Emeklilikte yeni dönem! Milyonlar bekliyordu ve bakan canlı yayında duyurdu...

17 Haziran 2020 Çarşamba - 12:00 | Son Güncelleme : 17 06 2020 - 20:24

Emekli, memur, çalışan milyonlar nefesini tuttu. Ve ilk adım geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Çoğu ülkedeki tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde devlet katkısı yok ama biz burada yüzde 1 oranında devlet katkısı koyacağız" dedi...Gözler Beştepe'de. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile beraberindeki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'dan oluşan heyeti kabul etti. Görüşmede, duyurulan Tamamlayıcı emeklilik sistemi, ile işten çıkarma yasağının üç ay daha uzatılması görüşüldü.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme süreci ile ilgili kabine toplantısı sonrası açıklama yapmış ve yeni düzenlemeleri duyurmuştu. Erdoğan şunları dile getirmişti: "Sürecin en önemli göstergelerinden olan kısmi ya da esnek çalışma alanında iş gücü piyasamızı daha da verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Özellikle genç istihdamı için 25 yaş altındaki gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edeceğiz. 25 yaş altı gençlerin ve 50 yaş üzerinde olanların kolay şekilde istihdam edilmelerini sağlayacağız. Bunun yanında çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz. Tesis edilecek karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız. Çalışanlarımız emeklilikte daha da rahat edecekler. Bunun için devlet elini taşın altına koyacak. Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye'nin İstihdam Kalkanını sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz."
 
Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yaptığı açıklamada işten çıkarma yasağının uzatılacağını duyurdu.  Bakan Selçuk ayrıca şunları söyledi: Kısa Çalışma Ödeneği'nden normalleşmeye geçen işverene prim desteği verilecek. Hedeflerimizden biri, işçimizin kazanılmış haklarının geri gitmemesi. Çalıştığımız modellerde bunu sağladık. Çoğu ülkedeki tamamlayıcı emeklilik sistemlerinde devlet katkısı yok ama biz burada yüzde 1 oranında devlet katkısı koyacağız. Kıdem tazminatı düzenlemesi için yürürlük tarihini 2022 olarak hedefliyoruz."
 
BEŞTEPE'DE KRİTİK ZİRVE
 
Bu açıklamaların ardından işçi vve işveren kesimi Beştepe'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde, Aile, Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile beraberindeki TOBB Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve  Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'dan oluşan heyeti kabul etti. Masada tamamlayıcı emeklilik sistemi ile işten çıkarma yasağının üç ay daha uzatılması vardı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından duyurulan tamamlayıcı emeklilik sigortası sistemiyle (TES), hem kıdem  tazminatında kazanılmış mevcut hakların korunması hem de ilave emeklilik desteği  sağlanması amaçlanıyor.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstihdam Paketi Kalkanı'nı devreye aldıktan  sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini yürürlüğe koyacaklarını açıklarken, gözler  bu sistemin detaylarına çevrildi.  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yapılacak düzenlemeyle kıdem  tazminatında kazanılmış hakların korunması sağlanacak. Mevcut sistemde, işçilerin  kıdem tazminatlarını alma oranı yüzde 14'lerde kalırken tüm çalışanların çeşitli  nedenlerle bu hakkından yararlanması mümkün olmuyor.  Geliştirilen yeni karma modelde, istifa edenlerin de haklarını alacağı  ve dava süreçlerine son verecek bir sistem öngörülüyor.
 
 
 2022'den sonra işinden ayrılan geçmiş tazminatını alabilecek
 
Sistem işçi ve işverenler ile emeklilik şirketlerinin uyum  kabiliyetlerinin artırılması ve süreçte öngörülebilirliği artırmak amacıyla 1  Ocak 2022 itibarıyla başlayacak.   İlgili kanunun yürürlüğe girmesiyle tüm çalışanların kıdem tazminatına  tabi geçmiş döneme ilişkin hakları aynı şekilde ve aynı şartlara tabi olarak  korunacak. Dolayısıyla 1 Ocak 2022'den sonra kıdem tazminatını hak edecek şekilde  işten ayrılan çalışan geçmiş kıdem tazminatını alabilecek.  Çalışanın TES öncesi çalışmalarından dolayı yeni sisteme bir aktarım  yapılmayacak.
   
 Yüzde 3 işveren katkısı
   
 Yeni modelde, yüzde 5,33 kıdem hakkı eski kıdem tazminatı hükümlerine  uygun olarak korunurken yüzde 3 işveren katkısı çalışanın bireysel fon hesabına  aylık olarak yatırılacak. Böylece çalışan, sözleşmesi kıdem tazminatını hak  edecek şekilde sonlandırılmış ise yüzde 5,33 (19 gün) kıdem tazminatını alacak,  yüzde 3'lük prim de fon hesabında tutulacak.  Bir çalışanın iş veya hizmet sözleşmesi, ahlak ve iyi niyet  kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplerle sona ererse çalışılan iş  yerindeki süreler için işveren katkı payı ile devlet katkısı toplamının yüzde  50'si TES sigorta hesabına aktarılacak, yüzde 50'si çalışanın hesabında  kazanılmış hak olarak tutulacak. Çalışan istifa ettiğinde bireysel fon hesabındaki tutarlar kazanılmış  hak olarak kendisinde kalacak.
 
 
İş veya hizmet sözleşmesi 1 yıldan daha az sürede ahlak ve iyi niyet  kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplerle veya istifa yoluyla sona ermişse  çalışanın işveren katkı payı ile devlet katkısı toplamının yüzde 50'si TES  sigorta hesabına aktarılacak. Her ne durumda olursa olsun çalışanın kendi katkısı bireysel fon  hesabında birikecek. TES sigorta hesabına aktarılacak tutar, varsa hukuki süreç  kesinleşinceye kadar çalışanın hesabında blokeli olarak bekletilecek.
 
 
 Çekim yapma imkanı
 
60 yaşını doldurmamış katılımcılara, ilk konut edinimi, evlilik (bir  kereye mahsus), ağır hastalık ve işsiz kalınması (bir defaya mahsus/sözleşmenin  nasıl sona erdiği önemli olmayacak) sebeplerinden her biri için başvuru tarihi  itibarıyla bireysel TES hesabında bulunan birikim tutarının yüzde 10'unu (ödeme  oranı) geçmemek üzere talebi halinde defaten ödeme yapılabilecek. Çoklu  yararlanma halinde kısmi çıkış ödeme oranlarının toplamı yüzde 20'yi geçemeyecek. Katılımcı, 60 yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanacak.  Talepte bulunanlara emeklilik hesabındaki birikimlerinin yüzde 25'ini geçmemek  üzere defaten ödeme yapılabilecek. Ödeme oranı toplamı (emeklilik ve kısmi çıkış  toplamı) yüzde 30'u geçemeyecek. Kalan tutar aylık olarak ödenecek. Emekliliğe  hak kazanan katılımcıya, bireysel TES hesabındaki birikimlerin, programlı geri  ödeme veya yapılacak yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında ödenmesi esas  olacak. Asgari ücretli bir çalışan 25 yıl sistemde kalırsa emekli maaşına, TES  sayesinde bugüne göre 300 ile 566 lira arasında ilave maaş alabilecek.