Cizre'de çatışma çıktı

İHA |  08 Şubat 2016 Pazartesi - 11:36 | Son Güncelleme : 08 02 2016 - 14:57

Şırnak’ın Cizre ilçesinde barikat kurup hendek kazan teröristlerin temizlenmesine yönelik 14 Aralık tarihinde başlayan operasyonlar devam ederken, Cudi Mahallesi’nde bir bodrum katında sıkıştığı ve içinde yaralıların da olduğu iddia edilen bölgeden güvenlik kuvvetlerine ateş açılması sonucu çatışma çıktı.


Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik  "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu" devam ediyor. 
 
Cizre'de 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından  başlatılan operasyonlarda 574 terörist etkisiz hale getirilirken, çoğu el yapımı  patlayıcı ile tuzaklanan 678 barikat kaldırıldı, 242 çukur kapatıldı.
 
Terör örgütünün ağır darbe aldığı operasyonlarda güvenlik güçleri,  teröristlerin bulunduğu bölgeye doğru çemberi daraltarak ilerliyor. Bu kapsamda  Cudi ve Sur mahallelerinde sıkıştırılan teröristlerle sık sık sıcak temas  sağlanıyor.
 
Söz konusu iki mahallede örgüt mensuplarınca kullanılan evlere sabah  saatlerinde operasyon düzenleyen güvenlik güçlerine teröristlerce uzun namlulu  silah ve roketatarla saldırı düzenlendi.
 
7 GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANDI
 
Güvenlik güçleri tarafından anında karşılık verilmesi üzerine çıkan  çatışmada yaralanan 2 asker ve 5 polis memuru, Cizre Devlet Hastanesine  kaldırıldı.
 
Bu arada, Cudi Mahallesi'nde güvenlik güçleriyle çatışmaya girenlerden  ikisinin örgütün bölgedeki sözde yöneticilerinden "Amin Reşo" ve "Rozan" kod adlı  teröristler olduğu istihbarat kaynaklarınca tespit edildi.
 
Cudi Mahallesi Bostancı Sokak üzerinde bulunan bodrum katında yaralıların olduğu belirtilen 23 nolu bina çevresinden güvenlik güçlerine açılan ateşe anında karşılık verilmesiyle çatışma çıktı. Dün gece düzenlenen operasyonun ardından sabah saatlerinde bölgede arama tarama faaliyetine çıkan güvenlik kuvvetlerine yönelik açılan ateşe karşılık verilmesiyle başlayan çatışma yer yer devam ediyor.
 
 
  BODRUMDAN 6 BİNAYA KANALİZASYON GEÇİŞLERİ TESPİT EDİLDİ
 
  Günlerdir yaralıların olduğu iddia edilen Bostancı Sokak üzerindeki 23 nolu binanın bodrum katından çevrede bulunan 6 ayrı binaya kanalizasyon geçişlerinin olduğunu tespit eden güvenlik kuvvetleri, dün gece çevredeki binalara operasyon düzenlemişti. Operasyonun düzenlendiği bodrum katından geçişlerin bulunduğu binalarda Mamo ve Rozan kod adlı terör örgütü üst düzey yöneticileri ile 3 yabancı uyruklunun da aralarında bulunduğu bir grup teröristin saklandığı ortaya çıktı. Şırnak Valiliği gece düzenlenen operasyonda 10 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.
 
 
  TEMİZLENDİ ZANNEDİLEN BÖLGEDEN TERÖRİSTLER ATEŞ AÇTI
 
  Gece yapılan operasyonda 10 terörist öldürülürken, daha önce ölen birçok terörist cesedinin de binalarda gizlendiği ortaya çıktı. Operasyonların ardından terör unsurlarından temizlendiği düşünülen Cizre ilçesinde sabah saatlerinde arama tarama faaliyetine çıkan güvenlik kuvvetlerine çevre binalarda saklanan teröristler tarafından ateş açıldı. Güvenlik kuvvetlerinin de karşılık vermesiyle çatışma çıktı. Çatışmanın yer yer devam ettiği belirtildi.
 
CİZRE’DE ŞİDDETLİ PATLAMA
 
Şırnak’ın Cizre İlçesi Cudi Mahallesi’nde, HDP’liler tarafından yaralıların bulunduğu belirtilen Bostancı Sokak bölgesinde şiddetli bir patlama oldu. Cizre’de bugüne kadar görülenlerden daha büyük olduğu değerlendirilen patlamadan sonra, bölgedeki birçok evin camları kırıldı. Patlamadan sonra kısa bir süre sessizlik oldu ardından yeniden silah ve patlama sesleri duyuldu. Bu sabah saatlerinde Cizre Belediyesi’nden 2 cenaze nakil aracının Cudi Mahallesi’ne gönderildiği belirtildi. 
 
Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de hendek ve barikatların bulunmadığı Şah, Kale, Dicle, Dağkapı ve Alibey mahallelerinde oturanların 3 günden bu yana kapalı olan fırın ve marketler nedeniyle sıkıntı çektikleri kaydedildi.