Binlerce kişiye iş fırsatı! Dev firmalar peş peşe açıkladılar... Sınav yok...

06 Nisan 2020 Pazartesi - 15:21 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 15:21

En fazla çalışana sahip sektörlerden biri olan perakendede, istihdam hareketliği yaşanıyor. Gıda perakendecisi şirketler, hem corona virüs nedeniyle online satış taleplerine yetişebilmek için hem de açacakları yeni mağazalardan dolayı personel arıyor. Dev şirketler binlerce personel almak için harekete geçtiler. Sınav şartı da yok.


 
 
Binlerce kişiye iş fırsatı! Dev firmalar peş peşe açıkladılar 
 
 
 
En fazla çalışana sahip sektörlerden biri olan perakendede, istihdam hareketliği yaşanıyor. Gıda perakendecisi şirketler, hem corona virüs nedeniyle online satış taleplerine yetişebilmek için hem de açacakları yeni mağazalardan dolayı personel arıyor.E-ticaret platformu Hepsiburada da 5 bin kişilik ek istihdam sağlayacaklarını duyurdu.
 
Corona virüs nedeniyle evlerinden çıkamayan milyonlarca tüketici, online alışverişe yüklendi. Çok sayıda kişi e-ticaret platformları ve online marketleri kullanıyor. Ayrıca fiziki marketlerde de alışveriş trafiği yoğunluğunu sürdürüyor. Yaşanılan bu süreç nedeniyle pek çok organize (mağaza) gıda perakendecisi, talebi karşılayabilmek için yıl içinde planladığı personel alımlarını öne çekmiş durumda. Yılda 180 milyar liranın döndüğü organize gıda perakendeciliğinde 425 bin kişi çalışıyor. 40 bin satış noktasında faaliyet gösteren şirketler, bu yıl yeni mağazalar açarak, 40 bin kişiye daha iş verecek. Bunun yaklaşık 22 binini çok hızlı büyüyen 5 firma alacak. En fazla ihtiyaç satış danışmanı, kurye, kasiyer, kasap, manav ve şarküteri uzmanı gibi branşlarda oluyor. Çalışan sirkülasyonunun çok yaşandığı perakendede, iş bulma şansını kaçırmayın.
 
 
Koronavirüs nedeniyle vatandaşlar online alışverişlere yöneldi. Özellikle son dönemde online alışverişlerde büyük artışlar yaşanıyor. 35’ten fazla kategoriye, 25 milyonu aşan ürün çeşitine ve aylık 150 milyonun üzerinde ziyarete ev sahipliği yaptığına değinen e-ticaret platformu Hepsiburada, Gebze Akıllı Operasyon Merkezi, Hepsijet Lojistik ve Hepsiexpress Cebindeki Market birimlerindeki operasyon ve dağıtım ağında görevlendirmek üzere 2020 yılı sonuna kadar 5 bin kişilik bir ek istihdam sağlayacağını duyurdu. 
 
Geçtiğimiz günlerde sağlık çalışanlarının kullanımına sunulmak üzere, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” kampanyası kapsamında, Sağlık Bakanlığı’na 500 bin adet cerrahi maske ve 500 bin adet muayene eldiveniyle destek olduğunu belirten Hepsiburada’nın, ek istihdamıyla operasyon ve dağıtım alanındaki toplam çalışan sayısı 7 bin 500’e yükselecek.
 
 
“MÜŞTERİLERİMİZİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAYA DEVAM EDİYORUZ”
 
Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Türkiye’ye yatırıma devam ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi: “Hepsiburada olarak yeni ürünler, hizmetler, teknolojik çözümler ile yatırım yapmaya ve müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyoruz. Özellikle, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, Hepsiburada Ailesi olarak, tam bir görev bilinciyle vazifemizi yerine getirmek için tüm gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Hepsiburada olarak Akıllı Operasyon Merkezi’miz, Hepsijet ve Hepsiexpress hizmetlerimiz için bu yıl sonuna kadar 5 bin kişilik bir ek istihdam oluşturmayı hedefliyoruz”
 
“TÜRKİYE’DE HAYAT EVE SIĞSIN DİYE GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ”
 
Tüm Türkiye’ye kesintisiz teslimat ağıyla ulaştıklarını ifade eden Emirdağ, “Tüm Türkiye’ye hizmet veriyor, halkımızın ihtiyaçlarına evde ulaşabilmesi amacıyla hizmetimizi kesintiye uğratmadan sürdürebilmek için her türlü imkanımızı seferber ediyoruz. Müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını özenle karşılarken gerek onların gerek çalışanlarımızın ve gerekse tüm toplumun sağlığını azami düzeyde koruyacak şekilde, hijyen kurallarına uyarak, Türkiye’nin dört bir yanına kesintisiz teslimat yapmaya devam ediyoruz” dedi.
 
