Başbakan: Biri bana açıklasın

17 Şubat 2017 Cuma - 14:26 | Son Güncelleme : 17 02 2017 - 15:01

Başbakan Binali Yıldırım, Malta Başbakanı Muscat ile açıklama yaptı. Mülteci krizi ile ilgili olarak "biri bana açıklasın Türkiye'de ne kadar mülteci var, Avrupa'da ne kadar mülteci var" dedi


Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle; 

  • Malta AB konusunda şartsız destek veren bir ülke. Malta'nın demokrasiye desteğini takdirle karşılıyoruz.
  • Malta Başbakanı ile mülteciler konusunu da konuştuk. Müşterek olarak neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Malta ile çok daha yakın çalışma imkanımız olacağını düşünüyoruz. 
  • Malta geleneksel denizci bir ülke. Dünyanın 3. büyük gemi sicili bakımında ülkesidir. Dolayısıyla denizcilik alanındaki işbirliğimizi ileri taşıma imkanı gördük ve teyit ettik.Ayrıca yabancı dil eğitimi konusunda Malta ile çok daha yakın çalışma imkanı olacağını düşünüyoruz. Bu konuları etraflıca değerlendirdik.

SORU-CEVAP

VİZELERİN KALDIRILMASI

Muscat: Vizelerin kaldırılması konusunda burada top tamamen AB komisyonunda. 1 Mart'tan itibaren komisyonun yeni bir raporu olacak. Durum kısa süre öncesine kadar, darbe girişimi öncesine kadar çok iyiydi. Bir darbe girişime uğrayan bir hükümet var, terör olayları var, geride kalan 7 madde var bu maddeler hayati maddeler. Dolayısıyla karışık bir durumla karşı karşıyayız. 

MÜLTECİ KRİZİ

Biri bana açıklasın Türkiye'de kaç mülteci var Avrupa'da kaç mülteci var. Biz onlarla aşımızı yuvamızı paylaşıyoruz.