ABD'de helikopter gökdelene çarparak düştü

AA |  10 Haziran 2019 Pazartesi - 21:38 | Son Güncelleme : 11 06 2019 - 4:23

ABD'nin New York kentinin Manhattan bölgesindeki bir gökdelenin en üst katına çarpan helikopterin pilotunun hayatını kaybettiği ve olayın bir terör saldırısı olmadığı açıklandı.


New York Polis Departmanı Komiseri James O'Neill, Manhattan'da meydana  gelen helikopter kazasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Olayda, söz konusu helikopterin pilotunun hayatını kaybettiğini tespit  ettiklerini açıklayan O'Neill, ölen kişinin kimliğini ilk belirlemelere göre  tespit ettiklerini, ancak resmi olarak teyit etmeye çalıştıklarını ifade etti.

O'Neill ayrıca, pilotun çarpışmadan hemen önce herhangi bir yeri  arayıp aramadığını araştırdıklarını, kazanın kesin nedeninin, soruşturma  sonucunda ortaya çıkacağını dile getirdi.

"Helikopterin o bölgede hiç olmaması gerekiyordu"

Daha sonra Amerikan medyasına açıklama yapan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, gökdelene çarpan ticari helikopterin orada hiç olmaması gerektiğini söyledi.

Olayın bir terör saldırısı olmadığını belirten De Blasio, "Onlarca  yıldır helikopterler, Manhattan'daki binalara iniş yapmıyor. LaGuardia Havalimanı  kulesinin izni olmaksızın bir helikopterin Manhattan'ın bu bölgesinde olmaması  gerekiyordu, özellikle de Trump Tower'dan dolayı." ifadelerini kullandı.

Yağmurlu havaya ve görüş mesafesinin düşük olduğuna işaret eden De  Blasio, yıllar önce Pan Am binasında yaşanan kazadan sonra Manhattan'ın birçok  bölgesinde helikopter uçuşlarının yasaklandığını, ABD Başkanı Donald Trump'a ait  Trump Tower'ın da bulunduğu bölgede, helikopterlerin uçuşlarının yapılmadığını  kaydetti.

Diğer yandan söz konusu helikopterin Kaliforniya Kamu İşçileri  Emeklilik Sistemi CALPERS'e ait bina olduğunu belirtildi. CALPERS, Twitter  hesabından yaptığı açıklamayla helikopterin kendi binalarına çarptığını duyurdu.

New York İtfaiye Departmanı, bir helikopterin Manhattan'ın orta  bölgesinde Times Meydanı'na yakın bir alandaki bir gökdelenin son katına  çarptığını açıklamıştı. Binanın son katına çarpan helikopterin alev aldığı, olaya  itfaiye ve polis ekiplerinin müdahale ettiği belirtilmişti.

New York Valisi Andrew Cuomo ilk açıklamasında, "Helikopterin bu  binaya inmek istemesinin nedenini bilmiyoruz. Bu, rutin bir iniş değil."  ifadelerini kullanmıştı.

ETİKETLER

abd new york