Başbakan Yıldırım, Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Pence ile görüştü

AA - İHA |  09 Kasım 2017 Perşembe - 19:01 | Son Güncelleme : 10 11 2017 - 1:09

Başbakan Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Pence görüşmesi sona erdi. Yıldırım, yaklaşık 1 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından Beyaz Saray'dan ayrıldı. Beyaz Saray'dan yapılan ilk açıklamada, "İki ülke arasında yeni sayfa açılacak" denildi. Başbakan Yıldırım ise görüşmede, "İlişkileri iyileştirme iradesi var. FETÖ konusunda somut adım atılmalı" dedi.


Başbakan Binali Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı  Mike Pence ile görüşmesi sona erdi. 
 
Başbakan Yıldırım, Washington'daki temasları kapsamında ABD Başkan  Yardımcısı Pence ile TSİ 19.00'da Beyaz Saray'da bir araya geldi. Roosevelt  Salonu'nda gerçekleştirilen basına kapalı görüşme, 1 saat 20 dakika sürdü.
 
Yıldırım'dan görüşme sonrası açıklama
 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike  Pence ile görüşmesinin çok verimli geçtiğini, samimi ve dürüstçe sorunların  konuşulduğunu, ikili ve bölgesel konuların ele alındığını bildirdi. 
 
Yıldırım, Washington'dan New York'a geçerken uçakta basın mensuplarına  ABD Başkan Yardımcısı Pence ile görüşmesini değerlendirdi.
 
Başbakan Yıldırım, Pence ile görüşmesine ilişkin, "Görüşme, doğrusunu  isterseniz çok verimli geçti. Samimi ve dürüstçe birbirimizle sorunlarımızı  konuştuk. İkili konularımızı, bölgesel konuları ele aldık. İkili konularda iki  ülke arasında son zamanlarda meydana gelen ilişkilerdeki kötüleşmenin ne Türkiye  ne de ABD'ye bir faydasının olmadığını, bizim mutlaka siyasetçiler olarak, ülkeyi  yönetenler olarak daha fazla sorumluluk alarak ilişkileri zedeleyen durumların  gündemden çıkartılması gerektiğini ifade ettik." diye konuştu.
 
FETÖ'nün iadesi ve ABD'de görülen davalar
 
Yıldırım, Mike Pence ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi  meselesi, Rıza Sarraf ve Mehmet Atilla davaları konusunda düşüncelerini  paylaştıklarını belirtti.
 
Davalarla ilgili delillerin, İran ambargosuyla ilgili delillerin elde  ediliş şekli itibarıyla bunların hukuki olmadığını, bu belgeleri hazırlayanların  Türkiye'de yargılanmakta olduğunu, buna göre yapılacak yargılamanın sonuçta  hukukun temel kurallarına aykırı olacağını söylediklerini ifade eden Binali  Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu konuya gereken hassasiyetin gösterilmesini, bu davaların bir  ambargo ihlali kapsamında düşünülmesinin doğru olmadığını söyledik.
 
FETÖ konusunda artık bir somut ilerleme sağlanması ve adım atılmasını  beklediğimizi ifade ettik. Belgeleri, bilgileri, her şeyi verdik. 'Kesin  kanaatimiz darbenin arkasında FETÖ var, dolayısıyla FETO'nun iadesine yönelik  sürecin başlatılması gerektiğini düşünüyoruz' dedik. 'En azından faaliyetlerinin  kısıtlanması yönünde başlangıçta bir adım atılabilir' dedik. Bu konuda ülke  olarak hassasiyetimizin en üst düzeyde olduğunu ifade ettik. Burada bir işlem  yapılmamasının düşündürücü olduğunu, 'acaba başka nedenler mi var' şeklinde  soruların sorulmasına neden oluyor dedik."
 
Yıldırım, Pence'in de söylediklerine karşılık, rahip davası,  konsolosluklar ve NASA çalışanları konusunu gündeme getirdiğini, bu davalarla  ilgili tedirgin olduklarını ifade ettiğini aktardı.
 
 
 
"Büyük fotoğrafa odaklanmamız lazım"
 
Davaların seyriyle ilgili süreçlerin hızlandırılması yönündeki  görüşlerin karşılıklı dile getirildiğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, "O da biz  de karşılıklı olarak söyledik, erkler ayrılığı var, hukuk sizde de bizde de  geçerli. Ancak ben şunu da söyledim; Büyük fotoğrafa odaklanmamız lazım. Buradaki  hukuki süreçlerin ilişkilerimizi tamiri imkansız bir noktaya getirmemesine özen  göstermeliyiz. İkimizin de hedefi, ilişkileri geldiği noktadan müspet bir yöne  taşımak. Bu konuda Türk tarafı da ABD tarafı da müspet düşünüyoruz. Her iki  ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başkanı arasında var olan iyi ilişkilerin uygulamalara  yansıması için Başkan Yardımcısı ve bana sorumluluklar düştüğünü konuştuk." dedi.
 
Görüşmede, bölgesel konularda Irak ve Suriye'de iş birliğinin daha da  sorumlu şekilde devam etmesi gerektiğini söylediğini anlatan Yıldırım, "Terör  örgütü PKK'ya yönelik ABD'den daha fazla destek beklediğimizi aktardım. YPG  konusunu çok açık bir şekilde konuştuk. Bu konuda 'Artık DEAŞ gitti, artık o  ortaklığı bozun, bunlar bize çok büyük rahatsızlık verdi, bu mecburi ortaklıktan  vazgeçin, bu silahlar PKK'ya geçiyor' tespitini yaptık." şeklinde konuştu.
 
Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in de "Bu konudaki  hassasiyetinizi anlıyoruz. Rakka ötesinde de biraz daha devam edecek. Bu  silahların takibini, kontrolünü daha yakından yapacağız. Sizin hassasiyetinizi  dikkate alacağız." dediğini aktardı.
 
Yıldırım, Mike Pence'in, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde referandumun  yapılmaması konusunda ciddi bir irade koydunuz." diyerek, kendilerine teşekkür  ettiğini söyledi.
 
Başbakan Yıldırım, Pence'in konuya ilişkin, "Sağduyulu davrandınız.  İnsanları cezalandırmadınız. Şimdi de Irak Merkezi Yönetimi'ne daha fazla destek  vermenizi bekliyoruz." dediğini anlattı.
 
"İstanbul'u hiç görmemiş"
 
Pence'in, İsrail'e ziyarette bulunacağını söylediğini aktaran  Yıldırım, "Biz de Türkiye'ye davet ettik. 'Mümkün olan en kısa sürede' dedi. Kızı  İstanbul'da okumuş. 'Ona ziyarete gelecektim ama annesi geldi. Ben de ziyarete  geleceğim.' dedi. Kızının anlattığı hatıralardan bahsetti. İstanbul'u hiç  görmemiş. Ankara'ya gelmiş." dedi.
 
Görüşmenin samimi havada geçtiğini söyleyen Binali Yıldırım, terör  örgütü DEAŞ ile mücadelede birlikte hareket edileceğini, daha fazla iş birliği  yapılacağını vurguladı.
 
Görüşmede, Astana inisiyatifinin Cenevre'nin alternatifi olmadığını  dile getirdiğini kaydeden Yıldırım, "bu ateşi durdurmak için formül  geliştirilmesi gerektiğini anlattığını" söyledi.
 
"Acılarınızı en iyi şekilde anlarız"
 
Başbakan Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Pence'in, 5 Kasım'da Teksas  eyaletinde yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenlerin cenaze töreni  nedeniyle Teksas ve Las Vegas'a gitmek zorunda kaldığını dile getirdiğini,  görüşme saatinin değiştirilmesi konusunda gösterilen hassasiyet için teşekkür  ettiğini belirtti.
 
Terörün her türlüsünün insanlığın düşmanı olduğunu söyleyen Yıldırım,  görüşmede, "Acılarınızı en iyi şekilde anlarız." ifadelerini kullandığını  kaydetti.
 
Binali Yıldırım, "Sonuç olarak sürekli karşılıklı diyaloğun devam  etmesi, sorunların çözümü için anlık müdahalelere ihtiyaç duyulduğunda 24 saat  görüşmek üzere anlaştık. Telefonlarımız birbirimize açık olacak." diye konuştu.
 
Görüşmede vize konusunun da gündeme geldiğini anlatan Yıldırım, "Vize  konusunda bir kriz yaşandı, ilişkileri çok iyi noktaya getirelim derken. Artık  bundan sonra normal seviyesine dönmesini bekliyoruz. Genel atmosfer itibarıyla  karşılıklı güven ve samimiyetle hakikaten ilişkileri iyileştirme iradesi olduğunu  gördüm. Tabii ki bundan sonrası takibe bağlı. Zaman içinde ilerlemeleri  göreceğiz, takip edeceğiz. Başkan Yardımcısının olumlu bir bakış açısı olduğu  izlenimi edindim." ifadelerini kullandı.
 
