• Haberler »
  • Gündem Haberleri »
  • Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman, bu hafta yapılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklayacağı kararlar merak ediliyor!

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman, bu hafta yapılacak mı? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklayacağı kararlar merak ediliyor!

23 Şubat 2021 Salı - 9:21 | Son Güncelleme : 23 02 2021 - 9:21

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, video konferans yöntemiyle yaptığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yazılı açıklama yapmış ve artık tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre ‘yerinde karar’ dönemine geçildiğini bildirmişti. Koronavirüs ile ilgili yeni kararların alınıp alınmayacağını merak edenler gözlerini Bilim Kurulu toplantısına çevirdi. Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman, bu hafta yapılacak mı?


Bilim Kurulu Toplantısı düzenli aralıklarla yapılıyor. En son 16 Şubat’ta yapılan toplantının yeni tarihi hakkında araştırma yapılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 16 Şubat’ta düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklama, ‘Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz.’ dedi. Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman yapılacak?

BİLİM KURULU TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ne zaman yapılacağı henüz belli değil. Geçtiğimiz hafta 16 Şubat tarihinde yapılan toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışmanın söz konusu olduğunu ve artık tedbirlerle ilgili vaka sayılarına göre "yerinde karar" dönemine geçildiğini bildirdi.

"Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre 'yerinde karar' dönemine geçiyoruz." ifadesini kullanan Koca, Kovid-19'a karşı şu anda en güçlü iki silahtan birinin aşı, diğerinin ise doğru bilgi olduğunu vurguladı. Koca, hem aşıyı hem de doğru bilgiyi toplumda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacaklarının altını çizdi.

Koronavirüs Bilim Kurulu ile bir araya gelerek salgınla mücadelede mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdiklerini belirten Koca, "Salgın yönetiminde 'yerinde karar' döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır." bilgisini verdi

Koca, tedbirlere ve kısıtlamalara uyumun etkisinin hep birlikte görüldüğüne dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Ancak vaka sayılarında ülke genelinde son dönemde 7-8 bin bandında bir sıkışma söz konusudur. Her gün ne yazık ki hala 100'e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Normal hayatımıza dönmek için vaka sayılarını önemli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı etkin bir çalışma yürütüyoruz. Buna rağmen bazı mutasyon türlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz ardı etmeden tedbirlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız."