FETÖ'nün suikast timine verilen cezayı Yargıtay onadı!

AA |  22 Mart 2019 Cuma - 16:00 | Son Güncelleme : 22 03 2019 - 16:54

Yargıtay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasında, FETÖ'nün suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Erdoğan'a suikast girişimi davasında, eski başyaver Ali Yazıcı'ya "suça yardım"dan verilen hapis cezasını az buldu.


Yargıtay 16. Ceza  Dairesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimine ilişkin davada,  Gökhan Şahin Sönmezateş ve Zekeriya Kuzu'nun da aralarında yer aldığı Fetullahçı  Terör Örgütü'nün (FETÖ) suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı. 
 
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin  davada, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve  Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekiplerinden oluşan suikast timi, ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyası, İzmir  Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmişti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza  Dairesi, aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş, Şükrü Seymen, Taner Berber ve  Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu 37 sanık hakkında verilen ceza kararlarını hukuka  uygun bulmuştu.
 
Temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 16. Ceza Dairesi,  aralarında Gökhan Şahin Sönmezateş ve Zekeriya Kuzu'nun da bulunduğu FETÖ'nün  suikast timine verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onadı.
 
 
Yazıcı'nın cezası az bulundu
 
Daire, eski başyaver Ali Yazıcı'ya "suça yardım"dan verilen 18 yıl  hapis cezasını az bularak bozdu. Yazıcı'nın asli fail olarak cezalandırılması  gerektiğine karar verildi.
 
"Başyaver olay yerinde bulunmasa da"
 
Gerekçede, Yazıcı'nın olay mahallinde bulunmasa da ülke genelindeki  darbe kalkışması kapsamında, Cumhurbaşkanına suikast suçunu planlama, hazırlık ve  organizasyonu içinde yer alan, fiilin başarıyla tamamlanması açısından yapılan iş  bölümü doğrultusunda Cumhurbaşkanının tam olarak bulunduğu yeri öğrendiği  belirtildi.
 
Ankara'dan aracıyla hareket edip Çiğli üssüne gelen sanığın, konumu  ile olay esnası ve öncesinde gerçekleştirdiği faaliyetlerin, eylemin planlanması,  yerine getirilmesi ve başarıya ulaşması bakımından etkinliği ve önemi nazara  alındığında, TCK'nin 37. maddesi uyarınca asli fail olarak tutulması gerekirken,  suça yardım eden olarak kabul edilmesi suretiyle eksik ceza tayin edilmesi  nedeniyle bozulmasına karar verildiği kaydedildi.