Bekir Bozdağ'dan MHP'li muhaliflere cevap

AA |  14 Mayıs 2016 Cumartesi - 13:32 | Son Güncelleme : 14 05 2016 - 14:21

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MHP'deki olağanüstü kongreye ilişkin hukuki süreçlere AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsının müdahale ettiği iddialarının büyük bir iftira olduğunu belirterek, "Parti içi rekabette, delege ve kamuoyunda daha güçlü olmak için AK Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın isminin kullanılması ahlaksızlıktır." ifadesini kullandı.


 

Bozdağ, "MHP'de olağanüstü kongreyle ilgili süreçlere müdahale  edildiği" iddialarına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.
 
"MHP Büyük Kongresi ile ilgili hukuki süreçlere, AK Parti, Adalet  Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları büyük bir iftiradır. Parti içi  rekabette, delege ve kamuoyunda daha güçlü olmak için AK Parti, Adalet Bakanlığı  ve şahsımın isminin kullanılması ahlaksızlıktır." ifadesini kullanan Bozdağ,  MHP'deki kongre tartışmalarının, MHP'nin iç işi olduğunu, kendilerini  ilgilendirmediğini belirtti.
 
Bozdağ, kendilerini bu sürece müdahilmiş gibi göstermenin, iftirayı  hakikate çevirmeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
 "Siyasetin mahkemeye düşmesi, siyasi mücadelenin mahkeme kararıyla  yapılması, yargının siyaseti dizaynı, demokratik hukuk devletine aykırıdır. Bu  yöndeki düşüncem, kongreye veya yargıya müdahale değil aksine demokrasiye ve  demokratik siyasete inancımın, siyasi anlayışımın gereğidir.
 
 Mahkemeler görevlerinde bağımsızdır. Hakimler, kararlarını Anayasa,  kanun ve hukuka uygun vicdani kanaatleriyle verirler. Hiç kimse, yargı yetkisinin  kullanılmasında mahkemelere, hakimlere emir ve talimat veremez, genelge  gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz.
 
Adalet Bakanlığı ve şahsımın, bir mahkemeye, hakime, emir, talimat  vermesi, genelge göndermesi, tavsiye ve telkinde bulunması söz konusu değildir.  Bakanlığımızın icra dairesinin talebi üzerine gönderdiği yazı, yasal vazifesi  gereğidir."
 
Adalet Bakanlığının resen görüş bildirmediğini işaret eden Bozdağ,  "İlgili 25. İcra Dairesinin yazılı talebi üzerine görüş bildirmiştir. Adalet  Bakanlığı, 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun  Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun'un 2. maddesinin (h)  bendi, 10. maddesinin (d) bendi ve 18. maddesinin (c) bendine istinaden görevi  gereği görüş bildirmiştir." ifadelerine yer verdi.
 
İcra Dairesine gönderilen yazıyı, mahkemeye göndermiş gibi gösterip,  bunu yargıya müdahale olarak takdim etmenin, gerçeği çarpıtan algı operasyonu  olduğunu kaydeden Bozdağ, "Gerçekleri çarpıtarak aktarmak veya olmayanı varmış  gibi takdim, iyi niyetli ve ahlaklı insanların yapacağı iş değildir." görüşüne  yer verdi.