• »
  • Gündem Haberleri »
  • Af Yasası Resmî Gazete'de yayımlandı mı, kimlere vuruyor? Af yasası ne durumda, 2020 Af Yasası son gelişmeler ve haberler….

Af Yasası Resmî Gazete'de yayımlandı mı, kimlere vuruyor? Af yasası ne durumda, 2020 Af Yasası son gelişmeler ve haberler….

01 Nisan 2020 Çarşamba - 9:13 | Son Güncelleme : 01 04 2020 - 9:13

Mahkum ve mahkum aileleri af yasası son gelişmeleri yakından takip ediyor. Corona virüsü önlemleri kapsamında öne çekilen af yasasın sona yaklaşılıyor. Ceza infaz indimi yasası ile ilgili bugün AK Parti kurmayları bir açıklama yaptı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, ceza infaz indirimi yasası komisyonunda bulunan bazı milletvekilleri dün kameralar karşısına çıktı. Af yasası kapsamında yapılan açıklamada, toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları ceza infaz indirimi yasası dışına çıkarıldığı ifade edilirken, infaz indirimiyle öncelikle 30-40 bin hükümlünün serbest kalacağı duyuruldu. Toplam 100-130 bin mahkum kademeli olarak tahliye edilecek. Af yasası ne durumda? Af Yasası Resmi Gazete'de yayımlandı mı? İşte af yasası son dakika haberleri ve son gelişmeler, ceza infaz indirimi yasası hakkında yapılan yeni açıklamalar…


Af yasası 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılının da en önemli gündem maddesi oldu. Uzun süredir konuşulan af yasası ile ilgili sona gelindi. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, İnfaz düzenlemesine ilişkin geniş bir bilgilendirme yaptı.  İnfaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlü serbest kalacak. Af yasası kapsamın hangi suçların ve kimlerin serbest kalacağı şekillendi. AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Af yasasının Meclis'te kabul edilesi halinde pek çok mahkuma tahliye yolu açılmış olacak. AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

ADALET BAKANI GÜL KONUŞTU 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemesine ilişkin "Bizim de gözümüz kulağımız Mecliste. Çok gecikmeden Meclis gündemine gelecek." değerlendirmesinde bulundu.
Gül, düzenlemenin kaç kişiyi kapsayacağına dair, "Süreçte çok şey söylendi, doğrusunu Mecliste kanun teklifi verildiğinde, yasalaştığında göreceğiz." dedi.

TBMM’ye bu hafta sevk edilmesi beklenen infaz düzenlemesine geçici madde konularak, açık cezaevlerinde kalan 70 bin mahkûmun, belli bir süreyle cezalarını evde çekmeleri planlanıyor.

Yapılacak düzenleme, halen açık cezaevlerinde kalan 70 bin kişiyi ilgilendiriyor. İnfaz düzenlemesinde, bu kişilerin belirlenen süreyle cezalarını evlerinde çekmeleri, salgın endişesinin ortadan kalkmasının ardından yeniden cezaevlerine dönmeleri planlanıyor. Ev hapsinin tüm koşulları bu kişiler için geçerli olacak. Açık cezaevlerine yönelik uygulama, 30 Mayıs 2020 tarihine kadar sürecek. Adalet Bakanlığı gerekirse, ev hapsi uygulamasını 2 ay daha uzatacak.

EV HAPSİYLE TAHLİYE 

Ancak infaz düzenlenmesinin hayata geçirilmesinde bu kişilerin cezalarının indirim oranları da yeniden hesaplanacak. Tahliye süreleri tutanların, ev hapsi sona erecek. Ceza süresi henüz dolmamış olanlar ise salgın geçtikten sonra açık cezaevine dönecek ve kalan cezasını burada çekecek.

SAYI 100 BİNİ BULABİLİR 

AK Parti kurmayları, yasal düzenlemede bulunan 75 yaş üstü mahkûmların cezalarını evde çekmeleri, hamile ve hasta mahkûmlara yönelik ev hapsi önerilerinin hayata geçirilmesiyle cezaevinden hızla çıkacak mahkûm sayısının 100 bini bulacağını hesaplıyorlar. Bu hesaplama, normal infaz düzenlemesinin hayata geçirilmesiyle tahliye olacaklarla daha artacak.

ÜÇTE İKİSİ ÇIKACAK 

Yapılan hesaplamalara göre infaz indirimiyle ilk etapta 30-40 bin hükümlü serbest kalacak. Kademeli olarak toplamda 100-130 bin kişinin tahliye edilmesi planlanıyor. Bu da halen 300 bin kişinin bulunduğu cezaevlerinin toplamda üçte iki oranında boşalması anlamına geliyor.

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ 

Öte yandan iktidar partisinin muhalefete seçenekli götürdüğü infaz düzenlemesi yeniden revize edildi. Cinsel istismar suçlarının kısmen de olsa af kapsamına girmesi önerisi, kamuoyundan tepki çekince geri çekildi. AK Parti içerisinde de buna itiraz edenler oldu. Bunun dışında ilk metinde kapsam dışı sayılan suçlardan bazıları infaz indirimine alınarak af genişletildi.

CİNSEL SUÇLAR KAPSAM DIŞI 

Buna göre terör suçları, cinsel istismar suçları, kasten adam öldürme suçları ve uyuşturucu suçlarının bir kısmı af kapsamının dışında kalacak. Uyuşturucu kullanıcıları indirim kapsama alındı. Mükerrer işlenen suçlar da indirim kapsamına giriyor.

İnfaz çalışmasına ilişkin hazırlanan paketle ilgili olarak AK Parti hukukçularıyla Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışma tamamlandı. Metnin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulması ve bu hafta içerisinde TBMM’ye verilmesi bekleniyor.