• Haberler »
  • Siyaset Haberleri »
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Partili vekillere seslendi: Yeni insanlar kazanarak önümüzdeki döneme hazırlanacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Partili vekillere seslendi: Yeni insanlar kazanarak önümüzdeki döneme hazırlanacağız

AA |  13 Mayıs 2019 Pazartesi - 21:04 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 0:55

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, siyasetin insan kazanma sanatı olduğunu belirterek, "Hiçbir  arkadaşımızı hiçbir kardeşimizi kırmadan, kenara koymadan, vefasızlık etmeden  sürekli yeni insanlar kazanarak önümüzdeki döneme hazırlanacağız, velev ki bizim  gönlümüzü, kalbimizi kırsalar da." dedi.


Erdoğan, partisinin genel merkezinde, AK Parti milletvekilleriyle  iftar programında bir araya geldi.

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan ve katılımcıların  ramazanı şeriflerini tebrik eden Erdoğan, "Ramazan boyunca tuttuğumuz oruçların,  eda ettiğimiz ibadetlerin, yaptığımız hayırların Rabb'im katında kabul olmasını  diliyorum. Bayrama da ondan sonraki günlere de ülke ve millet olarak hep birlikte  huzur, güven, sağlık, afiyet içerisinde girmemizi Rabb'imden niyaz ediyorum."  diye konuştu.

Milletvekillerinin bir yandan Meclis çalışmalarını diğer yandan parti  programlarını ve seçim bölgelerindeki faaliyetlerini büyük bir gayretle,  fedakarlıkla sürdürdüğünü bildiğini ifade eden Erdoğan, önlerinde 23 Haziran'da  İstanbul Büyükşehir, 2 Haziran'da Artvin'in Yusufeli, Denizli'nin Honaz ve  Kırıkkale'nin Keskin ilçeleriyle, Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Kesmetepe  beldesinde tekrarlanacak belediye başkanlığı seçimleri olduğunu hatırlattı.

Erdoğan, "Bu seçimleri de ihmal etmemeli, her birinin üzerinde ayrı  ayrı önemle durmalıyız. Meclis'in de gündemi oldukça yoğun, gerek komisyonların  gerek Genel Kurulun gündeminde ilgili kesimlerin sabırsızlıkla takip ettiği  düzenlemeler bulunuyor. Tabii milletimiz bizden her alanda hizmetler, icraatlar,  reformlar bekliyor. İnşallah bunların hepsini de birlikte hayata geçirecek,  partimizin kurulduğu günden beri hep yanımızda olan milletimize vefa borcumuzu  ödeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Genel Merkez ile Meclis Grubu arasındaki ahenk ne kadar iyi olursa,  yaptıkları işlerin veriminin o derece artacağını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"AK Parti bir kadro partisi olarak kurulmuş, bugüne kadar kazandığı  başarılara da hep istişareyle, ekip çalışmasıyla, dayanışmayla ulaşmıştır. Bundan  sonraki başarılarımızın yolu da işte bu birliğimizi, beraberliğimizi,  kardeşliğimizi güçlendirmekten geçiyor. 24 Haziran Genel Seçimleri'nde elde  ettiğimiz neticelerin enine boyuna sorgulamasını yapma imkanı bulamadan mahalli  seçimlere girmek zorunda kaldık. Milletvekilliği seçiminde yeterli başarıyı elde  edemediğimiz yerlerin çoğunda belediye başkanlığı seçiminde de sıkıntılar  yaşadık. Demek ki ortada üzerinde hassasiyetle durmamız gereken sorunlar var.  Bunların hiçbirini de gözden kaçırıyor değiliz."

Tüm şehirlerle ilgili değerlendirmelerini yaptıklarını vurgulayan  Erdoğan, "Siyaset insan kazanma sanatıdır. Hiçbir arkadaşımızı hiçbir kardeşimizi  kırmadan, kenara koymadan, vefasızlık etmeden sürekli yeni insanlar kazanarak  önümüzdeki döneme hazırlanacağız, velev ki bizim gönlümüzü, kalbimizi kırsalar  da. Bu konuda en büyük desteği doğrusu sizlerden bekliyorum. AK Parti ve Türk  siyasetini yeni vizyonlarla, yeni projelerle, yeni isimlerle hep birlikte  zenginleştireceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"Milletimize çok iyi anlatmamız gerekiyor"

