Deniz Yücel'in 15 yıl 3 ay hapsi istendi

AA |  13 Şubat 2020 Perşembe - 12:32 | Son Güncelleme : 13 02 2020 - 12:52

Almanya'da yaşayan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın, "terör örgütü PKK propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçlarından 2 yıl 3 aydan 15 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.


İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, bir süre tutuklu  kaldıktan sonra tahliye edilen ve Almanya'ya dönen sanık Deniz Yücel'i avukatı  Veysel Ok temsil etti.
 
Duruşmada Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasının hazır  olduğunu söyledi.
 
Mütalaada, sanığın terör örgütü PKK ve örgüt mensuplarını övecek,  terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek ve  bu yönteme başvurmayı teşvik edecek nitelikte eylemleri olduğu anlatıldı.
 
Yücel'in "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıl 3 aydan 11  yıl 3 aya, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 2 yıldan 4  yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen mütalaada, "FETÖ/PDY propagandası  yapmak" suçunun maddi unsurları oluşmadığı için bu suçtan beraatine karar  verilmesi talep edildi.
 
Sanık Yücel'in avukatı Veysel Ok, esasa ilişkin savunma yapmaları için  süre talep etti.
 
Avukatın süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 2 Nisan'a  erteledi.
 
İddianameden
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca  hazırlanan iddianamede, sanık Deniz Yücel'in muhabir olarak görev yaptığı Die  Welt gazetesinde, farklı tarihteki haber ve yazılarında, "silahlı terör örgütleri  PKK ve FETÖ propagandası yapma ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlarını  işlediği belirtiliyor.
 
İddianamede, Yücel'in, "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkın  bir kesimini diğer bir kesimine yönelik olarak kin ve düşmanlığa alenen tahrik  etmek" suçlarından 4 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep  ediliyor.
 
İddianameyi kabul eden İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi, 16 Şubat'ta  hazırladığı tensiple Yücel'in tahliyesine karar vermişti.