DSÖ ve 37 ülke Kovid-19'a karşı mücadelede "ortak erişim havuzu" girişimi başlattı

AA |  29 Mayıs 2020 Cuma - 23:48 | Son Güncelleme : 29 05 2020 - 23:48

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve 37 ülke yeni tip corona virüse (Kovid-19) karşı mücadelede aşı, test, tedavi ve diğer sağlık teknolojilerinin tüm dünyanın erişimine açık olmasını sağlayacak "Kovid-19 Teknoloji Erişim Havuzu'nun (C-TAP)" kurulması için girişim başlattı.


DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre'nin Cenevre  kentindeki DSÖ merkezinde, video konferans yoluyla düzenlediği basın  toplantısında girişime ilişkin bilgi verdi.
 
Ghebreyesus, Kovid-19 teşhis, tedavi ve önleme araçlarına tüm  insanlığın erişim sağlaması gerektiğini bildirdi.
 
DSÖ Genel Direktörü, virüse karşı bilimin sunduğu imkanlardan tüm  insanlığın dayanışma içinde ortak olarak yararlanması gerektiği vurgusu yaptı.
 
C-TAP aracılığıyla etkili terapötik (tedavi edici) ürün geliştiren  şirketleri veya hükümetleri, kayıt altına alacakları patentleri "İlaç Patent  Havuzu"na sunmaya davet eden Ghebreyesus, başlattıkları yeni girişimle salgına  ilişkin bilimsel bilgi, veri ve fikri mülkiyet haklarının ortak bir havuzda eşit  şekilde paylaşılmasının amaçlandığını aktardı.
 
Girişime öncülük eden Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado  Quesada ise "Kovid-19 Teknoloji Erişim Havuzu, tüm insanlığın en yeni ve en  faydalı bilimden faydalanmasını sağlayacaktır. Aşılar, testler, teşhisler,  tedaviler ve diğer kilit araçlar kamu malları olarak evrensel boyutta erişime  açık olmak zorundadır." ifadesini kullandı.
 
Küresel aktörler girişime katılmadı
Girişime, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Çin, Fransa, Almanya Japonya, İngiltere ve ABD gibi G20 ülkeleri henüz katılmadı.
 
Bununla beraber, şu ana kadar Arjantin, Bangladeş, Barbados, Belçika,  Belize, Brezilya, Butan, Şili, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador Ekvador, Mısır, Honduras, Endonezya, Lübnan, Lüksemburg, Malezya, Maldivler ,  Meksika, Moğolistan, Mozambik, Norveç, Umman, Pakistan, Palau, Panama, Peru Portekiz, Saint Vincent ve Grenadinler, Güney Afrika Cumhuriyeti, Sudan,  Hollanda, Doğu Timor, Uruguay ve Zimbabve gibi ülkeler ortak girişim için imza  attı.
 

ETİKETLER

DSÖ corona virüs