Bakan Selçuk'tan rehberlik kitabı açıklaması!

AA |  24 Ocak 2020 Cuma - 18:03 | Son Güncelleme : 24 01 2020 - 18:14

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Yararlı içerikler var, bütünü görmeden detayı eleştirmek yanlış ama çizimlerde kasıt varsa onaylamayız, nitekim inceleme başlattık" dedi.


 Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 3 yıl önce rehber öğretmenlere hizmet içi  eğitim programı kapsamında hazırlanan "Psikososyal Önleyici Destek Programı"  kitabında yer alan görsellere yönelik tartışmalara ilişkin AA muhabirinin  sorusunu yanıtladı.
 
Birinin söylediği bir sözün içeriğe bakılmadan büyütüldüğünü, gereksiz  zaman ve enerji harcandığını belirten Selçuk, şunları kaydetti:  "Kitabın içeriğini tek tek inceledim. Öncelikle çocuğun gördüğü bir  kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece  yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı  annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler  bulunuyor, 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var,  ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz.  Nitekim inceleme başlattık. Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu  yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları  ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü  görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması  lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var."