AB üyelerinden "Açık Semalar Anlaşması"na destek

AA |  22 Mayıs 2020 Cuma - 19:48 | Son Güncelleme : 22 05 2020 - 19:48

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, ABD'nin Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğini duyurmasının ardından, anlaşmaya destek verdiğini açıkladı.


Belçika, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda İspanya, İsveç ve Çekya, ortak bir yazılı açıklama yaparak, ABD'nin Açık Semalar  Anlaşması'ndan çekilme kararını üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.
 
Açıklamada, Rusya'nın anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi  konusunda ABD ile benzer endişelere sahip olunduğunun altı çizilirken, "Anlaşma,  Avro-Atlantik bölgesinde güvenlik ve şeffaflığı artırmak için imzalanmış, güven  inşasına önemli katkılar sağlamıştır." ifadeleri kullanıldı.
 
"Açık Semalar Anlaşması'nı uygulamaya devam edeceğiz. Anlaşmanın halen  işlevsel ve faydalı olduğunu düşünüyoruz." mesajı verilen açıklamada, ABD'nin  çekilme kararının 6 ay içinde geçerli olacağına dikkati çekildi.
 
Açıklamada, Moskova yönetimi ile diyaloğun da süreceğine işaret  edilirken, "Rusya'ya bazı uçuşlarda uyguladığı kısıtlamaları kaldırma ve tüm  taraflarla diyalog yürütme çağrısında bulunuyoruz." ifadesi kullanıldı.
 
ABD'nin çekilme kararı
ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar  Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.
 
Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah  kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız  keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında  yer alıyor.
 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve  güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar  Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.
 
Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde  Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar  Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.