Son dakika haberleri: Elazığ'da patlama

DHA |  18 Ağustos 2016 Perşembe - 9:26 | Son Güncelleme : 18 08 2016 - 15:29

Son dakika haberleri bu kez Elazığ'dan geldi. Elazığ Emniyet Müdürlüğü yakınlarından patlama meydana geldiği olay yerine çok sayıda ambulansa sevk edildiği duyuruldu. Elazığ Valiliği yetkilileri: "Saldırıda 3 kişi şehit oldu,170 yaralıdan 14'ünün durumu ağır" dedi. Bölgeden gelen son dakika haberlerini anında size ulaştıracağız....


Son dakika haberleri: ELAZIĞ Emniyet Müdürlüğü'ne bu sabah PKK'lı teröristler bomba yüklü araçla saldırı düzenledi,  3 şehit, 100'ün üzerinde de yaralı var. Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu'un açıkalamasına göre; "Şehitlerimiz ilk belirlemelere göre emniyet mensubu.170 yaralıdan 14'ünün durumu ağır".

Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı'nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı saat 09.20'de yapıldı. Teröristler bomba yüklü aracı kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan 4 katlı Emniyet Müdürlüğü'nün hemen yanındaki otoparka giden yolda infilak ettirdi. Kulakları sağır eden patlamayla Emniyet Müdürlüğü binasının ön cephesi büyük hasar görüp ağaçlar köklerinden sökülürken yerde büyük bir çukur oluştu. Silah seslerinin duyulduğu bölgeye yaralılar için çok sayıda ambulans sevk edildi. 

Patlamanın meydana geldiği bölge güvenlik çemberine alınırken, saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Sağlık Bakanlığınca, Elazığ'daki terör saldırısı  sonrasında yaralıların hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındığı ve  herhangi bir kan ihtiyacının söz konusu olmadığı belirtildi. 

 

BOMBA YÜKLÜ MİNİBÜSLE İNTİHAR EYLEMİ
 
Elazığ’da bugün Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen 3 polisin şehit olduğu, 60’ı polis 170 kişinin yaralandığı intihar saldırısının, bomba yüklü minibüsle gerçekleştirildiği saptandı. Yapılan ilk incelemede ulaşılan bilgilere göre Malatya yönünden Elazığ’a gelen bomba yüklü kapalı kasa minibüs, Çayda Çıra Kavşağı’na ana yoldan saparak, 25 metre uzaklıktaki Emniyet Müdürlüğü bahçesine girmek istedi. Yayaların kullandığı kaldırım yolunda bir kaç metre ilerleyen bomba yüklü araçtaki intihar eylemcisi, duvar seviyesi ile hemen hemen eşit olan bahçeye girip burada bombayı patlatmaya çalıştı, ancak aracın duvar ve korkuluklara çarpmasıyla birlikte bahçeye giremeden duvarın dış tarafında patlayıcı yüklü minibüsü infilak ettirdi.
 
Patlamanın olduğu  yerde yaklaşık 5 metre derinliğinde ve 10 metre çapında bir çukur oluştu. Patlamanın şiddetiyle Emniyet Müdürlüğü’nün ön cephesi ve yaklaşık 1 kilometre uzaklığa kadar binalarda hasar oluştu. Patlamayla birlikte bahçedeki bazı araçlar yanarken, hem çevrede park halinde olan hem de Malatya yolunda seyir halindeki 100’den fazla araç hasar gördü.
 
 
8 TON PATLAYICI KULLANILMIŞ
 
Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenleyen teröristin, fedai eylemi diye tabir edilen intihar saldırısı yaptığı ortaya çıktı. Beyaz renkli transit araçla yapıldığı belirlenen saldırıda, yaklaşık 8 ton patlayıcı kullanıldığı tahmin ediliyor.
 
 
BİNA SİYAH BEZLE KAPATILDI, TÜRK BAYRAĞI ASILDI
 
Bombalı araçla saldırının yapıldığı büyük hasar gören Emniyet Müdürlüğü binasına siyah bez ve üzerine Türk bayrağı asıldı. Binanın önünde toplanan vatandaşlar ise ’Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ sloganları atarak PKK’yı kınadı.
 
Emniyet Müdürlüğü binası önündeki patlamayla ilgili olay yeri inceleme ekipleri çalışmalarını sürdürürken, olayla ilgisi olduğu düşünülen 4 kişinin ise arandığı öğrenildi.
 