"Bu davalar Türkiye-ABD ilişkilerini zehirliyor"
 
Vize krizi, ikili ilişkilerin düzeltilmesi için yapılması gerekenler  ve FETÖ elebaşının iadesine ilişkin soru üzerine Başbakan Yıldırım, şunları  aktardı:
 
"(Pence) Kendi vatandaşlarının tutukluluğundan bahsetti. Biz ona  karşılık da İran ambargosu ve buradaki devam eden Reza Sarraf ve Mehmet Hakan  Atilla davasından bahsettik. O konudaki hassasiyetimizi anlattık. Bu davalar  Türkiye-ABD ilişkilerini zehirliyor. Buna izin vermemeliyiz. Hukuka müdahale  anlamında söylemiyorum. Tabii ki hukuk kendi işini yapacak. Büyük fotoğrafa  bakalım. Bu davaların ilişkileri zedelemesine izin vermeyelim."
 
 
Türkiye'den açıklama
 
Başbakan Binali Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı  Mike Pence ile görüşmesinde,  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşının  tutuklanarak Türkiye'ye iadesi, faaliyetlerinin sonlandırılması talebi yinelendi. 
 
Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Yıldırım ile  ABD Başkan Yardımcısı Pence'in Beyaz Saray'daki görüşmesinde, iki ülke ilişkileri  ele alındı.
 
FETÖ elebaşının tutuklanarak, Türkiye'ye iadesi ve faaliyetlerinin  sonlandırılması talebinin yinelendiği görüşmede, New York'da devam eden ve  ilişkilere zarar veren davalardaki sözde delillerin sahte olduğu, yasalara uygun  bulunmayan yöntemlerle toplandığı hatırlatıldı.
 
Terörle mücadele dahil olmak üzere, ikili ilişkiler ve bölgesel  meselelerin etraflıca ele alındığı görüşmede, Türkiye'nin, terör örgütü YPG'ye  silah verilmesi konusunda duyduğu rahatsızlık ve desteğin sona erdirilmesi  yönündeki beklentileri dile getirildi.
 
Görüşmede taraflar, iki ülke arasındaki köklü müttefiklik  ilişkilerinin ve stratejik ortaklığın önemini vurguladı ve bu görüşmenin ikili  ilişkilerde, iki dost ve müttefik ülke olan Türkiye ve ABD arasında yapıcı  diyalog temelinde yeni bir sayfa açması temennisinde bulundu.
 
Beyaz Saray'dan açıklama
 
Öte yandan,  Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başbakan Yıldırım ve  Pence görüşmesinin Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya yardımcı  olacağı vurgulandı.
 
Açıklamaya göre, dost ve müttefik olarak ikili sorunlarda yapıcı  diyaloga ihtiyaç bulunduğu konusunda mutabık kalındı.
 
Yıldırım ile Pence'in, Ortadoğu'da istikrar ve güvenliğin Türkiye ile  ABD'nin menfaatine olduğuna işaret edilerek, bu amaçla hükümetler arası  müşaverelerin artması konusunda mutabık kaldığı ifade edildi.
 
Başkan Yardımcısı Pence, Başbakan Yıldırım'a, Türkiye'nin küresel  güvenliğe ve terör örgütü DEAŞ'ın yenilmesine sağladığı katkıdan dolayı teşekkür  etti.
 
Pence, ABD'nin PKK ve diğer terör örgütlerine karşı Türkiye’nin  yanında durduğunu iletti.
 
Ayrıca, Türkiye'deki bazı Amerikan vatandaşları, ABD misyonlarının  yerel çalışanları, gazeteciler ve sivil toplum üyelerinin Olağanüstü Hal (OHAL)  kapsamında tutuklanması konusunda duyulan kaygıyı da aktaran Pence, ilgili  davaların şeffaf ve kanunlarca belirlenen esaslara uygun karara vardırılması  çağrısında bulundu.
 

Yoğun güvenlik önlemi

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç  ile Başbakan Yıldırım'ın Dışişleri Başdanışmanı Kerim Uras ve diğer yetkililer  katıldı.

Yıldırım-Pence görüşmesi sırasında Beyaz Saray çevresinde geniş  güvenlik önlemleri alındı. Başbakan Yıldırım'ın ziyareti dolayısıyla Beyaz  Saray'ın önündeki Lafayette Park'ın tamamen kapatıldığı ve parka çıkan sokaklarda  ilave güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Olası protestolara karşı polisin  aldığı güvenlik önlemleri dikkati çekti.