Bugün PKK'dan temizlenen köy sayısı 12'ye yükseldi

14 Mart 2018 Çarşamba - 14:49 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 18:02

TSK ve ÖSO, Afrin'in Gevrika, Gazaviye, Halilo ve Deyr Mışmış köylerini teröristlerden temizledi. Gün içinde kurtarılan köy sayısı 12'ye yükseldi.


TSK ve ÖSO, Afrin'in Gevrika,  Gazaviye, Halilo ve Deyr Mışmış köylerini teröristlerden temizledi  - Gün içinde  kurtarılan köy sayısı 12'ye yükseldi.Kontrol altına alınan bölge sayısı 194'ü  köy ve 39'u kritik nokta olmak üzere 233'e ulaştı
 
  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye  Ordusu (ÖSO), Afrin'de 4 köyü daha teröristlerden kurtardı. 
 
Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin'in  ilçe merkezine bağlı Gazaviye, Halilo ve Deyr Mışmış köyleri ile güneybatıda  Cinederes beldesine bağlı Gevrika köyünü YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.
 
TSK ve ÖSO öğle saatlerinde Göz, Yukarı Kaferdel, Marratah, Şadir,  Çolağan, Kuran, Kori Gul ve Şatiyan köylerini ele geçirmişti.
 
Böylece gün içinde teröristlerden arındırlan köy sayısı 12'ye  yükseldi.
 
TSK ve ÖSO'nun harekatta kontrol altına aldığı bölge sayısı 194'ü köy  ve 39'u kritik nokta olmak üzere 233'e ulaştı.
 
Afrin, ilçe merkezi ile Racu, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve  Mabatlı olmak üzere 6 beldeden oluşuyor. Mabatlı dışında tüm belde merkezleri TSK  ve ÖSO'nun kontrolünde bulunuyor.
 
Terör örgütü YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde  Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek  için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed  rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt  nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletlerden de tepki  görüyor.
 
Afrin ilçe merkezini kuşatan TSK ve ÖSO, buradan güneye gitmek isteyen  sivillere güvenli geçiş imkanı veren bir koridoru açık tutuyor.
 

ETİKETLER

TSK ÖSO Afrin