Emekli ve memur maaşları ne kadar oldu?

21 Ocak 2017 Cumartesi - 8:36 | Son Güncelleme : 21 01 2017 - 8:36

Her senenin başında ve ortasında memur ve emeklilerin maaşlarına zam yapılmaktadır. 2017 yılı emekli ve memurların maaşları için alacakları zamlar belli oldu. Peki alınacak olan zam oranlar ne kadar? İşte detaylar!


Geçtiğimiz sene içerisinde memurlara Ocak ayı içerisinde yüzde 6, Temmuz ayında ise yüzde 5’lik bir zam uygun görülmüştü. Uygulanan bu zam oranları ve emekli maaşlarına 100 liralık zam sonrasında memur ve emekli zammı için meraklar oluşmaya başladı. Emekliler içerisinde, memur emeklisi olanlara yüzde 3’lük bir zam yapıldı. Bağkur ve SSK emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 4.73 oranında bir zam uygulandı. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zamlara, 2016 yılının son 6 ayı enflasyon farkının da etkisinin olacağı belirtilmekteydi ancak Türkiye İstatistik kurumu tarafından yapılan açıklama ile son 6 ay için herhangi bir enflasyon farkı oluşmadığı açıklaması yapıldı. Ocak ayı enflasyon oranı da memur ve emekli zammı için önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin Ocak ayı içerisinde enflasyon oranı 3,73 oranında olur ise, Ocak ayı memur ve emekli zammı için herhangi bir değişim söz konusu olmayacaktır. Ancak 2017 Temmuz dönemi içerisinde enflasyon yüzde 3 oranını aşarsa, memur ve emekli zammı için yüzde 4 oranında bir artış miktarı uygulanacaktır. Eğer Ocak ayının enflasyon oranı 3,59 olarak açıklanır ise memur ve emekli zammı için, 0,59 oranında bir zam farkı ödemesi yapılacaktır.

EMEKLİ ZAMMI HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

 

MEMUR ZAMMI HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

Emeklilere Yapılan Zam

Bu sene Ocak ayı içerisinde uygulanacak olan memur ve emekli zammı sonrasında, en düşük emekli maaşının 1000 liraya yakın olduğu belirlendi. Bağkur ve SSK emeklileri geçtiğimiz yılın son altı ayı içerisinde gerçekleşen yüzde 4,73 oranındaki enflasyon oranı miktarınca zam alacakken, memur emeklileri ise yapılmış olan toplu sözleşmeler sonrasında yüzde 3 oranında bir zam alacaklardır.

Emekli Maaşları ve Promosyon

Son zamanlarda sürekli gündemde olan emeklilerin maaşlarının bulunduğu bankalar tarafından, emeklilere verilecek olan promosyon uygulaması ile ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım bazı açıklamalarda bulundu. Yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi; ‘’2017 yılı içerisinde emeklilere, almış oldukları maaşlarına ilave olarak promosyon adı ile bir ödeme yapılacağı belirtti. Yapılacak olan bu promosyon ödemesi ile birlikte emekli maaş tutarı bin liranın altında olan kişilere tek seferde 300 lira ödeme yapılacak. Maaşları bin lira ile iki bin lira arasında olanlara 375 lira ve 2000 lira üzerinde bir maaş alanlara ise 450 lira bankalar tarafından ödenecek. Emekli maaşları bankalara yatırılmaktadır. Bankalar emekli maaşlarını tuttukları için de böyle bir imkan sağladılar. Asgari olarak belirlenen ücretler bunlardır. Bankalar isterlerse daha da fazlasını emeklilere verebilme imkanına sahipler. 11,5 milyon emekli verilecek olan bu promosyondan yararlanacak.’’ Başbakan Binali Yıldırım ayrıca, çoğu emeklinin maaşlarının bin lira ile iki bin lira arasında olduğunu ve onların da 375 lira olarak bir promosyon alacaklarını belirterek, hayırlı olmasını diledi ve emeklilerimizin ihtiyaçlarını bir nebze olsun karşılamak amacı ile yapılmış bir çalışmadır dedi. Yapılan açıklamalar ile birlikte son zamanlarda emekliler tarafından sürekli merak edilmekte olan ve bankalar tarafından verilecek olan promosyon konusuna da açıklık getirilmiş oldu.

Memur ve Emekli Zammı ile Maaşlar

2017 yılı Ocak ayı ile birlikte yapılan zamlar sonrasında en düşük maaş 2 bin 601 lira olarak belirlendi. Doktor maaşları 4 bin 361 lira olurken, öğretmen maaşları 3 bin 473 liraya yükseldi. Araştırma görevlilerinin maaşları 4 bin 369 lira, profesörlerin maaşları 7 bin 417 lira, hemşire maaşları ise 3 bin 13 lira olarak açıklandı.