BM'den Trump'ın sözde Orta Doğu barış planına tepki

AA |  28 Ocak 2020 Salı - 23:53 | Son Güncelleme : 28 01 2020 - 23:53

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail-Filistin sorununa iki devletli çözümü konusundaki pozisyonunun yıllardır BM Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarıyla tanımlandığını bildirdi.


BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Genel Sekreter  Antonio Guterres, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planına tepki  gösterdi.
 
Guterres'in BM kararları, uluslararası hukuk, ikili anlaşmalar ve 1967  sınırları dahilinde barış içinde yan yana var olacak iki devletli çözüm  temelinde, Filistinlileri ve İsraillileri sorunu çözmek için desteklemeye devam  edeceği belirtilen açıklamada, ''BM'nin iki devletli çözüme yönelik pozisyonu,  yıllardır Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul kararlarıyla tanımlanmıştır.'' ifadesi  kullanıldı.
 
ABD Başkanı Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı
 
Donald Trump, sözde Orta Doğu barış planını açıklarken, Kudüs'ün  İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ifade etmişti.
 
Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem  İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini  savunmuştu. 
 
Trump, planının, Filistin için başkenti Doğu Kudüs'te olan bağımsız  bir devlet öngördüğünü ifade etmiş ancak söz konusu başkentin neresi olacağı  konusunda detaya girmemişti. 
 
Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump Filistin'e bağımsız bir  devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık süre  öngördüklerini belirtmişti. 
 
Trump ayrıca sözde barış planının, bağımsız Filistin devleti ve  Filistinliler için "son şans" olduğunu söylemişti.