BM ve AB'den AA çalışanları ile ilgili açıklama!

AA |  16 Ocak 2020 Perşembe - 18:53 | Son Güncelleme : 16 01 2020 - 21:13

Avrupa Birliği (AB), Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanı gözaltına almasına ilişkin, "Meseleyi takip ediyoruz. Tüm profesyonel gazeteciler engelsiz bir şekilde çalışabilmeli." açıklamasında bulundu.


AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Birliğin, özgür ve çoğulcu basın ortamına önem verdiğini vurguladı.
 
AB'nin meseleyi takip ettiğini aktaran Stano, bütün dünyada tüm  profesyonel gazetecilerin engelsiz bir şekilde çalışabilmesi gerektiğinin altını  çizdi.
 
Stano, "Meseleyi takip ediyoruz. Tüm profesyonel gazeteciler engelsiz  bir şekilde çalışabilmeli." ifadelerini kullandı.
 
Mısır polisi, 14 Ocak Salı günü Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın  düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı 4 çalışanı gözaltına almış ve bilinmeyen bir  yere götürmüştü.
 
Ofise gelen polis ekipleri, güvenlik kameralarını kapatmış ve internet  bağlantısını kesmişti.
 
AA'nın 4 çalışanının gözaltına alınması, başta ABD Dışişleri Bakanlığı  ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, Gazetecileri Koruma Komitesi ve Uluslararası  Gazetecilik Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşlar tarafından kınanmıştı.
 
BM'den Mısır'a AA çalışanlarını serbest bırakması çağrısı 
  
Birleşmiş Milletler (BM), Anadolu Ajansı  (AA) çalışanlarının Mısır'da gözaltına alınmasının endişe verici olduğunu  belirterek serbest bırakılmaları çağrısında bulundu. 
 
BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde  Mısır polisinin AA Kahire ofisine baskın yaparak 4 çalışanı gözaltına almasına  ilişkin AA muhabirinin sorusunu yanıtladı.
 
AA ofisine baskının ve 4 çalışanın gözaltına alınmasından haberdar  olduklarını belirten Dujarric, şunları söyledi:
 
''Bu gelişmeler, gözaltına alınan AA çalışanlarının nerede oldukları  ve durumlarından endişe duyuyoruz. İfade özgürlüğü, demokratik bir siyasi  sistemin etkili bir şekilde işlemesinde önemli bir role sahip. Mısır uluslararası  insan hakları anlaşmalarına üye bir ülke olarak Evrensel İnsan Hakları  Bildirgesi'nin 19'uncu maddesi gereği basının özgürce bilgi aktarmasını koruma  sorumluluğu taşıyor. AA muhabirlerinin serbest bırakıldığını görmek istiyoruz.''