E-Okul vbs ile karne notu nasıl öğreniliyor? Takdir teşekkür notu hesaplama

12 Ocak 2017 Perşembe - 18:53 | Son Güncelleme : 12 01 2017 - 18:53

Karnelerin alınmasına yaklaşıldıkça hem öğrencilerin, hem velilerin hem de öğretmenlerin en sık kullanacağı uygulama E- Okul Veli Bilgilendirme Sistemi uygulaması oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın geliştirdiği uygulama, web tabanlı bir uygulama olup elektronik ortamda milyonlarca insana eğitim öğretim yılında yapılacak ve yapılmış her şeyi takip edebilme şansı tanıyor. Eğitim öğretim hayatını daha kolay hale getirmeye odaklı birçok özelliği bulunan E-okul Veli Bilgilendirme Sisteminin, veli, öğrenci ve öğretmenlere sunduğu tüm özellikler ve daha fazlasını ayrıntılı bir şekilde haberimizde anlattık.


 
Elektronik ortamda hizmet vermek artık günümüzde hem devletin, devlet kurumlarının hem de özel sektör oluşumlarının tercih ettiği büyük bir teknolojik yenilik. Bu tarz elektronik ortam uygulamaları ile hem devlet ile ilgili yapılması gereken bütün işlemler ve başvurular, hem de günlük hayatımızda yapılması gereken birçok işi internet üzerinden elektronik ortamda yapıp zaman kazanabiliyoruz. E-Okul uygulaması da, bir öğrencinin takip etmesi gereken ve bir velinin bilmesi gereken tüm bilgileri, sadece birkaç tık uzakta tuttuğu için çok popülerleşmiş bir uygulama. Bu uygulama sayesinde öğrencinin alacağı tüm belgeleri, sınav programları ve haftalık ders programlarını, veli toplantısı bilgilerini ve daha birçok bilgiyi kolaylıkla alabiliyorsunuz. E-Okul’a girişin nasıl yapıldığını, ne tür kolaylıkları sağladığını ve yapılabilecek tüm işlemleri haberin devamında bulabilirsiniz. 
 
E-Okul Karne Notu nasıl hesaplanır?
 
e-Okul VBS Karne Notu Hesaplamae-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Karne Notu hesaplama için öncelikle e-okul.meb.gov.tr adresine girip, Veli Bilgilendirme Sistemi girişi yapmanız gereklidir.Sisteme giriş yapmak için T.C. Kimlik Numarası, öğrenci okul numarası ve sistemin otomatik verdiği rakamları girmeniz gereklidir.Bilgileri girdikten sonra not görüntüleme sayfasına girerek, öğrencinin 1.Dönem içinde 1.Yazılı ve 2. Yazılı'dan aldığı notları görmesi gereklidir.Bir dersten aldığınız 1.Yazılı ve 2.Yazılı notlarınızı toplayıp, ikiye bölün. Çıkan sonuç sizin o dersten aldığınız notun ortalaması anlamına geliyor. Bu şekilde tüm ders notlarınızın ortalamasını alın.
 
Ortalamasını aldığınız tüm notları birbirleri ile toplayın ve çıkan sonucu kaç dersiniz var ise ona bölün. Elde ettiğiniz sonuç sizin karne notunuzu ortaya çıkaracaktır.Örneğin matematik, türkçe, tarih ve ingilizce adlı 4 ders aldığınızı varsayalım. Bu 4 dersin ortalamaları şu şekilde olsun; Matematik ortalaması 60, Türkçe ortalaması 60, Tarih ortalaması 60, İngilizce ortalaması 60... Bu 4 dersin ortalamasını topladığımızda 240 puan elde edeceğiz. Tekrar 4 ders aldığımız için 240'ı 4'e böldüğümüzde ise 60 puan elde edeceğiz. Bu da bizim karne notumuzu gösterecektir.Takdir-Teşekkür aldığımızı nasıl öğreneceğiz? sorusu için ise, eğer karne notunuz 80 ile 85 puan arasında ise teşekkür, 85 puan ile 100 puan arasında ise takdir belgesi alacağınızı söyleyebiliriz.Kaynak: E-Okul Takdir-Teşekkür Hesaplama nasıl yapılır?
 
 
 
Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne Nasıl Giriş Yapabilirim?
 
