Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlara Rusya ile ilgili verdiği talimatı açıkladı

AA |  08 Nisan 2019 Pazartesi - 17:55 | Son Güncelleme : 08 04 2019 - 19:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bütün bakanlarımıza öncelikli olarak verdiğim talimat Rusya’ya ticari ilişkilerde her türlü kolaylığın gösterilmesidir.Rus makamlarından beklediğimiz ise başta ulaştırma ve vize olmak üzere benzer kolaylıklardır" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin  Sarayı'nda, Türk ve Rus iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) Sekizinci  Toplantısı'nı gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, Rusya'da bulunmaktan  duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ile yoğunlaşan ilişkilerimizin, ekonomimize ve iş  dünyamıza da olumlu yansımaları oldu. 1990'lardan itibaren ekonomik ve ticari  ilişkiler Türk-Rus iş birliğinin adeta lokomotifi oldu. Bugün de sayın Putin ile  yaptığımız görüşmelerde gerek siyasi gerek askeri gerek ticari gerek ekonomik  gerek kültürel alanlarda etraflıca heyetler arası görüşmeleri ele aldık." diye  konuştu.
 Türk-Rus iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelme fikrinin, Rusya  Devlet Başkanı Putin ile üstünde durdukları bir konu olduğuna işaret eden  Erdoğan, "Böylelikle hem iş dünyamızın görüşlerini dinlemek hem en üst düzeyde  siyasi desteğimizi teyit etmek istedik. Bugün Rusya'da yaklaşık bin 300 Türk  girişimci bulunuyor. Yaklaşık bin 300 Türk girişimcinin Rusya'da bulunması,  aramızdaki iş dünyasının sorunları noktasında da önem arz ediyor. Sorunlarınızı  tespit etmek ve bunlara çözümler üretmek için ilgili tüm kurumlarımızla  çalışmalarımızı sürdürüyoruz." bilgilerini paylaştı.
 
Rusya'nın, Türkiye'nin ticari ortakları arasında üçüncü sırada  olduğunu bildiren Erdoğan, şöyle devam etti: "Ticaret hacmimiz 2018 yılında yüzde 15 gibi ciddi bir artışla 26  milyar dolara ulaştı ancak bu rakam halen 100 milyar dolarlık hedefimizin  gerisinde. Özellikle işlenmiş tarım ürünleri, ilaç, kozmetik, otomotiv yan sanayi  ürünleri, hazır giyim, inşaat malzemeleri, makine ve mobilya gibi ürünlerde  Rusya'nın önemli miktarda ithalatı bulunuyor. Ülkemiz ise bu sektörlerde dünyaya  kaliteli ve uygun fiyatlı ürün arz ediyor. Fakat bu ürünlerde bile Rusya'ya  ihracatımız olması gerekenin çok altında seyrediyor. Amacımız dengeli bir ticaret  yapısıyla değerli dostumla hedef olarak belirlediğimiz 100 milyar dolarlık  ticaret hacmine ulaşmak için yeni yollar bulmaktır. Zira bugünkü toplantının da  ana temasını bu oluşturuyor. Tüm bakanlarımıza öncelikli verdiğim talimat,  Rusya'ya ticari ilişkilerde mümkün olan her türlü kolaylığın gösterilmesidir. Rus  makamlarından başta ulaştırma ve vize konuları olmak üzere aynı yöndedir."
 
 "Rus hükümetinin daha fazla destek vereceğine inanıyorum"
 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticari ilişkilerin her alanında üçüncü  ülkelerin firmalarına tanınan imkanların Türk şirketlerine de sağlanması talebini  dile getirerek, "Türk müteahhitleri 1990'lı yıllardan itibaren Rusya'daki proje  portföylerini giderek zenginleştiriyor. Firmalarımız şimdiye kadar 73 milyar  dolar tutarında bin 961 proje üstlendiler. Diğer taraftan Türk müteşebbislerinin  Rusya ekonomisinin hemen her sektöründe önemli yatırımları mevcut. 10 milyar  dolar tutarında sermayeye sahip bin 500'den fazla Türk şirketi burada istihdam ve  refaha ayrıca katkı sunuyor. Rusya'nın geleceğine güvenerek yatırım yapan  firmalarımıza Rus hükümetinin daha fazla destek vereceğine inanıyorum."  ifadelerini kullandı.
 Benzer şekilde Rusya'nın da Türkiye'de 10 milyar doların üzerinde  yatırımı olduğunu anlatan Erdoğan, "Özellikle petrokimya ve ileri teknoloji  alanlarında Rus firmaları Türk ekonomisine ciddi katma değer sunuyor. Türkiye'de  yatırım yapmak isteyen Rus iş adamlarına tüm kolaylıkları sağlamaya hazır  olduğumuzu özellikle ifade etmek isterim. Bu şirketleri özelikle küresel  sermayeli firmalar veya Rus firmaları olarak değil, kendi şirketlerimiz olarak  kabul ettiğimizi de bilmenizi istiyorum." dedi. Enerji alanındaki Türk-Rus işbirliğinin ekonomik ilişkilerin taşıyıcı  sütunlarından biri olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:"Başta Mavi Akım, TürkAkım ve Akkuyu Nükleer Santrali olmak üzere bu  konulardaki bütün ortaklıklarımız uzun vadeli ve stratejik tercihlerdir. Nitekim  TürkAkım deniz boyutunda artık karayla bütünleşmiş, yıl sonuna kadar da hedefimiz  karada da bunu bitirmek suretiyle TürkAkım'ı hayata geçirmektir. Gerek şahsımın  gerek sayın Putin'in ısrarla üzerinde durduğu milli paralarla ticarete de  değinmeyi arzu ediyorum. Bu şekilde üçüncü ülkelerin dayatmalarından ve döviz  piyasalarındaki manipülatif girişimlerden korunma imkanı elde edilmiş olacaktır.  Değerli katılımcılar sizlere gereken kolaylıkların sağlanması ve yatırımların  teşvik edilmesi hususunda üzerimize düşeni yerine getirme iradesine sahibiz.  Konuşmamın başında belirttiğim gibi toplantımızın amacı özellikle sizleri de  dinleyebilmektir. Dolayısıyla katkılarınızı alarak fikir alışverişinde bulunmayı  daha çok önemsiyoruz. Bu düşüncelerle Sayın Başkan'a  teşekkür ediyor, sizleri  bir kez daha muhabbetle selamlıyorum."