Filistin'den ABD'ye karşı BMGK adımı

AA |  29 Ocak 2020 Çarşamba - 23:57 | Son Güncelleme : 30 01 2020 - 1:24

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın iki hafta içinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ABD'nin sözde Orta Doğu barış planına bir tasarıyla karşı çıkacağı bildirildi.


Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansour, BM Genel Merkezi'nde  gazetecilere yaptığı açıklamada, "Başkan Abbas iki hafta içinde BM Güvenlik  Konseyi'ne gelerek Filistin halkı ve liderliğinin, Trump yönetiminin Filistin  halkının haklarına karşı saldırısına tepkisini bir tasarıyla uluslararası  toplumun önüne sunacak." dedi.
 
ABD Başkanı Donald Trump, dün, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile  Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında tek taraflı sözde Orta Doğu  barış planını kamuoyuna açıklamıştı.
 
Sözde barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti  olarak kabul edileceğini ifade eden Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti  ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.
 
Filistin Devlet Başkanı Abbas ise Trump'ın sözde barış planını  reddederek, Kudüs'ün ''satılık'' olmadığını belirtmiş ve "Kudüssüz Filistin  Devleti kabul edilemez." demişti.