 
 
PATLAMA ANI KAMERADA
 
Bu arada, patlama anını gösteren güvenlik kamerası görüntüler de ortaya çıktı. Çayda Çıra Kavşağı’ndaki güvenlik kamerasının görüntülerinde, beyaz kapalı kasa minibüsün, araç giriş kapısından değil yayaların kullandığı ara yoldan, Emniyet Müdürlüğü bahçesine girmeye çalıştığı görüldü.
 
Minibüsün sağa dönmesinin ardından, Emniyet Müdürlüğü bahçesine girmeden büyük bir gürültüyle infilak ettiği kameralar tarafından kaydedildi.
 
 
YOLDA GİDEN ARAÇLAR SAVRULDU, AĞAÇLAR KÖKÜNDEN SÖKÜLDÜ
 
 
Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı'nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne saat 09.20 sıralarında bombalı araçla düzenlenen saldırıda 3 polis memuru şehit oldu, 14'ü ağır olmak üzere 146 kişi ise yaralandı. Patlama sonucu Elazığ Emniyet Müdürlüğü bahçe duvarının dışında yaklaşık 2 metre derinliğinde ve 5 metre çapında bir çukur oluştu. Patlamanın şiddetiyle bahçede bulunan Emniyete ait araçlar alev alarak yanmaya başladı. Patlamayla birlikte emniyet müdürlüğü binasının kapı, pencere ve duvarları yıkılırken, içeride de büyük çaplı tahribata yolaçtığı görüldü. Patlamanın yaşanmasının ardından olay yerine gelen onlarca ambulans, yaralıları kent merkezindeki kamu ve özel hastanelere kaldırarak tedavi altına alındı. Patlamanın etkisiyle Malatya karayolunda ve seyir halindeki onlarca araçlarda büyük tahribatlar oluşurken, orta refüjde dikili bulunan ağaçlar da kökünden söküldüğü gözlendi. Bölgede yanan araçlar söndürülürken polis, olay yerini güvenlik şeridiyle koruma altına aldı.  
 
VALİLİK AÇIKLADI: 3 ŞEHİT, 14’Ü AĞIR 170 YARALI
 
Elazığ Valiliği, Emniyet Müdürlüğü önünde meydana gelen patlama yazılı açıklama yaptı. Saldırıda 3 polisin şehit olduğu belirtilirken, 14’ü ağır 170 kişinin de yaralandığının belirtildiği Valilik açıklamasında şunlar yer aldı:
 
"18 Ağustos 2016 tarihinde saat 09.15’te transit minibüs tipi bombalı bir araçla Elazığ İl Emniyet Müdürlüğümüze saldırı düzenlenmiştir. Bomba yüklü araç, Emniyet Müdürlüğünün çevre duvarının dışında patlatılmıştır. Saldırı neticesinde, 3 emniyet mensubu şehit olmuş, 14’ü ağır 170 kişi de yaralanmıştır. Yaralıların tedavileri ilimizdeki değişik hastanelerde devam etmektedir. Olayla ilgili soruşturma tüm yönleriyle sürdürülmektedir."
 

Yerel gazeteci: Herkes yere yuvarlandı

 
Görgü şahidi yerel gazeteci Erol Kara, "Çocuğumu kursa bıraktım iki yüz metre mesafedeyken Emniyet Müdürlüğü’ne patlama oldu. Çok büyük patlamaydı herkes yere yuvarlandı. Şu an emniyetin yanındayım binada çok büyük hasar var. Yaralı çok fazla, ambulanslar taşıyorlar. Yaşamını yitirenlerin de olduğunu sanıyorum" diye konuştu.
 
DHA muhabiri Şah İsmail Gezici, CNN Türk canlı yayınında "Patlama sesi şehrin birçok noktasından duyuldu. Siyah dumanların yükseldiğini gördük. Çok sayıda yaralı var. Bina harap olmuş durumda, deprem olmuş gibi. Ortalık savaş alanı gibi." dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Varol Habertük ekranlarında "Patlamaya bombalı araç neden oldu" dedi.

Yerel muhabir Fırat Akgün, Malatya istikametinden gelen aracın Emniyet binası önünde 
infilak ettiğini aktardı.
 
 
YAYIN YASAĞI GETİRİLDİ
 
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Başbakanlığın yazısıyla, Elazığ  Emniyet Müdürlüğüne PKK'lı teröristlerce bugün bomba yüklü araçla düzenlenen  saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.