En ilginç seçim bu ilde olacak!

13 Mart 2015 Cuma - 8:03 | Son Güncelleme : 13 03 2015 - 8:03


 Milletvekili seçimlerinin belki de en ilginç rekabeti Diyarbakır’da yaşanacak. 1960’lardan beri muhafazakar sağ siyasette yer alan Diyarbakır’ın etkili aşiretlerinden Ensarioğlu ailesi, bu sefer üç farklı adayla birbirine rakip oldu. Amca Mehmet Sait Ensarioğlu bağımsız olarak seçime girme kararı verirken yeğeni Galip Ensarioğlu yine Ak Parti ’den aday. Gülistan Ensarioğlu ise her iki isimden de çok farklı bir kulvarda yer aldı ve HDP’den adaylık başvurusunu yaptı.
 
Radikal gazetesinden Bahadır Özgür'ün haberine göre;Diyarbakır siyasetinde 1960'lardan beri etkili olan Ensarioğlu ailesi, önümüzdeki seçimlerde ilginç bir rekabeti yaşayacak. DYP hükümetlerinde 3 dönem bakanlık yapan amca Salim Ensarioğlu bağımsız, yeğen Galip Ensarioğlu AK Parti'den aday. Gülistan Ensarioğlu'nun tercihi ise HDP.
 
‘BABA’ 17 YAŞINDA SİVAS KAMPI’NA SÜRÜLDÜ
 
Bu siyasi tercihin kökeni 27 Mayıs Darbesi sonrasında “55’ler olayı” olarak bilinen en büyük Kürt aişeretlerinden 55 ismin sürgün edildiği Sivas Kampı’na kadar uzanıyor. Galip Ensarioğlu’nun babası Sait Ensarioğlu da bu kampa 17 yaşında gönderilenlerden. Ensarioğlu ailesinin o dönem önde gelen ismi Abdürrezzak Ensarioğlu da yine bu kampa sürgün edilenler arasında. 
 
Bu sürgün Ensarioğulları’nı da; tıpkı o dönem bu kampa gönderilen Bucaklar, Fıratlar, Septioğulları gibi daha pek çok Kürt aşiretini Demokrat Parti’ye sıkı sıkı bağladı. Siyaseti hep bu gelenek içinde yürüttüler. Geçmişlerinde önemli dini kanaat önderlerinin ve şeyhlerin de bulunması, Ensarioğulları’nın Kürtler arasında bu açıdan da etkin bir konumda olmalarını sağladı.
 
AMCA’ DYP’DE ÜÇ DÖNEM BAKANLIK YAPTI
 
Ailenin şu anda büyüğü konumunda olan Salim Ensarioğlu, Çiller hükümetlerinde üç dönem bakanlık yaptı, ardından Demokrat Parti’sinin Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2010’da 12 bin kişi ile birlikte basın toplantısı düzenlelerek partiden istifa edip AK Parti’ye destek verdi.
Salim Ensarioğlu geçen ay AK Parti’den aday olacağını duyurdu. Ancak parti yönetiminin temayül yoklamasına katılmasını istemesi üzerine, adaylığını çekti ve bağımsız aday olarak seçime katılacağını ilan etti.
 
‘YEĞEN’ YİNE AK PARTİ’DEN ADAY
 
Yeğeni Galip Ensarioğlu ise Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası başkanlığı ile gündeme geldi. Oda başkanlığına gelirken Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in desteğini alması o dönem dikkat çekmişti. Çözüm sürecinde de Galip Ensarioğlu bölgede bir hayli aktif politika yürüttü.
 
Kürtler’in Galip Ensarioğlu’na yönelik en büyük tepkisi, Roboski olayı konusunda Meclis’te yaptığı konuşmasıydı. Roboski yerine ‘Dobrovski’ demesi ve bunu daha sonra dil sürçmesi olarak açıklaması pek çok Kürtü tatmin etmedi. Nitekim AK Parti’den yeniden adaylık başvurusu yaptığı günden bu yana özellikle sosyal medyada ve yerel basında bu tuhaf ‘gafı’ ona sürekli hatırlatılıyor.
 
GÜLİSTAN ENSARİOĞLU: YALOVA-DİYARBAKIR HATTINDA SİYASET
 
Amca Salim ve yeğeni Galip Ensarioğlu seçimde farklı kulvarlarda rakip olsa da siyasi çizgi olarak birbirine uzak değil elbette. Ancak ikisinin rakibi Gülistan Ensarioğlu her açıdan farklı bir siyasi kariyere sahip...
 
Gülistan Ensarioğlu’nun adı ilk kez 2001 yılında HADEP Yalova İl Başkanlığı yaptığı dönemde basına yansıdı. İl kongresinde “İstiklal marşı okunmadı” haberleri basında boy boy yer aldı. Ve o dönem HADEP’lilere yönelik açılan dava furyasından naibini fazlasıyla aldı.
 
Diyarbakır’da değil de Yalova’da siyaset yapması ise şaşırtıcı değil. Zira Ensarioğlu ailesi için Yalova-Diyarbakır birbirine o kadar da uzak sayılmaz.
 
Salim Ensarioğlu’nun oğlu Abdürezzak Ensarioğlu uzun süre DP Yalova İl Başkanlığı yaptı. O da 2010’da AK Parti’ye katıldı. Galip Ensarioğlu, geçen yerel seçimlerde Yalova’da AK Parti adayı için çalışma yürüttü. Gülistan Ensrioğlu da DEHAP döneminde Yalova’dan aday olmuştu.
 
Gülistan Ensarioğlu önümüzdeki seçimde bu kez HDP’den Diyarbakır’dan vekil adayı. Bağımsız giren amcasına ve iktidar partisi saflarında yer alan ‘kuzeni’ne karşı aynı ilde kıyasıya bir rekabete girecek.