Okula giden çocukları ile ilgili hem en güncel bilgileri alabildiği, hem de geçmiş yıllardaki tüm verileri görüntüleyebildiği E-okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş, https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden yapılıyor. Site, birçok güvenlik sorusu ve güvenlik resmi ile çalıştığından, girmemesi gereken kişilerin istese de giremeyeceği bir sisteme sahip. Siteye giriş yaptıktan hemen sonra, bir güvenlik resmi ile beraber bir güvenlik kodunu da girmeniz gerekiyor. Bu güvenlik kodu, bazen çok karmaşık olabiliyor, veya görmekte güçlük çeken insanlar için geçmesi zor bir adım haline gelebiliyor. Bu işlemden sonra, karşınıza çıkabilecek başka doğrulama işlemleri ile karşılaşıp bunları da geçmiş olmanız gerekiyor. Bütün bu işlemlerin ardından,  T.C. Kimlik Numarası, eğer öğrencinizin T.C. kimlik numarası yoksa e-okula giriş için verilen geçici bir numara ile birlikte, Veli uyruğu ve veli T.C. kimlik numarası gibi alanları da doldurduktan sonra E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne giriş yapabiliyorsunuz. 
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, Öğrenci, Veli ve Öğretmenlere Ne Gibi Kolaylıklar Sağlıyor?
 
E-Okul uygulaması, Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından 2007 yılında başlatılmıştı. Hizmete başladığı ilk zamanlarda bazı eksikleri ve eleştirileri olsa da, 2007 yılından önceki döneme göre idari işlerde ve öğretmen veli ilişkilerinde yeni bir çağ başlattı e-okul uygulamaları. E-okul uygulamaları sayesinde, veli ve öğretmen arasındaki kopuk ilişki daha sağlam bir hale getirilmiş ve öğrencinin, eğitim öğretim hayatındaki kontrolü artırılmıştır. Devamsızlık bilgilerinin bile an be an güncellendiği sistem, hem veliye hem de öğrenciye, takibi daha kolay bir eğitim öğretim hayatı hazırlamıştır. 
 
E-okul sistemi, tüm devlet ve özel okullarda, anaokullarında, ortaöğretim kurumlarında, özel eğitim kurumlarında kullanılan bir sistemdir. Öğrenciye ve veliye eğitim öğretim süreçlerini daha yakından takip edebilme imkanı tanıyan e-okul veli bilgilendirme sisteminde, okulların idari yönetimleri, öğrencilerin başarı grafiklerini, davranışlarını sistem üzerinden kolayca takip edebilirken, öğrenciler okuldaki başarı durumunu ve sınav notlarını rahatça öğrenebilir. 
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden, yılsonu başarı notu, şube başarı ortalaması, nakil işlemleri, ders programları, sınav tarihleri, devamsızlık ve not bilgileri, takdir teşekkür hesaplaması gibi eğitim öğretim hayatında takip edilmesi gereken her bilgiyi içerir. Bütün bunların yanında, E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile TEOG DYP-B gibi yapılan ortak sınavlar ile ilgili sınav giriş yeri ve sınav sonucu gibi bilgileri de edinebilirsiniz. 
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde, Takdir ve Teşekkür Hesabı Nasıl Yapılıyor?
 
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde, okullarda karnelerin verileceği tarihten yaklaşık bir veya iki hafta önce, sistem takdir ve teşekkür hesaplama yapılan linkleri aktif hale getiriyor. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ni okullarda karneler dağıtılmadan bir veya iki hafta önce, bazı aralıklarla ziyaret ederseniz, sistemde takdir ve teşekkür hesaplamasının aktive edildiğini görebilir, böylece sistem üzerinden takdir ve teşekkür belgesi alıp alamayacağınızı görebilirsiniz.
 
E-Okul’u Akıllı Telefonlara veya Tabletlere Nasıl Yükleyebilir ve Nasıl Kullanırım?
 
E-Okul Veli Bilgilendirme sistemini, sadece PC’ler ve dizüstü bilgisayarlarda değil, akıllı telefon ve tabletlerinizde de kullanabiliyorsunuz. Üstelik, IOS ve Android işletim sistemli bütün cihazlarda E-Okul Mobil uygulaması kullanılabiliyor. Bu uygulamayı yüklemek isteyen IOS kullanıcıları apple store’da, E-Okul mobil uygulaması ile ilgili hem tüm bilgileri görüntüleyip kullanıcı yorumlarını okuyabilir, hem de E-Okul mobil uygulamasını buradan indirebilir. Android kullanıcıları içinse aynı durum Google Play Store için geçerli durumdadır. Bu elektronik mağazalarda E-Okul mobil uygulamasını arayıp indirip telefonunuza kurduktan sonra uygulamayı kullanabilirsiniz. Üstelik, bütün bu adımlar için hiçbir yere herhangi bir ücret ödemezsiniz.