Hayvanlar üzerinde aşı denemelerine başlandı

AA |  20 Mayıs 2020 Çarşamba - 16:21 | Son Güncelleme : 20 05 2020 - 16:26

Erciyes Üniversitesinde (ERÜ) hayvanlar üzerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı denemelerine başlandığı bildirildi.


ERÜ'den yapılan yazılı açıklamada, Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi  (ERAGEM) araştırmacılarının, Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri  Başkanlığı (TÜSEB) ve ERÜ tarafından desteklenen projeler kapsamında Kovid-19'a  karşı iki farklı teknolojiyle hücre kültür temelli inaktif aşı ve rekombinant aşı  geliştirilmesi çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
 
Açıklamada, Kovid-19’a karşı geliştirilen hücre kültür temelli inaktif  aşı adayının deney hayvanları üzerinde denemelerine 15 Mayıs itibarıyla  başlandığı ifade edilerek, devam eden süreçte hayvanlarda aşı adayının  etkinliğinin test edileceği kaydedildi.
 
Kovid-19’a karşı rekombinant aşı adayları da geliştirildiği, bu aşı  adaylarının deney hayvanlarına verilmesi çalışmalarına ise haziran ayı içerisinde  başlanmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, Kovid-19’a karşı geliştirilen  inaktif ve rekombinant aşı adaylarının deney hayvanları üzerindeki denemelerinin  ağustos ayı içerisinde tamamlanmasının hedeflendiği vurgulandı.