Corona virüse karşı çocuklarınızın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü?

29 Haziran 2020 Pazartesi - 17:43 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 17:56

Yediğimiz ve içtiğimiz her şey, vücudumuzun virüs enfeksiyonlarını önleme, savaşma ve iyileşme yeteneğini etkileyebilir. Bağışıklığı desteklemek ve arttırmak özellikle çocuklarının bağışıklık sistemlerini virüse karşı güçlü tutmak isteyen birçok ebeveyni ilgilendiriyor. Çocuklarda bağışıklık sisteminin daha hassas olması nedeniyle mutlaka ebeveynlerin müdahalesi gereklidir. Peki, Corona virüse karşı çocuklarınızın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü? Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı çocuklarda bağışıklığı güçlendirmenin yollarını anlattı.


Corona virüse karşı çocukların güçlü kalabilmesi için bağışıklık sisteminin desteklenmesi çok önemlidir. Yetişkinler bu konuda gardını alsa da hem çocukların konunun ehemmiyetini tam olarak anlayamaması hem de bağışıklık sisteminin daha hassas olması dolayısıyla mutlaka ebeveynlerin müdahalesi gereklidir. Peki, Corona virüse karşı çocuklarınızın bağışıklık sistemi ne kadar güçlü?Çocuklarda bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek önemli ipuçlarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ersin Sarı anlattı
 
 
BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMENİN İLK ŞARTI!
 
Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar korona virüs başta olmak üzere diğer mikroorganizma ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasının temel sebebi ise yetersiz beslenmesidir. Bu noktada bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan beslenme hatalarını düzeltmek şarttır. Bunun için dengeli bir beslenme programı oluşturmalı, her besin grubundan azar azar yenmesi sağlanmalıdır. Öğün kesinlikle atlanmamalı, kahvaltıda iyi beslenmesi sağlanmalı, ara öğünlerde meyve tüketmeleri sağlanmalıdır.
 
YEMEKLERE YULAF EKLEYİN
 
Bağışıklık güçlendirme konusunda oldukça iddialı olan yulafı çocuklarınızın yemeklerine ekleyebilirsiniz. Yulaf kepeği çözünebilir lif olan beta-glukan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır. Aynı zamanda bağırsakların çalışmasını sağlar. Tek başına çok lezzetli olmayan bu besinleri sağlıklı atıştırmalıklarda kullanabilirsiniz. Ayrıca yoğurda eklenerek tüketilebilir.
 
 
ANADOLU’NUN PROPOLİSİNDEN FAYDALANIN
 
Arıların kovan içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlayan propolis, doğal bir mucizedir. Bu noktada iki yaşından büyük çocuklarınız için doğal propolisi tercih edebilirsiniz. Propolisin içerisinde yoğun olarak bulunan flavanoitler, çok güçlü antioksidanlar olup bağışıklık sistemini destekler ve vücut direncinin yükseltilmesini sağlar.
 
SAĞLIKSIZ ATIŞTIRMALIKLARDAN UZAK TUTUN
 
Bu hassas dönemde abur cuburlardan olabildiğince uzak durmasını sağlayın. Çünkü bu gıdalar çocukların bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bu noktada hazır paketli gıdaların ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin zararlarını çocuğunuza sabırla anlatın. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar olarak ceviz, fındık ve badem verin.
 
 
GÜNDE 1 ÇAY BARDAĞI KEFİR BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLER!
 
Kefir hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça faydalı bir besindir. Günde 1 çay bardağı doğal kefir tüketimi bağışıklık sisteminin desteklenmesi için oldukça önemlidir. Mayalanırken oluşan prebiyotik ve probiyotik bakteriler bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların sade kefirin tadını sevmediği durumlarda içerisine bir miktar meyve püresi ilave edilerek tadı lezzetlendirilebilir.