Binali Yıldırım açıkladı! Resmi sonuçlar açıklanınca...

18 Nisan 2017 Salı - 11:37 | Son Güncelleme : 18 04 2017 - 23:53

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu. Yıldırım, referandum sürecini değerlendirdi. Ayrıca Başbakan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sonuçlar açıklanınca partiye davet edeceklerini açıkladı


Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında referandum sonuçlarıyla ilgili mesajlar verdi. Yıldırım özetle şunları söyledi:

‘Türkiye kazandı’

“Siyasi tarihimize yeni bir sayfa açılıyor. Bu yeni sayfanın çok güzel bir gelecek vaat ettiğine inanıyorum. Katılım oranı rekor bir düzeyde olmuştur. Sandıktan çıkan bu sonuçla Türkiye kazanmıştır, millet kazanmıştır. Bu halk oylamasının kaybedeni yoktur. Bu sonuç yeni bir dönemin başlangıcıdır. Kazanan sadece Evet kampanyasına destek veren vatandaşımız değildir. Tercihi Hayır olan 23 milyon vatandaşımız da 16 Nisan’da kazanan olmuştur. Çünkü Türkiye, millet, demokrasimiz kazanmıştır.”

‘Yeni şeyler söylemeliyiz’

“Yüzde 81 evet diyen Bayburt da yüzde 80 hayır diyen Tunceli de kazançlı çıkmıştır. Mevlana’nın dediği gibi şimdi artık yeni şeyler söylemek lazım. Bugün biz siyasetçileri yüzümüzü geleceğe dönmemiz yeni şeyler söylememiz gerekiyor. Şaibe söylentileri yayarak sonuca gölge düşürmeye çalışmak beyhudedir boştur. Millet iradesi özgürce sandığa yansımız ve bu iş bitmiştir. Oy oranlarından yola çıkarak milletin sözü üzerine söz söylemek yanlıştır. Oy oranlarının birbirine yakın olmasından yola çıkarak vatandaşları ayrıştırmaya çalışanlara prim vermeyeceğiz.”

MHP sorgulaması yok

“Başta MHP genel başkanı ve tüm kadrolarına, BBP, HÜDA-Par genel başkanı ve teşkilatına da bu halk oylamasında verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu değişikliği MHP ile ortak hazırladık. Kimin ne kadar destek verdiğini sorgulamak abesle iştigaldir. Bu bir parti seçimi değildir. Bu milletin geleceğinin seçimidir. Millet geleceğinin seçimidir. Olay bitmiştir.”

Güneydoğu desteği

“Bu arada Doğu ve Güneydoğu’dan gelen desteği teröre karşı mücadelede birlik ve beraberliğimizin bütünlüğüne verilmiş anlamlı bir destek olarak görüyor vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Tabii teşekkürün en büyüğü kurucu genel başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a. O milletimize inandı güvendi. Milletimiz de ona inandı güvendi.”

Cumhurbaşkanı davet edilecek

“Bu değişiklikle beraber bazı hususlar hemen yürürlüğe girecek bazıları ise 3 kasım 2019’daki seçimden sonra yürürlüğe girecek. Önce yürürlüğe girecek hususlardan biri HSK’nın yeniden oluşturulmasıdır. Diğer bir konun da yargıda birliğin sağlanmasıdır. Askeri yargı tamamen sona erdirilecek. Bir diğeri ise Cumhurbaşkanımızın kurucusu olduğu AK Parti ile ilişiğinin sağlanmasıdır. Kurucu genel başkanımızı partimize davet edeceğiz ve kendilerini aramızda görmekten büyük bir bahtiyarlık duyacağız. İşimiz henüz yeni başlıyor.”

‘Kırgınlıkları kenara bırakalım’

“Buradan ilan ediyorum istisnasız bütün vatandaşlarımızın hakkını korumak siyasetimizin temel değerlerinden biri olmaya devam edecektir. Bir tek vatandaşımızın dahi kalbinin kırılmasına müsamaha göstermeyeceğiz. Şeffaf ve berrak bir yönetim anlayışı ile vatandaşımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Eleştiriye daima açık olacağız. Muhalefetin demokrasinin olmazsa olmazı olduğu gerçeğini göz ardı etmeyeceğiz. Yoğun bir kampanya dönemi geçirdik. O dönemde bazen beyanlarımız maksadını aşmış olabilir. Evet diyen de Hayır diyen de birbirini incitmiş olabilir. Şimdi kırgınlıkları bir tarafa bırakma geleceği el ele inşa etme zamanıdır. Bütün farklılıklarımızla bir bütünüz. Büyük bir aileyiz. Bu ailenin içine fitne sokmak isteyenlere müsaade etmeyeceğiz. Muhalefet partilerimizle muhalif kesimlere bir çağrı olacak. Tartışmalar sert söylemler bir bakıma seçimin tuzu biberi oldu. Ama millet kararını verdi sonuç belli odu. Bundan sonra hepimizi düşen görev ülkemizi daha istikrarlı bir ülke olması için enerjimizi harcamaktır.”