Çocuklar oyun terapisiyle normalleşecek!

29 Haziran 2020 Pazartesi - 16:26 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 16:26

Corona virüs hem duygusal hem de fiziksel olarak her yaş grubunu olumsuz etkiledi. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs nedeniyle aylarca evlerde kapalı kaldık. Tüm olanlar ile ilgili bir yetişkin olarak anlamak ve kavramak bu kadar zorken, çocuklar için bu durum daha da zor olabilir. Uzmanlara göre corona virüs çocukların psikolojisinde yıkıcı etkiler bırakmış olabilir. Peki, Corona virüsün çocuklar üzerinde bıraktığı travma nasıl tamir edilecek? Oyun terapisi nedir, nasıl uygulanır? Oyun terapisinin faydaları nelerdir? Özel Eğitim Öğretmeni, Terapist ve Psikoterapist Mine Ağır, çocuklarda oyun terapisi ve faydalarını anlattı


Yeni Normalleşme süreci ile birlikte hayat, kademeli bir şekilde normale dönüyor. Tüm tedbirler eşliğinde corona virüs sürecinden normal hayata geçerken, karantina döneminin ve bundan sonraki sosyal hayatın çocukların psikolojisinde yarattığı yıpratıcı etkiler nasıl tamir edilecek? Corona virüsün çocuklar üzerinde bıraktığı travma nasıl tamir edilecek? Oyun terapisi nedir, nasıl uygulanır? Oyun terapisinin faydaları nelerdir? Özel Eğitim Öğretmeni, Terapist ve Psikoterapist Mine Ağır, çocukların oyun terapisi ile nasıl normalleşebileceklerini anlattı.
 
CORONA VİRÜS ÇOCUKLARDA TRAVMA YARATTI
 
Karantina süreçleriyle başlayan ve yeni normal olarak isimlendirilen sürecin çocuklarda yıpratıcı etkilere yol açabileceğine dikkat çeken Özel Eğitim Öğretmeni, Terapist ve Psikoterapist Mine Ağır, “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve hızlıca yaşam şeklimizde değişikleri zorunlu kılan Koronavirüs sürecinin etkileri, ülkemizde giderek azaldı ve büyük oranda kontrol altına alındı. Yeni normal olarak adlandırdığımız bu yeni dönemde uzun bir karantina dönemini geride bırakan çocuklarda, ciddi bir psikolojik yıpranma yaşandı. Uzun süre evlerde izole yaşam; anksiyete/endişe, sosyal içe kapanıklık, travma sonrası stres bozukluğu, güven eksikliği/depresyon gibi birçok sorunla mücadelede eden çocukları ve aileleri yıpratmış olabilir. Var olan psikolojik sorunların yanı sıra süreçle birlikte birtakım anksiyete sorunlarıyla da karşılaşılabilir. Tüm bu sorunlarla mücadelede oyun terapisinden faydalanılabilir.” dedi.
 
ÇOCUKLARDA ÖFKE VE ŞİDDET EĞİLİMİ ARTTI
 
Yetişkinler, başlarına gelen olayların neden-sonuç ilişkisini kavrayıp yaşadıklarını anlamlandırabilirken, çocukların bu şekilde bir anlamlandırma yapamayabileceklerine vurgu yapan Mine Ağır şöyle konuştu: 
 
“Çocuklar bu süreçte küçük ama çok nitelikli dünyalarına belki de boylarından aşkın sıkıntıları sığdırmaya çalıştılar. Dolayısıyla da yaşadıkları mutsuz, öfkeli, şiddetli, sabırsız, huzursuz duygu durumları, kaygılı davranışlar, fobiler, takıntılı düşünceler vb. durumlara yol açtı. İşte tam burada çocuklar için kurtarıcı gözle baktığımız oyun terapisinin önemi daha da göze çarpar bir hâl aldı.
 
Neredeyse her çocuğun gerek önleyici ve koruyucu olması açısından, gerekse yaralarını sarmak, o masum dünyalarında yer alan yaralayıcı etkileri düzeltmek, tolere etmek ve çocukların öz  regülasyonlarını sağlamalarına yardımcı olmak açısından oyun terapisi desteğine başvurmanın tam zamanı.” dedi.
 
ÇOCUKLAR KENDİLERİNİ EN İYİ OYUN OYNARKEN İFADE EDİYOR
 
Çocukların, kendilerini oyun oynarken daha rahat ifade edebildiklerini dile getiren Ağır, “Oyun terapisinde, alanında uzman oyun terapistleri ile çocuklar oyun arayıcılığıyla tedavi edilmektedirler.
 
Nasıl ki yetişkin terapileri konuşma üzerine temelleniyorsa, oyun terapisi de çocuğun dili olan oyun üzerine temellenir. Çocuklar oyun oynayarak iç dünyalarını yansıtırlar ve terapist de oyun aracılığıyla çocuğu iyileştirir. 
 
Normalleşme sürecinde, birçok hedefe yönelik normalleşme planlanırken, bunların arasında mutlaka çocukların psikolojisi de olmalı. Yani çocuğun psikolojisinin ele alınması, yaşanılan sürecin negatif etkilerinin düzenlenmesi ve iyileştirilmesi ailelerin hedefi olmalı ve oyun terapisi mutlaka listenin başında yer almalı. Sağlıklı psikoloji, sağlıklı çocuk demek, sağlıklı çocuk demek sağlıklı toplum ve sağlıklı gelecek demek.” diye konuştu.