ABD Başkanı Trump'tan İran açıklaması!

AA |  21 Haziran 2019 Cuma - 16:10 | Son Güncelleme : 21 06 2019 - 16:55

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece İran'da 3 farklı yere saldırı düzenleyeceklerini, ancak 150 kişinin hayatını kaybedebileceği bilgisini alınca saldırıdan 10 dakika önce vazgeçtiklerini açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklama ile dün "İran'a bir hava saldırısı  düzenleme konusunda karar verip son anda vazgeçtikleri" iddiasını doğruladı.
 
İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesi konusunda  Trump şu açıklamaları yaptı:
 
"Pazartesi günü uluslararası hava sahasında uçan İHA'yı düşürdüler.  Biz karşılık vermek amacıyla dün gece 3 farklı yere saldırı için tamamen hazır  durumdaydık. 'Ne kadar insan ölecek?' diye sordum. Bir general '150 efendim.'  dedi. Saldırıdan 10 dakika önce onu durdurdum, bir İHA'nın düşürülmesine karşılık  orantılı değildi. (İran'a saldırı konusunda) Acelem yok."
 
ABD ordusunun her an saldırıya hazır olduğunu vurgulayan Trump, "İran  ne ABD'ye ne de dünyaya karşı asla nükleer silahlara sahip olamayacak." ifadesini  kullandı.
 
Trump ayrıca önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde ABD'nin çok  kötü bir anlaşma yaparak İran'a 150 milyar dolarlık bir alan açtığını ve bu  anlaşmayla İran'a "nükleer silah edinme" yolunun açıldığını öne sürdü.
 
İran'ın buna karşılık teşekkür etmesi gerekirken "Amerika'ya ölüm"  sloganları atmaya devam ettiğini savunan Trump, "Kongrede dahi henüz imzalanmamış  olan anlaşmayı iptal ettim ve (İran'a) yaptırımlar getirdim. Bugün İran, benim  başkan olduğum güne göre Ortadoğu'da çok daha zayıf durumda."
 
Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst  düzey yetkililere dayandırdığı dün geceki haberinde, ABD Başkanı Trump'ın İran'a  yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiğini iddia etmişti.
 
Haberde Trump'ın iptal kararını, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz  Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a rağmen aldığı iddia edilmişti.
 
Düşürülen İHA
 
İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), dün sabah saatlerinde Umman  Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran  hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın  karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.
 
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde  uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından  düşürüldüğünü doğrulamış, ancak söz konusu İHA'nın uluslararası hava sahasında  uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.