Facebook'tan kritik Türkiye kararı

AA |  18 Ocak 2021 Pazartesi - 15:49 | Son Güncelleme : 18 01 2021 - 16:18

Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere Türkiye'de temsilcisi olmayan sosyal ağlar için reklam yasağı yarın itibariyle devreye giriyor. Ancak Facebook yeni yaptığı açıklamayla temsilci atanacağı bilgisini verdi.


Şu ana kadar YouTube, TikTok ve Dailymotion, Türkiye'de temsilcilik atamayı kabul eden platformlar arasında yer alıyor. Son olarak Facebook'un da listeye dahil olmasıyla birlikte geriye popüler ağlardan Twitter kalıyor.
 
Facebook, Türkiye'ye temsilci atama kararı aldı. Facebook'tan yapılan açıklamada, "Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik." ifadeleri kullanıldı. Facebook'tan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:
 
- Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye'deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook'a güveniyor.
 
- Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye'de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.
 
- Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.
 
- Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.
 
Fatih Sayan:  Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve  güzel bir haber bekliyoruz
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan,   Facebook ve Instagram'ın, Türkiye'de temsilcilik açacaklarını bildirdiklerini  belirterek, "Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve  güzel bir haber bekliyoruz." ifadesini kullandı. 
 
Sayan, Twitter ve Yaay hesaplarından yaptığı paylaşımda, reklam yasağı  uygulamasına bir gün kala vatandaşlara güzel bir haber vermek istediğini  bildirdi.
 
Sayan, "Facebook ve Instagram da 1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren 7253  sayılı Kanuna uyarak ülkemizde temsilcilik açacaklarını bildirdiler.  Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber  bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Facebook ve Instagram'ın, Türkiye'de de 30'ar milyonu aşkın  kullanıcılarının olduğunu belirten Sayan, sosyal ağların Türkiye'de temsilci  bulundurmalarıyla taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali  gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşların muhatap bulabileceklerini  vurguladı.
 
Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı "özgürlüğe  müdahale" olarak görmenin adil olmadığını ifade eden Sayan, birincil amacın  vatandaşların başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak olduğuna dikkati  çekti.
 
Sosyal ağların hayatın gerçeği ve ülkenin misafiri olduğunu belirten  Sayan, şunları kaydetti:
"Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde  hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı  yapın. Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'nin kanunlarına da uymaları şart. Sayın  Cumhurbaşkanımız @RTErdogan'ın sözlerini dikkatle okuyalım. 'Veriyi elinde  tutanlar, demokrasiyi de hukuku da her türlü hak ve özgürlüğü de hiçe sayarak  kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Bu, hiçbirimizin görmezden  gelemeyeceği kadar büyük bir tehdittir.' Son günlerde dünyada yaşananları düşünürseniz, bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz kendi kanatlarımızla  yükselmeye, siber vatanı, dijital sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bütün  vatandaşlarımızdan, hem bu mücadeleye hem de yerli uygulamalara destek  bekliyoruz."