Çocuklarımız için IŞİD’i yeneceğiz

25 Mayıs 2015 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 25 05 2015 - 2:30

Ürdün Kraliçesi Rania, tüm dünyaya IŞİD’e karşı birleşme çağrısı yaptı. Kraliçe, ‘Çocuklarımıza tecavüz, kafa kesme, yakıp yıkılmış bir dünya mı bırakacağız?” dedi


Müslüman dünyası üzerinde en etkili kadın liderlerden biri olan Ürdün Kraliçesi Rania, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) yaptığı katliamları eleştirerek bütün dünyaya çağrı yaptı. Filistin asıllı 44 yaşındaki kraliçe, IŞİD’in Suriye’nin antik kenti Palmira’daki 2 bin yıllık tapınaklara, anıt mezarlara ve sütunlara zarar vermesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. İngiliz Daily Mail’e mülakat veren Rania’nın konuşmasından satır başları:

- IŞİD’in uyguladığı vahşet, medeniyete yapılmış bir saldırıdır.

- Bu adamların dertleri ‘güç’ ve ‘açgözlülük’, yaptıklarının dinle hiçbir ilgisi yok.

- Bizler tarihi eserlerin koruyucularıyız. 2 bin senelik tarih yok edilirken izleyecek halimiz yok.

- Kalbim acıyor, aynı tahribatlar Irak’ta da yaşanmıştı.

- Amaçları insanları bölmek ve korkutmak. Zaten bu sayede genç militanları kandırıp örgüte katıyorlar.

- IŞİD, modernleşmiş bir örgüt, teknolojiyi ve sosyal medyayı başarılı bir şekilde kullanarak propaganda yapıyor.

- Radikal örgütler tarih boyunca hep vardı, ama hiç bu kadar etkin değildi. IŞİD’in yükselişinin bir sebebi de medya.

- Tek yapmamız gereken IŞİD’le savaşmak. Eğer savaşmazsak çocuklarımızın nasıl bir gelecekte yaşayacağını hayal edelim. Kafa kesilen, tecavüz edilen, yakıp yıkılan bir dünyada mı yaşasınlar?

- Hep beraber birlik olup bu örgütü yenmeliyiz. Yenersek Batı’nın Müslüman dünyasına bakış açısını da değiştiririz. Bu tip örgütlerin varlığı İslamofobinin artmasına neden oluyor.

- IŞİD’le savaş sadece askeri operasyonlarla kazanılmaz. Unutmayalım ki ideolojileri için savaşıyorlar. Bir fikri yenmenin en iyi yolu da daha iyi bir fikirdir.

Yakılan pilot için yürümüştü

Rania, IŞİD’in yakarak öldürdüğü Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe için on binlerce Ürdünlü’nün katıldığı protesto yürüyüşüne katılmıştı. Pilot’un eşine de baş sağlığı ziyaretinde bulunmuştu.