Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'çığır açacak' dedi ve duyurdu!

AA |  26 Eylül 2020 Cumartesi - 15:09 | Son Güncelleme : 27 09 2020 - 10:23

TEKNOFEST 2020 heyecanı devam ediyor. TEKNOFEST 2020 Gaziantep’e katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknoloji yarışmalarının kazananlarına ödüllerini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ödül töreninde önemli açıklamalarda bulunarak, "Yapay zekadan siber güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler işte burada tohumlanacak. Yapay zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni gelişen alanlar başta olmak üzere teknolojinin her alanında benzer başarılar kazanılmaması için hiçbir sebebi yoktur." dedi.


Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020 Gaziantep’e katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teknoloji yarışmalarının kazananlarına birincilik ödüllerini takdim etti. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde  düzenlenen TEKNOFEST 2020'de  konuştu. Festivalin şehre, ülkeye, millete ve özellikle gençlere hayırlı  olmasını dileyen Erdoğan, ülkeyi bu güzel etkinlikle buluşturan Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfının tüm mensuplarına teşekkür etti. Erdoğan,  Gazianteplilere de bu güzel programa ev sahipliği yaptıkları için ayrıca  teşekkürlerini iletti. İlk iki TEKNOFEST'in bu alana ilgi duyan gençlerin yanında  çocuklarıyla beraber ailelerden oluşan milyonların iştirakiyle İstanbul'da  yapıldığını anımsatan Erdoğan, İstanbul'da alevlenen teknoloji heyecanının dalga  dalga tüm Anadolu'yu kuşattığını, neredeyse tüm illerden festivale ev sahipliği  talebi geldiğini aktardı.  Bunun üzerine TEKNOFEST'in tek rakamlı yıllarda İstanbul'da, çift  rakamlı yıllarda diğer illerden birinde yapılmasına karar verildiğini belirten  Erdoğan, festivalin Anadolu'daki ilk durağının da ülkenin insani ve ekonomik tüm  güzelliklerini bünyesinde barındıran Gaziantep olduğunu söyledi.
 
 Bugün buraya gelerek "Teknoloji güneşi doğudan yükseliyor" temasıyla  Gaziantep'ten yükselen heyecana ortak olmak istediklerini dile getiren Erdoğan,  tüm alanlarda dereceye giren takımları ve yarışmacıları tebrik etti.  Festivalin salgın sebebiyle alışık olunan büyük kalabalıklar yerine  daha sınırlı gruplarla gerçekleştirildiğini ifade eden Erdoğan, bu durumun  TEKNOFEST heyecanının ülkeyi ve gençleri sarmasına engel teşkil etmediğini  bildirdi. Erdoğan, "Karşımdaki kalabalık, bu manzara sizlerin azmini ve  kararlılığını hiçbir virüsün, hiçbir engelin, hiçbir tehdidin durduramayacağını  gösteriyor." diye konuştu.
 
 
 "Bu, Türkiye'nin son 18 yıldaki hikayesinin de özetidir"
 
 Gençlere seslenen Erdoğan, TEKNOFEST'e bu yıl ülkenin 81 ilinin  tamamının yanı sıra 84 farklı ülkeden 20 binin üzerinde takım ve 100 bin  yarışmacı başvurusu yapıldığını belirterek, festivalin paydaş sayısının 14'ten  63'e yükselmesinin bu heyecanın çocuklar ve gençlerle birlikte ülkedeki her  kesimi sardığının ispatı olduğunu kaydetti.  Gençlere duyulan güvenin ifadesi olan bu tablonun özgür fikirler  geliştiren, çalışan, üreten, azmeden herkesin ihtiyacı olan mecrayı  bulabileceğini söylediğini dile getiren Erdoğan, "Esasen bu, Türkiye'nin son 18  yıldaki hikayesinin de özetidir." ifadesini kullandı.  Uzun bir ihmal edilmişlik döneminin ardından batısından doğusuna,  kuzeyinden güneyine ülkenin her köşesini kalkındırırken aynı zamanda üretmek ve  kazanmak isteyen herkese aradığı fırsatı sunduklarını belirten Erdoğan,  Türkiye'nin alt yapı, insan gücü, üretim ve ihracat seviyesinin geldiği yerin, bu  fırsatın en güzel şekilde değerlendirildiğinin işareti olduğunu söyledi.
 
