Avusturya’da Hitler’in doğduğu evi polis merkezine dönüştürecek proje tanıtıldı

AA |  02 Haziran 2020 Salı - 15:49 | Son Güncelleme : 02 06 2020 - 15:49

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Adolf Hitler’in doğduğu evi, polis merkezine dönüştürecek proje tanıtıldı.


İçişleri Bakanı Karl Nehammer ve beraberindeki heyet düzenlenen basın  toplantısında, Nazi liderinin doğduğu evi polis merkezine dönüştürecek projeyi  kamuoyuyla paylaştı.
 
Nehammer, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasına neden olan ve  milyonlarca kişinin ölümüne yol açan Adolf Hitler’in doğduğu evin ne yapılacağına  ilişkin sorunun uzun yıllar Avusturya’yı meşgul ettiğini söyledi.
 
Kamuoyunda "Hitler’in evi" olarak da bilinen binaya ilişkin bir  komisyonun kurulduğunu, burada sayısız kişinin katledilmesine neden olan  diktatörün doğduğu evin polis merkezine dönüştürülmesine karar verildiğini  kaydeden Nehammer, şunları söyledi:
 
"Buranın polis merkezine dönüştürülmesi yerinde bir karar olmuştur.  Çünkü polisler aldıkları eğitim doğrultusunda halkın yanında yer alırlar ve  özgürlüğü, düşünce, ifade ve toplanma özgürlüklerinin kalıcı bir şekilde  korunmasını sağlarlar. Bu polisin temel görevidir. Bu nedenle buradaki değişim  geleceğe ışık tutacaktır."
 
Hitler’in evine ilişkin oluşturulan komisyonun Başkanı Hermann Feiner  de binanın tarihi serüveni ve kamusallaştırılmasına ilişkin süreci aktardı.
 
İnşaat 5 milyon avroya mal olacak
Feiner, 2022’nin sonu itibarıyla binanın polis merkezine  dönüştürüleceğini, inşaatın yaklaşık 5 milyon avroya mal olacağını söyledi.
 
Binanın dönüştürülmesine ilişkin yapılan proje yarışmasının  jurilerinden mimar Robert Wimmer, projenin sadeliğinin kedileri için belirleyici  olduğunu kaydederek, yapım aşamasında tarihi dokuya dikkat edileceğini sözlerine  ekledi.
 
Hitler'in doğduğu ev
Nazi lider Adolf Hitler’in 1889’da Yukarı Avusturya eyaletine bağlı  Braunau am Inn kasabasında dünyaya geldiği ev ülkede son yıllarda ciddi  tartışmalara neden olmuş, çok sayıda Neonazinin uğrak yeri olmaya başlamıştı.
 
Kasım 2019'da Hitler’in doğduğu evin polis karakolu olarak  dönüştürülmesine karar verilmiş, bu çerçevede Avrupa genelinde bir proje  yarışması düzenlenmişti.