Önlerindeki kısa vadeli en önemli işlerinin yenilenme kararı verilen  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri olduğunu vurgulayan Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Her şeyden önce bu seçimlerin niçin yenilendiğini milletimize çok iyi  anlatmamız gerekiyor. Seçim kanununda geçtiğimiz yılın mart ayında yapılan bir  değişiklikle sandık kurulu başkanı ve bir üyesinin kamu görevlisi yani memur  olması şartı getirilmiştir. 24 Haziran 2018 seçimlerinde kanunun bu hükmüne  aykırı herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz çünkü ilçe seçim  kurulları sandık kurulu memur üyelerinin listelerini partilere vermiyordu. 31  Mart seçimlerinde büyükşehir seçimleri konusundaki usulsüzlükleri, eksikleri,  hataları araştırırken sandık kurulu üyeleriyle ilgili yanlışı da tespit ettik, bu  bizim için bir fırsat oldu."

"20 bine yakın usulsüz atama"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart seçimlerindeki tek sorunun 62 bin  sandık kurulu üyesinden 20 bine yakınının usulsüz atanması olmadığına dikkati  çekerek, şunları söyledi:

"Çok ciddi yolsuzluklar yapıldı. Ayrıca oy sayım ve döküm cetvellerine  ilişkin de çok ciddi yanlışlar belirledik. Mesela oy sayım ve döküm  cetvellerinden 5 bin 388'i mühürsüz, 694'ü imzasız iken 214'ü tamamen boştur,  498'i de eksik doldurulmuştur. Yine bu cetvellerden 919'unda rakam  belirtilmemiştir. Bin 135'inde de sayı eksikliği bulunduğu görülmüştür. Yüksek  Seçim Kurulu partimizin yaptığı itiraz üzerine kanuna aykırı sandık kurulunu  üyesi atanan 22 sandıktaki oy sayım ve döküm cetvellerinin kayıp olduğunu ve  sisteme boş olarak işlendiğini de tespit etmiştir. Yine Yüksek Seçim Kurulu,  kanuna aykırı sandık kurulu üyelerinin görev yaptığı 101 sandıktaki oy sayım  döküm cetvellerinin imzasız, mühürsüz ve yazıları eksik olarak sisteme  işlendiğini belirlemiştir."

Böylece kanuna aykırı her iki işlemin birden gerçekleştiği toplamda 42  bin oya tekabül eden 123 sandığın ortaya çıkarıldığını dile getiren Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Esasen bize göre rakam çok daha büyüktür ama Yüksek Seçim Kurulunun  resmen kayıt altına aldığı rakam budur. Bu 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin  tespiti mümkün olamayacağı için aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da göz  önüne alan Yüksek Seçim Kurulu haklı olarak seçimin yenilenmesi kararını  vermiştir. Görüldüğü gibi Yüksek Seçim Kurulunun kararı sadece sandık kurulu  üyelerinin usulüne uygun atanmamış olmasına dayanmıyor. Kurul kararını verirken  hem bu durumu hem de oy sayım döküm cetvellerindeki usulsüzlükleri gözeterek her  ikisinin birden çakıştığı sandıkları dikkate almıştır."

YSK'nın Maltepe ve Büyükçekmece kararı

Yüksek Seçim Kurulu'nun AK Parti'nin Büyükçekmece ve MHP'nin de Maltepe  ilçe belediye başkanlığı seçimlerine yönelik yaptığı itirazı reddettiğini  anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Her iki belediye başkanlığını da CHP'nin kazanmış olmasına rağmen biz  bu kararı saygıyla karşıladık. Kars'ı reddetmiştir, Iğdır'ı reddetmiştir. Buna  karşı böyle her taraf ayağa kaldırılmış mıdır? Hayır. Seçimin yenilenmesi  kararını itibarsızlaştırmak isteyenler ısrarla şunu söylüyor, 'aynı zarfa 4  farklı oy konduğu halde nasıl olur da sadece büyükşehir seçimleri yenilenir.'

