Bakan açıkladı! ABD'den sonra Türkiye'de de uygulanacak

AA |  14 Ekim 2019 Pazartesi - 11:54 | Son Güncelleme : 14 10 2019 - 11:54

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İstanbul Havalimanı'nın iniş ve kalkış kapasitesini daha da artırmak amacıyla geleceğe yönelik planlamalar yaptıklarını belirterek, "Dünyada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışında herhangi bir ülkede uygulanmayan 'üç piste eş zamanlı iniş' uygulamasının İstanbul Havalimanı'nda hayata geçirilmesi için çalışma başlattık." dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, AA muhabirine, İstanbul Havalimanı'nın iniş ve kalkış  kapasitesini daha da artırmak amacıyla geleceğe yönelik planlamalar yapıldığını  söyledi.
 
İstanbul Havalimanı'nda yapımında sona yaklaşılan 3'üncü paralel  pistin gelecek yaz hizmete verilmesinin planlandığını ifade eden Turhan, "Dünyada  ABD dışında hiçbir ülkede uygulanmayan 'üç piste eş zamanlı iniş' uygulamasının  İstanbul Havalimanı'nda hayata geçirilmesi için çalışma başlattık." diye konuştu.
 
"Üçlü paralel pist operasyonu"nun ABD dışında dünyada başka  uygulamasının olmadığına dikkati çeken Turhan, böylece İstanbul Havalimanı'nın  dünyanın en önemli birkaç merkezden biri haline geleceğini bildirdi.
 
"Çalışmalar milli imkanlar kullanılarak gerçekleştiriliyor"
 
Turhan, başlangıçta üç pistin farklı kombinasyonlarda kullanılmasının  planlandığına işaret ederek, şöyle konuştu:
 
"Trafik ağırlığına göre bazı pistler kalkış, bazı pistler iniş ya da  iniş-kalkış amacıyla kullanılacak. Bu yöntemle saatlik iniş ve kalkış yapabilecek  hava aracı sayısında önemli ölçüde artış sağlanacak. Uçuş emniyeti ilkesinden  taviz verilmeden maksimum kapasiteyle etkin hava trafik akışı sağlanması ve taksi  sürelerinin kısaltılması için gerekli hava sahası tasarım çalışmaları tamamen  milli imkanlar kullanılarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel  Müdürlüğümüz personelince yapılmıştır."
 
Uygulamanın hava ulaşımına önemli katkı sağlayacağını belirten Turhan,  "İstanbul hava sahasında önemli değişiklikler yapılarak hayata geçirilecek  uygulamanın çalışmaları, milli imkanlar kullanılarak DHMİ Genel Müdürlüğünce  gerçekleştiriliyor." dedi.