BM Genel Kurul görüşmeleriyle protestolar da başladı

AA |  26 Eylül 2015 Cumartesi - 7:57 | Son Güncelleme : 26 09 2015 - 7:57


Birleşmiş Milletler (BM) 70. Genel Kurul görüşmeleri  nedeniyle olağanüstü güvenlik önlemleri alınan New York'ta, BM ve çevresi  gösterilere sahne oldu. 
 
BM 70. Genel Kurul genel görüşmeleri çerçevesinde bugün yapılan  Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi sırasında BM binasının karşısındaki sokaklarda  farklı gruplar protestoda bulundu. 
 
 New York'ta her yıl düzenlenen BM Genel Kurulu üst düzey toplantıları  çerçevesinde liderlerin Genel Kurul'a hitabı sırasında alınan olağanüstü güvenlik  önlemleri bu yıl Papa Franciscus'un BM'de konuşma yapması nedeniyle erken  başladı. 
 
New York Polis Teşkilatı (NYPD), federal ajanlar ve Gizli Servis  elemanları, güvenlik noktalarında bekleyip, birçoğu kimlik kontrolü yaparken, K-9  köpekleri de çantaları kokluyor. 
 
BM binasının yakınındaki parkta polis kordonunda tutulan  göstericilerden bir grup Çin'in Vietnam'ın içişlerine müdahale ettiğini ileri  sürerken, diğer bir grup Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yi protesto etti.  Başbakan Modi'nin, BM Genel Kurulu'nda konuşma yaptığı sırada Hindistan'daki  Gujarat Valiliği'ni kınayan eylemciler, polisin sessiz kalınmasını protesto etti. 
 
1984 yılından bu yana BM'nin çözüm bulamadığı önemli sorunlar arasında  bulunan Pakistan-Hindistan arasındaki Keşmir sorunu nedeniyle de Hindistan,  protestocuların hedefinde yer aldı. 
 
BM'nin karşısındaki parkta bir başka grup da güvenlik kordonunun bir  sokak ötesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye karşı gösteri düzenledi. İran  ile ABD'nin nükleer anlaşmasına karşı olduklarını bildiren grup, İran'da rejim  değişiminden yana sloganlar attı. İran asıllı grup, Ruhani'yi protesto etmek için  üst düzey konuşmaların başladığı ilk gün 28 Eylül'de çok daha büyük gösteri  düzenleyeceklerini ifade etti.