Aslında Yüksek Seçim Kurulu bunun da cevabını veriyor ama bunu sadece  dinlemek isteyenler duyuyor. Sandık kurulu üyeleri ve oy sayım döküm cetvelindeki  hataların birlikte yaşandığı 123 sandık, İstanbul'un 26 ayrı ilçesine aittir. Bu  sandıklardaki sorunlu oyların ilçe belediye başkanlığına dağılımına bakıldığında  büyükşehirde olduğu gibi seçim sonucunu değiştirecek bir tablo ortaya çıkmıyor.  Bir başka ifadeyle 26 ilçenin her birinde ilçe belediye başkanlığında sonucu  değiştirmeyen oylar büyükşehirde toplandığında seçimin neticesini tersine  çevirebiliyor."

AK Parti olarak tüm itiraz sürecini İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı oylarında gördükleri sorunlar üzerinden devam ettirdiklerini ve  neticeye ulaştıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Benzer bir yolu takip  ettiğimiz Büyükçekmece'de mücadelemiz ise olumsuz sonuçlandı. Böyle oldu diye tüm  Türkiye'yi, tüm dünyayı ayağa mı kaldıracağız? Büyükşehir'de seçimin  yenilenmesini gerektirecek delillere ulaşan Yüksek Seçim Kurulu, Büyükçekmece'de  böyle bir sonuç çıkartamamıştır. Hukuka saygının gereği olarak, bu kararı  gerekirse eleştiririz ama 'Şeriatın kestiği parmak acımaz' diyerek sonucuna  teslim oluruz. Nitekim de öyle yaptık, herkesi de bu yola davet ediyoruz."  ifadelerini kullandı.

Gerek medyada gerek sokakta ve gerekse de evlerde hala İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanlığının itirazının sağlıklı şekilde anlaşılmadığına  değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir zarfa konulan dört oydan biri ile ilgili seçim yenilenmesi  kararının nasıl ve ne için verildiğini izah etmeden onun devamını getiremeyiz.  Nitekim karşı taraf da en çok bunun üzerine gidiyor. İlçeler bazında tek tek  anlam taşımayan, sonuca etki etmeyen oyların Büyükşehir toplamında nasıl bir  etkiye sahip olduğunu ısrarla milletimizin gözünden kaçırmaya çalışıyorlar.  Hakikatlerin er veya geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. İstanbul  seçimleriyle ilgili hakikatler işte şimdi ortaya çıkmıştır. Yeter ki biz bunu  milletimize en doğru şekilde anlatabilelim. Unutmayınız, en etkili anlatma  yöntemi de yüz yüze yapılandır.

Tabii, 31 Mart seçimlerinden alacağımız tek ders bu değildir."

"Kimsenin davayı sekteye uğratmasına rıza göstermeyeceğiz"

Sandıklara sahip çıkma konusundaki en küçük bir zafiyetin nasıl  sonuçlara yol açacağının görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aynı  şekilde seçim çalışmalarında sergilenen dağınıklığın, yapılan yanlışların,  bencilliklerin, tembelliklerin, içe dönük mücadele anlayışının bizi nerelere  getirdiğini de hep birlikte gördük." dedi.

Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Açık konuşuyorum, AK Parti'yi milletin partisi değil de kendi heva ve  heveslerinin aracı gibi görenlerin bu çatı altında yeri yoktur. Gerek 24  Haziran'daki milletvekilli gerek 31 Mart'taki belediye başkanlığı seçimleri bu  bakımdan bize çok kıymetli dersler vermiş, çok önemli fotoğraflar göstermiştir.  Türk milletinin tarihinin en kritik mücadelelerinden birini verdiği dönemde,  partimizi zayıf düşürme pahasına kendi ajandalarını öne çıkaranlara izin  vermeyeceğiz."

İslam dünyası ve dünyadaki tüm mazlum ve mağdurlar kalplerini  Türkiye'ye çevirmişken kimsenin kendi hırsı uğruna bu büyük davayı sekteye  uğratmasına rıza göstermeyecekleri uyarısında bulunan Erdoğan, sözlerine şöyle  devam etti:

"Unutmayın, şu anda herkes 31 Mart'ı izlediği gibi şimdi de 23  Haziran'ı takip ediyor, dünyada, 'Acaba Türkiye'de ne olacak, İstanbul'da ne  olacak?' Kendi ailemiz, arkadaşlarımız, dostlarımız dahil hiç kimsenin hatırı  için böyle bir vebalin altına giremeyiz. Aksi takdirde bunun hesabını Allah da  sorar, millet de sorar, ümmet de sorar. Türkiye'de hiçbir seçimin sıradan seçim  olmadığını, tüm dünyanın gözünün üzerimizde olduğunu fark etmeyen herhalde  yoktur. Bir belediye başkanlığı seçimi için Avrupa'sından Amerika'sına herkes  seferber olursa bunun arkasında başka şeyler aramak herhalde hakkımızdır.