TEKNOFEST'in de bu hizmeti kendi alanında yaptığını aktaran Erdoğan,  sözlerini şöyle sürdürdü: "Edirne'de Lagari Hasan Çelebi'nin izinden gidip roket bilimine merak  salan gencimizin kendini ifade edip kabiliyetini ortaya koyabileceği yer, işte  burası. Şırnak'ta Cezeri'nin birikimini yaşatma hayali kuran evladımızın robotik  alanındaki becerilerini gösterebileceği yer, işte burası. Trabzon'da Hezarfen  Ahmet Çelebi'nin gayretiyle havacılığa yönelen çocuğumuzun tutkusunu gerçeğe  dönüştürebileceği yer, işte burası. Sahip olduğumuz medeniyet mirasını teknoloji  boyutunda yeniden ayağa kaldırmak isteyen herkese aradığı fırsatı sağlayan yer,  işte burası."
 
 Amerika'daki yarışmada başarılı olup yaptıkları uydu aralık ayında  uzaya fırlatılacak olan Grizu takımının, T3 Vakfı'nın desteklediği takımlardan  biri olduğunu anlatan Erdoğan, insansız su altı sistemleri içerisinde ipi  göğüsleyen TEKNOFEST ekibinin şimdi uluslararası alanda rekabet edecek özgün  sistemler geliştirdiğini söyledi.  İki defa roket takımı birinciliği kazanan gençlerin bu başarılarını  girişime dönüştürmeye hazırlandığını, yapay zeka girişimi kurarak, dünya çapında  başarılar için kolları sıvayan gençlerin TEKNOFEST'in lise seviyesi birincileri  olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu yılki yarışmacılarımızdan da önümüzdeki dönemde  benzer başarılara imza atacaklar elbette çıkacaktır. Yapay zekadan siber  güvenliğe kadar her alanda çığır açacak yenilikler burada tohumlanacak, filiz  bulacak, kök ve boy salacaktır." dedi.
 
  "Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir"
 
  Tüm bu söylediklerinin sadece temenniden ibaret olmadığını vurgulayan  Erdoğan, şöyle konuştu:   "Sizler gibi, gençlerin kurduğu ve kısa sürede dünya çapında başarıya  ulaşıp milyar dolarlık değerlere ulaştırdığı girişimler olduğunu biliyoruz. Yapay  zeka, siber güvenlik, nesnelerin interneti gibi yeni alanlar başta olmak üzere  teknolojinin her boyutunda benzer başarıların kazanılmaması için hiçbir sebep  yoktur. Teknolojinin en büyük sermayesi üretken zihinlerdir. Diğer her şey bunun  ardından gelir. Düne kadar insanlı ve insansız hava araçları alanında esamesi  okunmayan bir ülke durumundaydık. Bugün ise yaptığı işe inanan, gece gündüz  çalışarak hedeflerine yürüyen bir avuç insan sayesinde aynı alanda dünyanın  sayılı ülkeleri arasında girdik. İnşallah benzer bir başarıyı otomobilde ve uçan  arabalarda yakalayacağız. Biz Türkiye'yi 2023 hedefleriyle buluşturmak için var  gücümüzle çalışıyoruz. Gençlerimiz de inşallah 2053 ve 2071 vizyonlarıyla bu  tohumları ulu çınarlara dönüştüreceklerdir."
 
 Gençlerin potansiyelini, azim ve kararlılığını, ülkenin en büyük  avantajı olarak gördüklerine dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti: "Deneyap atölyelerinden TEKNOFEST'e, bütün bunlara kadar tüm  platformları da bu potansiyeli desteklemek amacıyla oluşturuyoruz. Buna karşılık  ülkemizde bazılarının hala milli teknoloji hamlelerini küçümsediklerini, hatta  ellerinden gelse yok etmeye niyetli olduklarını teessürle takip ediyoruz. Halbuki  dünya büyük bir dijital devrim sürecinde. Teknolojinin hızına yetişmek artık bir  tercih değil mecburiyet halini almıştır. Daha önemlisi yaşadıklarımız bize bu  değişimi yerli ve milli imkanlarla gerçekleştirmemizin de şart olduğunu  gösteriyor. Türkiye'nin teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten bir ülke  olması gerektiği konusundaki ısrarımızın ve gayretlerimizin gerisinde bu hakikat  ve tecrübe var. Cumhurbaşkanlığımızın bünyesinde faaliyete geçirdiğimiz Dijital  Dönüşüm Ofisi başta omak üzere pek çok yapıyı bu amaçla kurduk veya dönüştürdük.  Teknoloji devrimini gençlerimizle birlikte yürütme çabamız ise bu değişimi uzun  soluklu kılma ve enerjik şekilde hayata geçirme anlayışımızın bir kaynağıdır.  Buradan kaynaklanıyor. Sizler hayallerinizde ısrarcı olursanız geleceğin  teknolojilerinin Türk malı damgasıyla tasarlanıp üretileceğine inanıyorum."
 
