASI İÇİN HDP YE İHTİYACI YOK İYİKİ KADIKÖYÜ İSTEMEMİŞLER21.11.2013 10:21
  • Kasetçi KemalUMUDUMUZ veya ÇARE meğer tek başına ÇARE ve UMUT değilmiş mi?21.11.2013 10:21