Aşık Veysel, vefatının 46'ncı yılında mezarı başında anıldı

21 Mart 2019 Perşembe - 13:30 | Son Güncelleme : 21 03 2019 - 13:30

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 46'ncı yıl dönümünde, Sivas'ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyündeki mezarı başında anıldı


Doğduğu Sivrialan köyünde, adına müze olarak düzenlenen evde, 21 Mart 1973'te yaşamını yitiren halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun ölüm yıl dönümü dolayısıyla anma töreni yapıldı. Şatıroğlu'nun mezarı başında düzenlenen törene Sivas Vali Vekili Mehmet Nebi Kaya, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Şarkışla Kaymakamı Akif Pektaş, Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, kurum müdürleri, Aşık Veysel'in torunları Gündüz Şatıroğlu ile Sebahattin Şatıroğlu, yakınları ve Sivaslılar katıldı. Törende Aşık Veysel için dua edilerek, mezarına karanfil bırakıldı.
 
Sivas Vali Vekili Mehmet Nebi Kaya, ozanın dünyaya örnek olduğunu belirterek, "Aşık Veysel Şatıroğlu'nu burada rahmetle anarken, onu anıyor olmayı ve onu anlıyor olmayı ümit ediyorum. Aşık Veysel'i anlamak için gerçek bir dost olmak gerekir. Aşık Veysel bu millete Anadolu insanına çok güzel nasihatler vermiş ve onlara yol açmıştır. Böylesine mümtaz bir halk ozanına sahip olduğumu için millet olarak ne kadar gurur duysak azdır" dedi.
 
Aşık Veysel'in torunu Gündüz Şatıroğlu ise, "46 yıldır burada Aşık Veysel'i anıyoruz. Toplumun her kesimi burada. Hangi siyasi düşünce olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun. Çünkü kendilerinde ve Aşık Veysel'in her sözünde bir şey buluyorlar. Aşık Veysel'de kendilerini buluyorlar. Dedem bizlere demiş ki 'kardeş olun', 'kardeşlik yolunda el ele yürüyün'. Bu toprakların demokrasiye, kardeşliğe ne kadar çok ihtiyacı olduğunu bilmiş, sözünü bu yolda söylemiştir. Bizleri de bu yola davet etmiştir" dedi.
 
KORELİ TURİSTTEN MEZARA KARANFİL
 
Törene katılanlar arasında Güney Kore'den gelen Kim Young da yer aldı. Veysel hayranı olan Koreli Kim Young, ozanın mezarına karanfil bıraktı. Vali Vekili Kaya ve beraberindekiler, daha sonra Aşık Veysel'in ölümünden sonra köyde müzeye dönüştürülen evini ziyaret etti. Ünlü ozanın yatağı, sazı, fotoğrafları ve özel eşyalarının bulunduğu müze, ziyaretçi akınına uğradı. Müzede en çok ilgiyi ise Aşık Veysel'in bal mumundan yapılan heykeli gördü. İlçedeki Aşık Veysel Meslek Yüksekokulu'nun öğrencileri de bal mumundan yapılan heykel ile fotoğraf çektirdi.