  
 
 
 Gençlerin dinamizmini boş sloganlarla heba etmek isteyenlere  verdikleri en güzel cevabın TEKNOFEST'teki manzara olduğunu belirten Erdoğan,  "Bugüne kadar gençlerimiz, onlara güvendiğimiz hiçbir konuda hamdolsun bizi  mahçup etmedi. İnşallah bundan sonra da sizler başarılarınızla bizi  gururlandırmayı sürdüreceksiniz. Sevgili gençler bizim medeniyetimiz insan  medeniyetidir, ilim medeniyetidir, irfan medeniyetidir, hikmet medeniyetidir. Bu  kavramların ifade ettiği ruhtan koptuğumuz dönemlerde teknoloji çıktıları başta  olmak üzere her alanda geriledik." ifadelerini kullandı.
 
 Sık sık "maziden atiye köprü kurmak" ifadesini kullandığını anımsatan  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu, öylesine söylenen bir belagat cümlesi değildir.  Geçmişini bilmeyen, bugün nerede durduğunu ve gelecekte nereye yönelmesi  gerektiğini de bilemez." dedi.  İslam bilim ve teknoloji tarihini bilmeyen, İstanbul'daki aynı isimli  müzeyi gezmemiş olanların, yaptıkları ve yapmaya çalıştıkları işlerin ilhamını  nereden aldıklarını anlayamayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ'ın havacılıktaki gayretlerini ve  akıbetlerini bilmeyenlere, bugün sahip olduğumuz insansız hava aracı  teknolojilerini, kendi uçağımızı, kendi helikopterimizi yapma gayretlerimizin  önemini izah edemeyiz.
 Nuri Killigil başta olmak üzere yerli ve milli savunma sanayimizi  geliştirme yolunda hayatlarını feda eden isimlerin mücadelesini bilmeyen, kendi  tankımızı, topumuzu, silahımızı üretme ısrarımızın manasını çözemez. Geleceğin  teknolojilerini öğretmek için ter dökerken işte böyle bir tarihe ve birikime  sahip olduğunuzu hatırlarsanız emin olun kendinize olan güveniniz de şevkiniz de  azminiz de katlanarak artacaktır.  İnsan olarak kendimizi tanımadan, tüm maddi  unsurlarıyla dünyanın da evrenin de onların incelenmesi ile elde edilen bilginin  de sırrına vakıf olamaz, sonuçlarından istifade edemeyiz."
 
"Teknoloji dediğimiz alan devasa bir dünya"
 
  
Araştırma kavramının tam tercümesinin "yeniden keşfetme" olduğunu  hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu gerçek bize araştırmanın ve gelişmenin  sınırının bulunmadığını, kıyamete kadar devam edecek bir sürecin içinde  olduğumuzu ifade eder." dedi.  Teknolojiye gönül veren gençlerin, bu geniş alanın neresinden  ilerlerlerse ilerlesinler önlerinin açık olduğunu belirten Erdoğan, bu yıl  TEKNOFEST'te 21 alanda yarışmalar düzenlendiğini ve bu sayının ileride çok daha  artacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü teknoloji dediğimiz alan, giderek  genişleyen, çeşitlenen, daha alt dallara ve onların bölümlerine ayrılan devasa  bir dünyadır. Unutmayınız, bu dünyada herkese yer var. Yeter ki hayal edin,  hayalinizi gerçekleştirmek için harekete geçin. Çok çalışın ve azminizi asla  kaybetmeyin." dedi.
 
