BM'den 2 milyar dolarlık yardım çağrısı

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 18:12 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 18:12

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın en yoksul ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele için 2 milyar dolar küresel insani yardım planı başlattı.


Guterres, salgına ilişkin yaptığı açıklamada, Kovid-19'un bütün  insanlığı tehdit ettiği ve ülkelerin bireysel mücadelesinin yeterli olmayacağını,  tüm dünyanın virüse karşı ortak bir mücadele vermesi gerektiğini söyledi.
 
Güçlü sağlık sistemleri olan zengin ülkelerin bile baskı altında  olduğunu ve şimdi ise virüsün savaş, doğal afet ve iklim değişikliğinin neden  olduğu insani krizlerle boğuşan ülkelere ulaştığına dikkati çeken Guterres, temiz  su ve sabuna dahi erişimde sıkıntı çeken insanların hastalıklarının kritik  durumunda hastanede yatak ve suni solunum cihazlarına erişimlerinin olmayacağı  uyarısında bulundu.
 
''Bugün, dünyanın en yoksul ülkelerinde Kovid-19 salgınıyla mücadeleyi  desteklemek için 2 milyar dolar küresel insani yardım planı başlatıyoruz.'' diyen  Guterres, hükümetlere küresel yardım planına destek vermeleri çağrısında bulundu.