Niçin Avrupa, niçin Amerika İstanbul seçimiyle bu kadar ilgileniyor da  Amerika'da 3 milyon az oy almasına rağmen Trump'ın seçilmesiyle ilgilenmiyor?  Veya Avustralya'da 2 yıl sonra cumhurbaşkanlığı seçimi iptal ediliyor da ne için  bununla ilgilenmiyorlar? Belçika'da yine aynı şekilde bir seçim iptali yapılıyor.  Niçin Belçika ile kimse ilgilenmiyor? Ne ülkemden ne Avrupa'dan böyle bir  ilgilenmeyi duydunuz mu? Yok, İstanbul ile hepsi ilgileniyor. Neden? Seçimi  kazandığı halde oyları çalınan AK Parti. Burada cevap çok basit, oyları çaldılar.  Bir tarafta oy çalanlar var, diğer tarafta milli iradeye sahip çıkanlar var."

"Bayramı burada kutlayacağız"

Erdoğan, "İşte şimdi bu mücadeleyi bu seçimde böyle vereceğiz. Bir  tarafta oy çalanlar var, bir tarafta milli iradeye sahip çıkanlar var. Bunu şimdi  gerçekleştireceğiz. Üstelik bu çevrelerin hiçbiri gerçekte ne olduğunu merak bile  etmiyor. Sadece bize çelme takmak için fırsat bulmuş olmanın hırsıyla  saldırıyor." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir seçimlerine de bu anlayışla bakmaları gerektiğine  dikkati çeken Recep Tayyip Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Siyasette kazanmak da var, kaybetmek de. Kazanırsak İstanbul'a ve  onun en önemli temsilcisi olduğu kadim medeniyetimize en güzel hizmetleri  yapmanın gayreti içinde olacağız. Kaybedersek 2023'e kadar olan dönemi ülkemize  ve şehirlerimize en güzel hizmetleri kazandırarak bir sonraki seçimde yeniden  milletimizin gönlüne daha güçlü şekilde girmenin mücadelesini vereceğiz. Bunun  için seçim tarihine kadar geçecek her günü dolu dolu değerlendireceğiz.  Sizlerden, Meclis çalışmalarına ara verene kadar genel kurul günleri Ankara'da,  diğer günler İstanbul'da çalışmalarınızı yürütmenizi istiyorum.

Burada özellikle İstanbul'daki karargahla irtibat halinde bunu  yürütmenizin faydasını ifade etmek istiyorum çünkü tüm milletvekili  arkadaşlarımın İstanbul'da karşılıkları var. İstanbul, 81 vilayetimizin  temsilcisinin olduğu bir şehir. Hele hele ilk 22 sıra yoğun nüfusları olan bir  demografik yapıdır. 22 vilayet bayağı yüksek."

Hemşehri dernekleriyle buluşmalar

Milletvekillerine İstanbul'daki hemşehri dernekleriyle sık sık  buluşmaları gerektiğini anlatan Erdoğan, seçimi kendi lehlerine çevirmek için çok  çalışacaklarını dile getirdi.

"Bayram tatiliyle birlikte tamamen İstanbul'a yoğunlaşacaksınız.  Memleket değil, İstanbul. Memleketine gitmek isteyenlere de hayır, bu seçimde  memleket yok. Bayramı burada kutlayacağız." ifadelerini kullanan Erdoğan, AK  Parti Genel Merkezi ve Meclis grubunun çalışmaların planlamasını birlikte  yapacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla birlikte her bir milletvekilinin  kimseden yönlendirme beklemeden İstanbul'da nerede bir hemşehrisi, nerede eşi,  dostu, arkadaşı ve nazının geçeceği birileri varsa tek tek hepsini arayıp destek  istemesi gerektiğini belirterek, gayret gösteren ve emek veren tüm  milletvekillerine şükranlarını sundu.

ETİKETLER

erdoğan haber