  "Türkiye'nin size ihtiyacı var"
 
  İrlandalı şair Samuel Beckett'ın "Hep denedin, hep yenildin. Olsun  gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil" dizelerini okuyan Erdoğan, "Bu çabanın, bu  emeğin sonucu mutlaka başarıya, zafere çıkar. Hayat denen içi fırsatlarla dolu  ama zemini de taşlı, dikenli, çamurlu inişli, çıkışlı yolda küçük engellere  takılıp kalırsanız hem kendinize yazık etmiş hem bu ülkeye ve millete haksızlık  yapmış olursunuz." ifadelerini kullandı.  Türkiye'nin hedeflerine ulaşmak için tasarlayan, üreten, geliştiren ve  somut neticelere ulaşan başarılı gençlere, başarılı insanlara ihtiyacı olduğunu  kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha açık bir ifade ile Türkiye'nin size,  gayretlerinize, çabalarınıza, enerjinize vizyonunuza ihtiyacı var.  Bin yıldır bu  toprakları, vatanımız kılmak uğrunda canlarını ortaya koyan ecdadımız, onca  fedakarlığı sizin bugün ve gelecekte göstereceğiniz başarılar için yapmıştır."  dedi. Gençlerden, eğitimlerine, çalışmalarına ve geleceklerine dört elle  sarılmalarını isteyen Erdoğan, "Standları gezerken ilköğretimdeki yavrularımızı  gördüm. Birikimlerini gördüm, üniversiteli gençlerimizi gördüm ve ürettikleri,  hamdolsun, füzeleri gördüm ve şu andaki menzillerin ötesine menzillerin menziline  ulaşacaklarını inanıyorum. Rabb'im yardımcıları olsun."
 
  "Eksikler varsa tamamlanır"
 
Bütün meselenin azmetmek olduğun vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  şunları kaydetti:  Bizim gençliğimiz bunları yapar mı? Evelallah bizim gençliğimiz  bunları yapar ve yapacaktır. Biz, kurduğumuz güçlü altyapıyla verdiğimiz  desteklerle sağladığımız fırsatlarla TEKNOFEST gibi platformlarla yanınızda  olmaya devam edeceğiz. Hiç şüphesiz her şeyin ideal olduğunu da söyleyebilecek  durumda değiliz ama sizlere destek olmakta kararlıyız. Eksikler varsa tamamlanır,  hatalar varsa düzeltiriz, ihtiyaçlar varsa gideririz, engeller varsa kaldırırız. Yeter ki siz hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için mücadele etmekten,  gayret göstermekten, emek vermekten vazgeçmeyin. İçinizden kendi şehrinden  başlayıp, Türkiye'ye ve tüm dünyaya uzanacak başarılarıyla adını insanlık  tarihine altın harflerle yazdıracak nice yıldızlar çıkacağına yürekten  inanıyorum."
  TEKNOFEST yarışmalarında dereceye giren gençleri tebrik eden Erdoğan,  TEKNOFEST'in kurulmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçenlere de şükranlarını  sundu.
 
  Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle festivale katılamayan öğrenciyle  görüntülü konuştu
 
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması öncesinde festivale katılan bazı  öğrencilerle standların bulunduğu alanı gezdi. Öğrenciler Erdoğan'a, standlar ve  çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Türk bayrağı hediye edilen Erdoğan, öğrencilerle  anı fotoğrafı çektirdi.  Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren  öğrencilerin projelerini inceleyen Erdoğan, öğrencilerin talepleri üzerine ödül  kartları ile festival kapsamında hazırlanan ve aralarında "Mavi Vatan" ismi  verilen bir projenin de bulunduğu roketleri imzaladı.  Akıllı ulaşım ve diğer sistemlere yönelik projeler hakkında da bilgi  alan Erdoğan, rahatsızlığı nedeniyle festivale katılamayan bir öğrenciyle  görüntülü konuştu ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Öğrenci Cumhurbaşkanı  Erdoğan'a teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından, canlı bağlantıyla 30  ilde "dene yap teknoloji atölyesi" açılışı yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağlantı  yapılan illerden Hakkari ve Edirne'de valilerle görüştü, bilgi aldı.
 
Gençlere üstün başarılar dileyen Erdoğan, "İnşallah aydınlık  geleceğimizin adımı olsun" diyerek beraberindekilerle kurdeleyi kesti ve açılışı  yaptı. Erdoğan, daha sonra festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda  dereceye girenlere ödüllerini verdi. Öğrenciler de Erdoğan'a "Teknofest 2020"  yazılı kilim takdim etti.
 
Programa Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Milli Eğitim Bakanı  Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet  Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Gaziantep Büyükşehir  Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun da katıldı.