Antibiyotik kullanımı için dikkat çeken uyarı!

AA |  07 Kasım 2019 Perşembe - 17:42 | Son Güncelleme : 07 11 2019 - 17:52

Prof. Dr. Nurcan Baykam, "Dünyada her yıl 700 bin kişi antibiyotiklere dirençli bakteriyel enfeksiyon hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir." diyerek önemli açıklamalarda bulundu.


Prof. Dr. Nurcan Baykam "Tek Sağlık" panelinde, dünyada antibiyotik kullanımının geldiği  noktayla ilgili sunu yaparak yanlış antibiyotik kullanımına dikkat çekti. Baykam, dünyada her yıl 700 bin kişinin antibiyotiklere dirençli  bakteriyel enfeksiyon hastalıkları nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.
 
"TOPLUM SAĞLIĞINI TEHLİKEYE DÜŞÜRÜYOR"
 
İnsanlar, hayvanlar ve ekosistemin uyumlu şekilde çalışmasının, toplum sağlığını oluşturduğunu anlatan Baykam, bu uyumda problem çıktığında toplum sağlığının da tehlikeye düştüğüne işaret etti. Aşırı antibiyotik kullanımının toplum sağlığı problemlerinden biri  olduğunun altını çizen Baykam, şöyle devam etti: Tek Sağlık, dünyada en fazla antibiyotik direncine atıf yapmaktadır.  1928 yılında AIexander Fleming'in laboratuvarındaki pis bir ortamda üreyen küfün  bakterileri öldürdüğünü tespit etmesi önemli bir gelişme olarak algılandı.  1940'lı yıllarda kullanılmaya başlanan antibiyotikler zamanla gelişti. İnsanlar  artık 2000'li yıllardan sonra hiçbir antibiyotiğin etkilemediği  mikroorganizmalarla enfekte olmaya başladı.
 
"ÇOK MALİYETLİ"
 
Baykam, antibiyotik kullanımının ekonomik boyutuna değinerek, "2014  yılında ABD'de yapılan bir araştırmaya göre antibiyotik direncine sahip bir  kişideki enfeksiyonu tedavi etmenin maliyeti bin 383 dolar daha artıyor. Bu da  yılda 2,2 milyar dolar ek maliyet getiriyor. Artık antibiyotiğe dirençli  mikroorganizmalar hızla artıyor, fakat geliştirilen antibiyotik sınıfı gittikçe  azalıyor. Çünkü artık firmalar, ürettikleri antibiyotiği birkaç yıl sonra işe  yaramaz halde görüyor. Dolayısıyla çok maliyetli bu işe çok fazla yönelmemeye  başladılar." diye konuştu.
  
 
"TEDAVİ İÇİN BAŞKA ALTERNATİFLER BULUNABİLİR"
 
Dünyanın, antibiyotikle ilgili küresel bir kriz sinerjisiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Baykam, Dünya Sağlık Örgütü'nün "21. yüzyılda post antibiyotik dönem olması ihtimali hiç de uzak değildir" tezini paylaşarak,  "Tedavi için başka alternatifler bulunabilir. Belki ota, çöpe tekrar döneceğiz,  çünkü antibiyotiklerin etkisi yok." ifadesinde bulundu. Baykam, antibiyotiğin yalnızca ilaç olarak değil tarımsal ya da  hayvani gıdalardan da alınabildiğine dikkati çekerek, şunları dile getirdi: Dünyada her yıl 700 bin kişi antibiyotiklere dirençli bakteriyel  enfeksiyon hastalıkları nedeniyle hayatını  kaybetmektedir. 2020 yılına kadar  dünyada 10 milyon kişi antibiyotiklere dirençli bakteriyel enfeksiyon  hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmiş olacak. Şu anda en çok söylenen şey,  kanserden ölenlerden daha ön plana geçiyor. Antibiyotik tarım ve hayvancılıkta da  kullanılıyor. Gözardı ettiğimiz, farkında olmadığımız süreçler başlıyor. Yurt  dışında yapılan bir çalışmada gıda olarak tüketilen etlerin çok büyük oranda  antibiyotiğe dirençli mikroorganizma içerdiği görülmüş. Çünkü, antibiyotik  kullanılıyor.