Haziran ayı öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak? - Mart’ta atanan öğretmenler ne zaman görev alacak?

22 Mayıs 2020 Cuma - 17:32 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 17:32

MEB'ten öğretmen atamalarına ilişkin açıklama yapıldı. MEB yaptığı açıklamada, 18 Mart'ta atanan sözleşmeli öğretmenlerin kararnameleri 22 Haziran'da atandıkları illere gönderileceğini, Haziran 2020 sözleşmeli öğretmen ilk atama takvimi güncellendiğini ve öğretmen atama sonuçlarının 1 Eylül'de açıklanacağını belirtti.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 18 Mart'ta atanan  sözleşmeli öğretmenlerin kararnamelerinin 22 Haziran'da atandıkları illere  gönderileceğini bildirdi. MEB Personel Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, atanan  öğretmenlerin kararnameleri, 22 Haziran Pazartesi günü illere gönderilecek. Göreve 2016'da başlayan ve kadroya geçen öğretmenlerden, 31 Aralık  itibarıyla öğretmen kadrosunda 1 yıllık çalışma süresini tamamlayacak olanlar il  içi ve iller arası yer değiştirmelere müracaat edebilecek.

Göreve 2017'de başlayan sözleşmeli öğretmenlerden 1. aşama  başvurularının son günü itibarıyla kadroya geçmiş olanlar ağustosta yapılacak  mazeret atamasına başvurabilecek.

Yer değiştirme ve ilk atama takvimleri güncellendi

Bakanlık, koronavirüs salgını sürecinden dolayı daha önce açıklanan  yer değiştirme takvimiyle Haziran 2020 sözleşmeli öğretmen ilk atama takvimi de  güncellendi.

Buna göre, daha önce 8 Eylül'de açıklanacağı duyurulan öğretmen atama  sonuçları 1 Eylül'de açıklanacak.

Sözleşmeli öğretmen kadrosu için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi  tercihleri 1-12 Haziran'da alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav  merkezleri 22 Haziran'da ilan edilecek, sözlü sınavlar, 6-25 Temmuz'da yapılacak.  Sözlü sınav sonuçları ise 28 Temmuz'da ilan edilecek.

Bu kapsamda sonuçlara itirazlar, 4-7 Ağustos'ta alınacak. Bu  itirazların sonuçları, 10 Ağustos'ta duyurulacak.

Atama tercihleri, 28-31 Ağustos'ta alınacak, atama sonuçları ise 1  Eylül'de açıklanacak.

Öğretmenler il içi isteğe bağlı yer değiştirmeleri için 20-27  Temmuz'da başvuruda bulunacak, atamalar 28 Temmuz'da yapılacak.

İller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer  değiştirme işlemleri için ise başvurular 6-10 Ağustos'ta alınacak, atamalar 11  Ağustos'ta gerçekleştirilecek.

Mazerete bağlı yer değiştirme işlemleri için 12-17 Ağustos'ta başvuru  alınacak, atamalar 24 Ağustos'ta yapılacak.