Bakan Koca, Polonya'da öldürülen Türk gencin cenaze törenine katıldı

15 Mart 2019 Cuma - 15:26 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 15:26

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Konya'da katıldığı cenaze töreninde "Yeni Zelanda'daki ırkçı ve vahşi İslamofobik saldırıyı lanetliyorum. Vefat edenlere, şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Küresel emperyal dünyanın ve İslamofobiyi besleyen bu dünyanın da İslam'dan artık elini çekmesini istiyor, sağduyuya davet ediyorum." açıklamalarında bulundu.


Bir dizi programa katılmak için Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara'dan  Konya'ya gelen Koca, trenin rahat ve kullanışlı olduğunu söyledi.
 
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde  moderatörlüğünü Hakan Çelik'in yaptığı söyleşide tıp öğrencileriyle bir araya  gelen Koca, öğrencilerle buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle  konuştu:
 
"Öncelikle Polonya'da şehit edilen Furkan Kocaman kardeşime buradan  Allah'tan rahmet diliyorum. Kalanlara başsağlığı ve sabır diliyorum. Bu saldırıyı  kınıyorum. Ayrıca bugün yeni bir saldırıyla uyandık. Yeni Zelanda'daki ırkçı ve  vahşi İslamofobik saldırıyı lanetliyorum. Vefat edenlere, şehit olanlara  Allah'tan rahmet diliyorum. Küresel emperyal dünyanın ve İslamofobiyi besleyen bu  dünyanın da İslam'dan artık elini çekmesini istiyor, sağduyuya davet ediyorum."
 
"Tıbbiyeli olmak bir ayrıcalıktır"
 
Tıp fakültesini tercih etmenin hem fedakarlığı hem de başarıyı zorunlu  kıldığını belirten Koca, şöyle devam etti:
 
"Ülkemizde tıbbı kazanmak için milyonlarca kişiyi geride bırakarak  zirveye tırmanmanız gerekir.? 2018 yılında Yükseköğretim Kurumları Sınavına 2  milyonun üzerinde kişi başvurdu. Açılan tıp kontenjanı ise 14 bin 643'tür. Ancak  hekim sayımız 150 binlerdedir. İlk bakışta bu rakamlar sizlere çarpıcı gelebilir.  Ancak gelişmiş ülkelerle kıyaslandığımızda hekim sayısı açısından da, nüfusa  oranla yatak sayısında da hala oldukça gerilerdeyiz. Tıbbiyeli olmak bir  ayrıcalıktır. Ne var ki üstlendiğiniz sorumluluk da o denli ağırdır. Daha azimli,  daha uzun soluklu, daha fedakar, daha sevecen ve daha sabırlı olmayı gerektiren  bir sorumluluk bu. Bir o kadar da onur verici, gurur vericidir."
 
"Hekimlik üstün meziyetler gerektirmektedir"
 
Koca, sağlık hizmetinin insan odaklı bir hizmet olduğunu aktararak, şöyle devam etti:
 
"Doktorundan hasta bakıcısına kadar her aşamada sabır ve fedakarlık  ister. Yoğun mesailerin geceyi gündüze, gündüzü geceye devşirdiği, kaderin mutsuz  yüzü ile tanışmış insanların mutlu edilmesi uğruna mutlulukların feda edildiği  bir ömre talip olmak vardır bu yolda.? Hekimlik üstün meziyetler  gerektirmektedir. Ne yazık ki salt tıbbi bilgiyle donatılmış ve bunu klinik  becerisiyle zenginleştirmiş bir doktor modeli, bir bütün olarak algılanması  gereken insana gereken hizmeti vermekte yetersiz kalmaktadır. Her bilgili ve  becerikli doktor, aynı zamanda hikmet sahibi usta bir hekim değildir.?"
 
Hekimlerin giydiği beyaz önlüğün; saflığın, güvenin ve temizliğin bir nişanesi olduğunu vurgulayan Koca, şu ifadeleri kullandı:
 
?Bu güveni sağlayabilmek, başta şiddet olmak üzere birçok sorunun  üstesinden gelebilecek bir anahtardır.? İnsan varlığına bakışımızı sadece  morfoloji ve fizyoloji penceresiyle sınırlamak bizi acizliğe götürür. Nihai  vizyonumuz, toplum olarak sağlıklı hayat tarzının benimsendiği, herkesin sağlık  hakkının korunduğu, ihtiyaç halindeki herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık  hizmetine kolayca erişebildiği bir Türkiye'ye sahip olmaktır. Biliyorum, yapacak  çok işimiz, gidilecek çok yolumuz var. İhtiyacımız olan azimli, kararlı,  donanımlı, hakkaniyeti gözeten kadrolardır."
 
Daha sonra Bakan Koca, öğrencilerin meslekle ilgili taleplerini  dinledi ve sorularını yanıtladı.
 
Programa, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye  Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Konya  milletvekilleri, SÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, AK Parti Konya İl Başkanı  Hasan Angı ve çok sayıda öğrenci katıldı.