CCR5 geninin yoksunluğu inme sonrası iyileşmeyi hızlandırıyor

AA |  25 Şubat 2019 Pazartesi - 15:02 | Son Güncelleme : 25 02 2019 - 15:02

İnsanlarda bir genin yoksunluğunun, inme ve travmatik beyin hasarlarından sonra iyileşmeyi hızlandırdığı bildirildi.


LiveScience'ın haberine göre, California Üniversitesinde nöroloji  profesörü Thomas Carmichael liderliğinde yapılan araştırma, CCR5 genine sahip  olmayan kişilerin, inme geçirdikten sonra bu gene sahip olanlara kıyasla fiziksel  ve zihinsel olarak daha çabuk iyileştiğini ortaya koydu.
 
Araştırma çerçevesinde bilim adamları, öncelikle CCR5'i bloke eden  HIV ilacı Maraviroc'i fareler üzerinde denedi. Çalışmada ilaç verilen farelerin  bacak hakimiyetinin arttığı gözlendi.
 
CCR5 geninin insanlarda inme sonrası iyileşme sürecindeki rolünü  tespit etmek isteyen Amerikalı bilim adamları, hafif veya orta şiddette inme  geçiren 450 civarında hastanın iyileşme sürecini takip eden Tel Aviv  Üniversitesindeki meslektaşlarıyla iş birliği yaptı.
 
Carmichael, hastaların büyük bölümünde, Aşkenazi Yahudisi  olduklarından CCR5 genine rastlanmadığına işaret ederek araştırmalarında gene  sahip olmayan hastaların inme sonrası fiziksel ve zihinsel olarak daha çabuk  iyileştiğinin görüldüğünü söyledi.
 
Thomas Carmichael, CCR5 yoksunluğunun, inmenin meydana  geldiği bölge yakınında beyin hücreleri arasında bağlantı kaybını önlediğinin ve  beynin daha uzak bölgelerinde yeni bağlantıları uyardığının tahmin edildiğini  belirterek gene sahip olanlarda ise beyinde değişim ve yeniden organize olma  kabiliyetinin azalıyor olabileceğini dile getirdi.
 
Araştırmanın ayrıntıları "Cell" dergisinde yayımlandı.
 
Geçen yıl sonunda Çinli bilim adamı Hı Cienkui, AIDS'e yol açan HIV'in  vücuda girişini engellemek için Lulu ve Nana adlı ikiz kız bebeklerin embriyo  aşamasındayken CCR5 genini başarılı bir şekilde değiştirdiklerini iddia etmişti.
 

ETİKETLER

CCR5 inme