Elazığ'da 450 yıllık mahalle gün yüzüne çıkarılıyor

AA |  17 Temmuz 2017 Pazartesi - 19:47 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 19:47

Elazığ Belediyesi tarihi 16. yüzyıla dayanan Camii Kebir Mahallesi'nin kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlattı


Elazığ Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu  (KUDEB) tarafından projelendirilen arkeolojik kazı çalışmalarıyla geçmişte Camii  Kebir mahallesi olarak bilinen yerdeki kalıntılar gün yüzüne çıkarılacak. 
 
Kentin tarihi Harput mahallesinde bulunan ve 6 dönümlük alanda üç  haftadır devam eden kazı, sondaj ve hafriyat çalışmalarıyla 1563 yılından kalma  tarihi mahallede ev temelleri, duvar ve merdiven kalıntıları, duvar içerisinde  takalar,  kemer kaideleri, alçı duvar süslemeleri ile sırlı seramik parçalar ve  sikkeler ortaya çıkarıldı.
 
Artuklu Hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından Harput'ta 1227  yılında Ulu Cami'nin inşa edilmesinin ardından zamanla yerleşim yeri haline  geldiği tahmin edilen Camii Kebir mahallesinin yaklaşık 450 yıllık bir tarihe  ışık tutacağı ifade ediliyor.
 
KUDEB Başkanı Kadir Atıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye  olarak Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünden alınan  izin dahilinde özel proje alanı olarak arkeolojik kazı çalışması başlattıklarını  söyledi.
 
Arkeolojik kazı çalışmalarının ağustos ayı itibarıyla sona ereceğini  ve tarihi mahallenin tamamen gün yüzüne çıkarılacağını ifade eden Atıcı,  mahallenin 450 yıllık bir geçmişi olduğunu belirtti.
 
Harput'un UNESCO sürecine katkı sunacak
 
Atıcı, Osmanlı döneminden kalma tahrir defterlerinde mahallenin Camii  Kebir Mahallesi olarak anılmasının Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan  tarafından 1227 yılında inşa edilen Ulu Cami'den kaynaklı olduğunu açıkladı.
 
Tarihi mahallenin gün yüzüne çıkarılmasının Elazığ Belediyesi ve  Ankara Elazığ Tanıtım Vakfı'nın ortak girişimi sonucunda Harput'un UNESCO dünya  kültür mirası listesine alınması noktasında yapılan başvuruya da önemli katkı  sunacağını dile getiren Atıcı, şunları söyledi:
 
''Elazığ Belediyesi olarak bu alanda yapmış olduğumuz sondaj, kazı ve  hafriyat çalışmalarından çıkan temel kalıntıları ve eserler dahilinde burada bir  proje çalışması gerçekleştireceğiz. Bu alanın işlevlendirilmesi neticesinde  Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz'ın da birebir takip ettiği UNESCO sürecinde,  Harput'un canlanmasında, turizm cazibe merkezi olmasında öneme haiz bir yerdir.  Bu alanda yaptığımız sondaj çalışmasında toplam 15 sondaj yeri açtık. Bunların  içerisinde evlerin temelleri, inişler, duvar takaları, küçük eserler dediğimiz  seramik parçalarına ve bir takım sikkelere ulaşılmıştır.''
 
Atıcı, çalışmaların tamamlandığında tarihte Harput'ta yaşamış  toplumların sosyal ve kültürel yaşamlarına ait yeni bulgulara da  ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.