Cumhurbaşkanı Erdoğan sürpriz ziyareti duyurdu: Ramazan Bayramı sonrası Şuşa'ya ziyaret

AA |  31 Mart 2021 Çarşamba - 15:04 | Son Güncelleme : 31 03 2021 - 16:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Konseyi zirvesine canlı bağlantı ile katıldı.
Erdoğan, "Ramazan Bayramı'ndan sonra Suşa'yı ziyaret etmek suretiyle inşallah yeni bir bayram yaşayalım." dedi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın  karşı karşıya kaldığı değişimlerin Türk Konseyi gibi iş birliği yapılarının  önemini daha da artırdığını belirterek, "Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz  olağanüstü zirve ve akabinde ilgili bakanlarımızın toplantılarında alınan  kararlarla ticaret hacmimizde salgının etkisini asgaride tutmayı başardık." dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü'nde Türk Konseyi Devlet  Başkanları Zirvesi'ne canlı bağlantı ile katıldı.
 
Konuşmasına "Gönlümüzden geçen siz değerli kardeşlerimi kadim  Türkistan şehrimizde yüz yüze görebilmekti. Rabb'imden en kısa zamanda bizleri bu  salgın musibetinden kurtarmasını niyaz ediyorum." diyerek başlayan Erdoğan,  koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır dileklerini  iletti.
 
Erdoğan, katılımcıların, baharı ve yeni başlangıçları simgeleyen  Nevruz Bayramlarını da tebrik ederek, ortak, kültürel miras olan barış, sevgi ve  hoşgörünün sembolü olan bu bayramın tüm insanlığa mutluluk, sağlık ve huzur  getirmesini diledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 yıl önce kurulan Türk Konseyi'nin birlik ve  dayanışma mefkurelerinin en müşahhas hali olduğunu belirterek, "İnşallah Türkmen  kardeşlerimizin önce gözlemci üye, bilahare daimi tarafsızlık statüsüne halel  getirmeyecek şekilde tam üye olarak aramıza katılmasıyla konseyimiz daha da  güçlenecektir. Türkiye olarak konsey çatısı altında bu yönde yapılacak  çalışmalara her türlü desteği vereceğiz." diye konuştu.
 
Bugün Türk İslam düşüncesinin meşalesini yakan Hoca Ahmet Yesevi'nin  yaşadığı Türkistan'ı Türk dünyasının manevi başkentlerinden biri ilan etmenin de  bahtiyarlığını yaşadıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:
"Hepimiz için ahlak ve irfan timsali Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi  İslam aşkını kendinden sonraki taliplere aktarmış, ihlas kültürünü Türkistan'dan  geniş coğrafyalara yaymıştır. Yetiştirdiği alperenleri Asya'dan Avrupa'ya kadar  göndererek insanlara adalet, tevazu, birlik ve dirlik düşüncesini telkin  etmiştir. Kalplere ve zihinlere ektiği topumlar, Anadolu'da Yunus Emre'yle,  Mevlana'yla, Hacı Bektaş-ı Veli'yle, Şeyh Edebali'yle yeşermiş, Sarı Saltuk'la,  Demirci Baba'yla, Gül Baba'yla Avrupa'ya kadar uzanmıştır. Bin yıl sonra hala  bize yol gösteren Yesevi'nin adını taşıyan 32 ülkeden 15 binden fazla öğrencinin  öğrenim gördüğü Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi hepimiz  için iftihar kaynağıdır. Rabb'im o büyük gönül sultanını rahmetiyle kuşatsın,  bizleri de Hoca Ahmet Yesevi'nin manevi rehberliğinden ayırmasın diyorum.  Dünyamızın karşı karşıya kaldığı değişimler Türk Konseyi gibi iş birliği  yapılarının önemini daha da artırıyor. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz  olağanüstü zirve ve akabinde ilgili bakanlarımızın toplantılarında alınan  kararlarla ticaret hacmimizde salgının etkisini asgaride tutmayı başardık. Konsey  bünyesinde oluşturduğumuz Sağlık Bilim Kurulu bu süreçte 6 kez toplandı. Bilim  adamlarımız aşı çalıştayında bir araya geldi. Bağımsızlığımızı, toprak  bütünlüğümüzü ve egemenliğimizi ilgilendiren meselelerde de kardeşlik hukukuna  uygun şekilde dayanışma içindeyiz. Bu vesileyle hassasiyetle üzerinde durduğum  aziz kardeşim Sayın İlham Aliyev nezdinde tüm Azerbaycanlı kardeşlerimi, Dağlık  Karabağ'daki zaferleri için bir kez daha yine şahsım, milletim adına tebrik  ediyorum. 44 gün süren destansı bir mücadele sonrasında 30 yıllık işgal son  bulmuş, Dağlık Karabağ anavatanla tekrar kucaklaşmıştır."
 
Erdoğan, 1918'de Azerbaycanlıların uğradığı Hocalı Katliamına  değinerek, katledilen on binlerce kişiyi rahmetle andı.
 
 
Erdoğan, "Karabağ'daki Türk yapılarının korunması ve ihyası için tüm  imkanlarımızla Azerbaycan'ın yanında olmaya devam etmemiz önem taşımaktadır. Aynı  şekilde bu adımı atarken Azerbaycan'ın bu bölgeyi ayağa kaldırmak suretiyle bütün  muhacir kardeşlerimizin yeniden topraklarına dönmesini çok çok önemsiyorum.  Temennimiz odur ki en kısa zamanda Ramazan Bayramı'ndan sonra, Şuşa'yı ziyaret  etmek suretiyle kardeşimizle birlikte Şuşa'da inşallah yeni bir bayram  yaşayalım." ifadelerini kullandı.
 
Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türkleriyle dayanışma  sergilenmesinin kardeşliğin gereği olduğunu vurgulayan Erdoğan, yıllardır maruz  kaldıkları haksızlıklar ve ambargoların kaldırılması için Kıbrıs Türklerine  gereken yardımın esirgenmeyeceğine de inancının tam olduğunu söyledi.
 
Erdoğan, Kıbrıs Türk halkının Türk Konseyi'nin kültür, eğitim, bilim  ve spor gibi faaliyetlerine katılımının tecridin etkilerinin hafifletilmesine  yardımcı olacağını belirterek, şöyle devam etti:
"Güç birliği yaparak Kıbrıs Türklerini hak ettiği konuma  getireceğimize inanıyorum. Türk dünyası içinde kombine ulaştırma ve taşımacılık  imkanlarını geliştirmemiz büyük önem arz ediyor. Hazar geçişli doğu batı orta  koridor üzerinden Avrupa'ya kesintisiz ve engelsiz bağlantıyı temin etmemiz  ülkelerimizin stratejik değerini ve refahını da artıracaktır. Konsey bünyesinde  bu alanda yürütülen çalışmalara ivme kazandırmalıyız. Uluslararası kombine yük  taşımacılığı anlaşmasını sonuçlandırmak için müzakereleri hızlandırmakta fayda  görüyorum. 12 yıllık süreç içinde kurumsallaşmasını tamamlayan Türk Konseyi'nin  uluslararası itibarı da yüksektir. Artık konseyimizi uluslararası örgüt olarak  adlandırmanın vaktinin geldiğine inanıyorum. Bu konudaki kararı Türkiye'deki  zirvede almayı ümit ediyoruz. Kıymetli dostum Başbakan Orban'ın cömert ev  sahipliğinde Budapeşte'de açılan Avrupa temsilcilik ofisi Türk Konseyinin  bayrağının Avrupa'da dalgalanmasını sağlayarak görünürlüğünü artırdı. Başka  ülkeler de konseyimizle iş birliği yapmak ve konseyimize gözlemci olmak  istediğini dile getiriyor. Bu bakımdan üçüncü ülkelerle iş birliği formatlarına  dair kategorileri ve kriterleri belirlemek maksadıyla yapılan çalışmanın bir an  evvel tamamlanması gerekiyor."
 
Konseyin vizyon ve strateji belgesi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konseyin uzun vadeli hedeflerini ve vizyonunu  ortaya koymak amacıyla sekretaryanın hazırladığı vizyon ve strateji belgelerinin  taslaklarını incelendiğini ifade ederek, uluslararası topluma karşı mesaj teşkil  edecek bu belgelerin gerçekçi, özlü ve kolay anlaşılır somut hedefleri içerecek  şekilde kaleme alınmasını beklediklerini söyledi.
 
Erdoğan, vizyon belgesine ilişkin çalışmanın destek alarak  tamamlanması mümkün olduğu takdirde, Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak  zirvede kabul edilmesinden memnuniyet duyacaklarını kaydetti.
 
Sekretaryanın bu süreci üye ülkelerin kurumlarıyla yakın eşgüdüm ve  istişare içinde yürütmesinin önemini vurgulayan Erdoğan, Türk Akademisiyle Türk  Kültür ve Miras Vakfı'nın zorunlu katkı protokollerinin onaylandığını anlattı.  Erdoğan, uzun süredir gönüllü katkılarla çalışan bu iki örgüte ait protokollerin  bir an önce yürürlüğe girmesinde de fayda gördüklerini söyledi.
 
"Sekretaryamıza itibarına yakışacak bir bina tahsis ettik"
Türk Konseyi'nin verimlilik ve etkinliğinin artırılması, gerekiyorsa  sekretaryanın yeni kadrolarla güçlendirilmesi ve çalışma usulleri gözden  geçirilerek üye ülkelerle eşgüdümün yoğunlaştırılmasının yararlı olacağını  belirten Erdoğan, şöyle konuştu:
"Bu çerçevede sekretaryamıza artan itibarına yakışacak ve  Özbekistan'ın katılımıyla büyüyen ailemizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde  prestijli bir tarihi bina tahsis ettik. Gerçekten bu bina çok ama çok güzel ve  tarihi bir eser olmanın yerinde bulunduğu konum da herkesi hayranlıkla burada  hizmete yöneltecektir. Aziz İstanbul'umuzdaki bu yeni binanın konseyimize hayırlı  olmasını diliyorum. 3 Eylül 2018 tarihinde Çolpan-Ata'da gerçekleştirilen 6. Türk  Konseyi Zirvesi'nde 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın Türkiye'de düzenlenmesine karar  vermiştik. Salgın nedeniyle sizlerin de onayıyla oyunların 2022 yılında yine  Türkiye'de gerçekleştirilmek üzere ertelenmesinde yarar görüyoruz."
 
Liderleri haziran ayında düzenlenecek Antalya Diploması Forumu'na da  davet eden Erdoğan, "Forumumuz küresel ve bölgesel meseleler hakkında samimi ve  kapsamlı görüş teatisi yapılmasına katkı sunacaktır. Hepinizin katılımında büyük  memnuniyet duyacağım. Konseyimizin 8. Olağan Zirvesi'ni de salgın şartlarının el  verdiği ölçüde inşallah 12 Kasım 2021'de İstanbul'da düzenlemeyi ümit ediyoruz."  dedi.
 
Türkistan Zirvesi'nin hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Türk  dünyasındaki tüm kardeşlerimize, mutluluk, refah ve esenlik temenni ediyorum."  ifadelerini kullandı.