“KAPILARINA TERCİH ETTİKLERİ SAAT ARALIKLARINDA TESLİM ETMEYE BAŞLADIK”
 
Murat Emirdağ, “Bu zorlu dönemde, müşterilerimizin ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilmesi için, ekstra çözümler üretmeye de özen gösteriyoruz. Örneğin, son dönemde, Hepsiexpress ile hizmet ağımızı genişleterek taze gıda, sebze, meyve, süt, et, balık gibi tüm günlük süpermarket ihtiyaçlarını müşterilerimizin kapılarına tercih ettikleri saat aralıklarında teslim etmeye başladık. Düzenli olarak yürüttüğümüz kampanyaların yanı sıra, müşterilerimizin rahatlıkla tüm alışverişlerini yapabilmeleri için, anında online tüketici kredisi ve çoklu kredi kartı ile ödeme kolaylığı gibi finansal çözümleri de sunmaya devam ediyoruz. Ülke olarak COVID-19 salgınıyla mücadele verdiğimiz bu dönemde, T.C. Sağlık Bakanlığı’mızın rehberliği doğrultusunda, önce hijyen ve sağlık bakış açısıyla hareket ediyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Hijyen önlemlerine de değinen Emirdağ, “Akıllı Operasyon Merkezi’ne gelen her ürün, detaylı bir şekilde sterilize edildikten sonra kabul ediliyor. Siparişler gerekli hijyen tedbirlerini alan ekipler tarafından paketleniyor” dedi ve ekledi: “Tüm siparişler dezenfeksiyonu sağlanmış araçlarla en güvenli şekilde yola çıkıyor ve Hepsiburada teslimat ekipleri tarafından hijyen kurallarına uygun olarak teslim ediliyor. Bu vesileyle; gece gündüz demeden özveriyle görevlerini devam ettiren tüm çalışma arkadaşlarımıza ve sağlık, güvenlik, üretim, operasyon ve kargo sektörü çalışanlarına Türkiye’nin Hepsiburada’sı olarak yürekten şükranlarımızı sunuyoruz.”
 
PERAKENDE SEKTÖRÜ HAREKETLİ 
 
Corona virüs nedeniyle evlerinden çıkamayan milyonlarca tüketici, online alışverişe yüklendi. Çalışan sirkülasyonunun çok yaşandığı perakendede, iş bulma şansını kaçırmayın.
 
MİGROS
 
10 gün içinde 1000 kişi alacak
 
Migros, 2019’da 5 bin 500 kişiyi işe aldı. Bu yıl da aynı oranda yeni istihdam yaratması bekleniyor. Sanal market operasyonları için sadece son 10 günde 2 bin 200 kişiyi işe alan Migros, 15 Nisan’a kadar 1000 kişiyi daha istihdam edecek. Yurtiçi ve yurtdışı toplam 2 bin 200 mağazayla hizmet veren Migros, her yıl 150 yeni mağaza açıyor. İlgilenenler, ‘basvuru.migros. com.tr’ adresinden başvurabilir.
 
BİM
 
1 milyarlık yatırım
 
2019’da toplam istihdamını 51 bin 765 kişiye çıkartan BİM, bu yıl en az 5 bin kişiyi istihdam etmeyi ve 1 milyar lira yatırım yapmayı planlıyor. 8 binden fazla mağazası olan şirket, bu süreçte mağaza elemanı, reyon görevlisi, kasiyer, forklift operatörü ve kasap gibi pek çok bölüme eleman arıyor. İş başvuruları ise ‘bim.com.tr/ Categories/676/hizli-basvuru. aspx’ adresinden yapılıyor.
 
ŞOK
 
Ücretsiz adrese teslimat
 
Perakendeciler, corona virüs ile mücadele kapsamında ‘evde kalan’ müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak için adımlar da atıyor. Şok Marketler de ücretsiz adrese teslimat hizmetine başladı. Şirket, hem adrese teslimat hizmeti hem de yeni açacağı mağazalar nedeniyle bu yıl 5 bin yeni istihdam yaratacak. Başvuru www.sokmarket.com.tr adresinden yapılabilir.
 
A101
 
81 ilde 9 bin market
 
A101, 81 ilde 9 bin market ve 50 bin çalışanı ile hizmet veriyor. Her yıl ortalama 6000 bin kişiyi işe alan şirketin, 2020’de de yeni mağazalar açarak, yine aynı oranda yeni istihdam yaratması bekleniyor. www.a101.com.tr adresinden başvurulabilir.
 
CARREFOURSA
 
6.4 milyarlık ciro
 
CarrefourSA, 52 ilde 637 market ve 10 bin 500 çalışan ile hizmet veriyor. 2020’de de 100 yeni market açmayı planlıyor. Corona virüsün etkileri nedeniyle grup şirketlerinden teknoloji perakende markası TeknoSA’nın mağazalarını geçici olarak durdurması üzerine 150 TeknoSA çalışanı, CarrefourSA marketlerinde görevlendirildi. CarrefourSA, işyükündeki artışa göre oluşacak ek istihdam ihtiyacını, TeknoSA çalışanlarından destek alarak giderecek.